Son dakika Utah haberleri, Utah son dakika, son dakika Utah

Son Dakika Utah Haberleri

 • Elon Musk, Neuralink ile insan beynine kablosuz çip yerleştirildiğini duyurdu
  30 Oca Elon Musk, Neuralink ile insan beynine kablosuz çip yerleştirildiğini duyurdu

  Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, sosyal medya platformu X'in sahibi olduğu Neuralink şirketinin insan beynine kablosuz çip yerleştirme projesinde önemli bir aşamaya ulaşıldığını duyurdu. Musk, çipin ilk kez bir insana başarıyla takıldığını ve umut verici sonuçlar elde edildiğini belirtti. Neuralink'in amacı, insan beyniyle bilgisayar arasında bağlantı kurarak nörolojik sorunlara çözümler üretmek. Şirketin rakipleri daha önce benzer cihazları beyne yerleştirmeyi başarmıştı. Musk'ın şirketine ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından çipleri insanlar üzerinde test etme izni verilmişti.

 • Elon Musk, Neuralink ile insan beynine kablosuz çip yerleştirildiğini duyurdu
  30 Oca Elon Musk, Neuralink ile insan beynine kablosuz çip yerleştirildiğini duyurdu

  Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, sosyal medya platformu X'in sahibi olduğu Neuralink şirketinin insan beynine kablosuz çip yerleştirme projesinde önemli bir aşamaya ulaşıldığını duyurdu. Musk, çipin ilk kez bir insana başarıyla takıldığını ve umut verici sonuçlar elde edildiğini belirtti. Neuralink'in amacı, insan beyniyle bilgisayar arasında bağlantı kurarak nörolojik sorunlara çözümler üretmek. Şirketin rakipleri daha önce benzer cihazları beyne yerleştirmeyi başarmıştı. FDA, Neuralink'e çipleri insanlar üzerinde test etme izni vermişti. Çalışma sürecinde ince iplikler beynin belirli bölgelerine yerleştirilecek ve çip, kablosuz olarak şarj edilebilen pillerle çalışacak. Neuralink, bu çiplerin zamanla demans, Parkinson hastalığı ve omurilik zedelenmeleri gibi sağlık sorunlarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

 • Elon Musk, Neuralink ile insan beynine kablosuz çip yerleştirildiğini duyurdu
  30 Oca Elon Musk, Neuralink ile insan beynine kablosuz çip yerleştirildiğini duyurdu

  Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, sosyal medya platformu X'in sahibi olduğu Neuralink şirketinin insan beynine kablosuz çip yerleştirme projesinde önemli bir aşamaya ulaşıldığını duyurdu. Musk, çipin ilk kez bir insana başarıyla takıldığını ve umut verici sonuçlar elde edildiğini belirtti. Neuralink'in amacı, insan beyniyle bilgisayar arasında bağlantı kurarak nörolojik sorunlara çözümler üretmek. Şirketin rakipleri daha önce benzer cihazları beyne yerleştirmeyi başarmıştı. Musk'ın şirketine ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından çipleri insanlar üzerinde test etme izni verilmişti.

 • Basketbol efsanesi Kobe Bryant'ın ölümünün ardından 4 yıl geçti
  25 Oca Basketbol efsanesi Kobe Bryant'ın ölümünün ardından 4 yıl geçti

  Amerikan Basketbol Ligi'nde (NBA) 20 yıl boyunca giydiği Los Angeles Lakers formasıyla sayısız başarı ve rekora imza atan Kobe Bryant'ın ölümünün üstünden 4 yıl geçti.

 • TikTok Çocuklar İçin Tehlikeli mi?
  20 Oca TikTok Çocuklar İçin Tehlikeli mi?

  TikTok son yıllarda çocuklara yönelik içerikleriyle tartışma konusu haline geldi. ABD'nin Iowa eyaleti, TikTok'a karşı yeni bir dava açtı ve şirketin çocukları yanlış yönlendirdiği iddia edildi. TikTok'un eleştirel yorumları gizlemesi ve içerik filtreleme özelliğinin yetersiz olduğu belirtildi. TikTok'a yönelik içerik endişeleri farklı ABD eyaletlerinde de tartışma konusu haline gelmiş durumda.

 • Uçağa binmek için kapıyı kırıp piste dalan yolcunun feci sonu
  20 Oca Uçağa binmek için kapıyı kırıp piste dalan yolcunun feci sonu

  ABD'nin Utah eyaletindeki Salt Lake City Uluslararası Havalimanı'nda 30 yaşındaki Kyler Efinger, uçağı kaçırmak için yangın merdiveninin kapısını zorlayarak piste indi. Ancak uçağın motorundaki akıma kapılarak hayatını kaybetti. Olay yerinde yapılan incelemeler devam ediyor.

 • Sezgin Baran Korkmaz'ın 'mal varlığı aklama' davasında ABD'den adli yardım talebine cevap
  18 Oca Sezgin Baran Korkmaz'ın "mal varlığı aklama" davasında ABD'den adli yardım talebine cevap

  SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz'ın uluslararası yardımlaşma yolu ile ifadesinin alınmasına ilişkin ABD adli makamlarından beklenen cevap geldi. Cevapta, Korkmaz'ın ABD'de yargılamasının devam ettiği ve taleplerin yerine getirilmesi durumunda ABD'deki yargılama üzerinde olumsuz etkiye neden olacağı belirtildi.

 • Çin Büyükelçiliği, ABD'deki Öğrencilere Sanal Rehin Alma Uyarısı Yaptı
  03 Oca Çin Büyükelçiliği, ABD'deki Öğrencilere Sanal Rehin Alma Uyarısı Yaptı

  Polis güçleri, ABD, İngiltere, Avustralya ve Japonya'da okuyan Çinli öğrencilerin 'sanal rehin alma' dolandırıcılıklarında hedef alındığını söylüyor.

 • ABD'de 1200 Geyiğe GPS Tasma Takıldı
  21 Ara ABD'de 1200 Geyiğe GPS Tasma Takıldı

  ABD'nin Utah eyaletinde 1200 geyiğe göç yollarını izlemek için GPS tasma takıldı. Geyikler, helikopterle taşınarak doğaya salındı.

 • Samanyolu Galaksisi'nden ultra yüksek enerjili parçacık tespit edildi
  24 Kas Samanyolu Galaksisi'nden ultra yüksek enerjili parçacık tespit edildi

  ABD'nin Utah eyaletinde bulunan bir kozmik ışın gözlemevi, Samanyolu Galaksisi'nin ötesinden Dünya'ya geldiği düşünülen nadir ve ultra yüksek enerjili bir parçacık tespit etti. Parçacığa 'Amaterasu Parçacığı' adı verildi ve enerjisi son derece güçlü olduğu belirtildi. Bu tür parçacıkların kaynağı henüz tespit edilemedi.

 • ABD'de Filistin yanlısı insan hakları örgütü tehdit edildi
  21 Kas ABD'de Filistin yanlısı insan hakları örgütü tehdit edildi

  Utah eyaletinde bir kişi, Washington'da adı açıklanmayan Filistin yanlısı insan hakları örgütünü tehdit etmekle suçlanıyor. Kevin Brent Buchanan isimli şahıs, örgütü tehdit içeren mesajlar bırakarak sürekli aramıştır. Buchanan, tehdit mesajlarına 31 Ekim'den 2 Kasım'a kadar devam etmiştir. Örgüt, mesajları bildirerek Buchanan'ın gözaltına alınmasını sağlamıştır. Buchanan, eyaletler arası tehditte bulunmak suçundan yargılanacak ve 5 yıla kadar hapis ve 250 bin dolar ceza ile karşı karşıya kalabilir.

 • Salt Lake City'de Küçük Uçağın Düşmesi Sonucu 2 Kişi Hayatını Kaybetti
  15 Kas Salt Lake City'de Küçük Uçağın Düşmesi Sonucu 2 Kişi Hayatını Kaybetti

  ABD'nin Utah eyaletine bağlı Salt Lake City'de bir küçük uçağın düşmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Polis yetkilisi Spencer Cannon, uçağın karla kaplı, engebeli ve ağaçlık bir alana düştüğünü belirtti. Arama kurtarma ekipleri enkaza ulaştıklarında 2 kişinin hayatını kaybettiğini ve bir kişinin yaralandığını tespit etti. Yaralı kişi hastaneye kaldırıldı. Uçakta bulunanların kimlikleri henüz açıklanmadı.

 • ABD'de yapılması planlanan ilk küçük nükleer tesis iptal oldu!
  10 Kas ABD'de yapılması planlanan ilk küçük nükleer tesis iptal oldu!

  ABD'de ilk küçük nükleer tesis kurmayı planlayan şirket ve kamu hizmeti, projeyi iptal ettiğini duyurdu. Küçük modüler nükleer reaktörler, temiz enerji kaynaklarına yönelik bir çözüm olarak görülüyor ve iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol oynayabilir. Ancak projenin ekonomik zorluklar ve yeterli aboneliğe sahip olmaması nedeniyle iptal edildiği belirtildi.

 • ABD'de Halkalı Güneş Tutulması Gözlendi
  14 Eki ABD'de Halkalı Güneş Tutulması Gözlendi

  ABD'nin Nevada eyaletine bağlı Winnemucca kentinde halkalı Güneş tutulması görüntülendi. Karatmalı gözlükler ve teleskoplarla izlenen tutulma, bir sonraki halkalı Güneş tutulmasının 2046'da gerçekleşmesi bekleniyor.

 • TikTok, ABD'de Utah yönetimi tarafından dava ediliyor
  12 Eki TikTok, ABD'de Utah yönetimi tarafından dava ediliyor

  TikTok, ABD'nin Utah eyaleti tarafından dava ediliyor. TikTok, çocuklara zarar vermekle suçlanıyor ve platformun sağlıksız zaman geçirmelerine neden olduğu iddia ediliyor. Utah, TikTok'un yanıltıcı iş uygulamaları nedeniyle eyalet yasalarını ihlal ettiğini belirterek hukuki cezalar ve yasaklama talep ediyor.

 • Amerika'da Halkalı Güneş Tutulması Bilim İnsanlarına İnceleme Fırsatı Sunacak
  04 Eki Amerika'da Halkalı Güneş Tutulması Bilim İnsanlarına İnceleme Fırsatı Sunacak

  Amerika semalarında 14 Ekim'de görülecek halkalı Güneş tutulması, bilim insanlarına Güneş'i ve Dünya atmosferini daha yakından inceleme fırsatı sunacak. NASA'nın yayımladığı habere göre, tutulma sırasında üç sondaj roketi fırlatılarak Güneş ışığındaki azalmanın Dünya'nın atmosfer tabakasını nasıl etkilediği incelenecek. Tutulma ayrıca Güneş'in Dünya ile nasıl etkileşime girdiğini araştırmak için önemli bir fırsat sunuyor. Tutulma günü görüntüler canlı olarak paylaşılacak ve bir sonraki halkalı Güneş tutulması 2046'da gerçekleşecek.

 • ABD'nin Kuzey Dakota Sanatörü ve Ailesi Uçak Kazasında Hayatını Kaybetti
  03 Eki ABD'nin Kuzey Dakota Sanatörü ve Ailesi Uçak Kazasında Hayatını Kaybetti

  ABD'nin Kuzey Dakota eyaletinde Doug Larsen ve ailesi, seyahat ettikleri küçük uçağın yakıt ikmali için durduktan kısa bir süre sonra düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Uçak, Utah'ta gerçekleştirdiği yakıt ikmalinin ardından düştü. Olayın ardından yapılan açıklamalarda, uçağın Canyonlands Havaalanı'ndan kalktıktan kısa bir süre sonra düştüğü belirtildi. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu olayla ilgili soruşturma başlattı. Senatör Larsen, Kuzey Dakota Ulusal Muhafızları'na kendini onur ve görev duygusuyla adamış bir baba, koca, antrenör, girişimci, iş adamı, eyalet senatörü ve yarbay olarak tanımlandı.

 • ABD'nin Utah eyaletinde uçağın düşmesi sonucu 4 kişi hayatını kaybetti
  02 Eki ABD'nin Utah eyaletinde uçağın düşmesi sonucu 4 kişi hayatını kaybetti

  Utah eyaletine bağlı Moab kasabasının yaklaşık 24 kilometre kuzeyindeki Canyonlands Havaalanı'ndan kalkış yapan Piper PA-28-140 tipi tek motorlu uçak, kısa süre sonra düştü. Kazada, Kuzey Dakota Senatörü Doug Larsen, eşi ve 2 çocuğu hayatını kaybetti. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, kazanın soruşturulduğunu açıkladı.

 • ABD'de meydana gelen uçak kazasında 4 kişi can verdi
  02 Eki ABD'de meydana gelen uçak kazasında 4 kişi can verdi

  ABD'nin Utah eyaletinde havalimanından kalkış yapan Piper PA-28-140 tipi tek motorlu uçak, kısa süre sonra düştü. Kazada, uçakta bulunan 4 kişi hayatını kaybetti.

 • ABD Senatosu, kıyafet yönetmeliğini resmileştirdi
  28 Eyl ABD Senatosu, kıyafet yönetmeliğini resmileştirdi

  ABD Senatosu, Pennsylvania Senatörü John Fetterman'ın geçen hafta Kongre'ye gündelik elbiselerle gelmesi üzerine kıyafet yönetmeliğini resmileştiren kararı oybirliğiyle kabul etti. Yeni karar, Senato üyelerinin erkeklere iş kıyafeti olarak ceket, kravat ve pantolon giymelerini zorunlu kılıyor. Kadınlar için ise kıyafet kriteri belirtilmemiştir. Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, kararın resmileşmenin doğru yol olduğunu hissettirdiğini belirtti.

 • NASA'nın Osiris-Rex Uzay Aracı, Bennu Asteroitinden Getirdiği Örneklerde Tanımlanamayan Siyah Toz Buldu
  28 Eyl NASA'nın Osiris-Rex Uzay Aracı, Bennu Asteroitinden Getirdiği Örneklerde Tanımlanamayan Siyah Toz Buldu

  NASA'nın Osiris-Rex uzay aracının Bennu asteroitinden getirdiği örneklerin bulunduğu kapsülde tanımlanamayan siyah toz bulundu. Araştırmalar, tozun asteroidden gelen bir madde olup olmadığını belirlemek için analizden geçirilecek ve ardından devam edecek. Bu örnekler, bilim insanlarının Dünya'nın ve yaşamın nasıl oluştuğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olacak.

 • Osiris-Rex kapsülü asteroitten örnek topladı ve Dünya'ya döndü
  24 Eyl Osiris-Rex kapsülü asteroitten örnek topladı ve Dünya'ya döndü

  NASA'nın Osiris-Rex kapsülü, Bennu adlı asteroitten topladığı örnekler ile başarılı şekilde Dünya'ya döndü. Kapsül, yaklaşık 250 gram kaya ve toz örneği topladıktan sonra Utah eyaletinde başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Bennu'nun Dünya'ya çarpma ihtimali düşük olsa da, Osiris-Rex'in yeni görevi Apophis'i keşfetmek olabilir.

 • NASA'nın Osiris-Rex Uzay Aracı Bennu Asteroitinden Moloz Örnekleriyle Dünya'ya Döndü
  24 Eyl NASA'nın Osiris-Rex Uzay Aracı Bennu Asteroitinden Moloz Örnekleriyle Dünya'ya Döndü

  ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından gönderilen Osiris-Rex uzay aracı, Bennu asteroitinden aldığı moloz örnekleriyle 7 yıl süren yolculuğunu tamamlayarak Dünya'ya geri döndü. Uzaydan getirilen ilk asteroit örnekleri, Osiris-Rex'in kapsülü paraşütle Utah Çölü'ne iniş yaptıktan sonra inceleme için NASA'nın Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'ne götürülecek. Bu örnekler, Dünya'nın ve yaşamın oluşumuyla ilgili bilim insanlarına önemli bilgiler sağlayacak.

 • Asteroit parçası taşıyan kapsül Dünya'ya yaklaşıyor: Yaşamın başlangıcına dair ipuçları sunabilir
  23 Eyl Asteroit parçası taşıyan kapsül Dünya'ya yaklaşıyor: Yaşamın başlangıcına dair ipuçları sunabilir

  NASA'nın Osiris-Rex kapsülü, bir asteroitten aldığı toz örnekleriyle Pazar günü merminin 15 katından daha hızlı bir şekilde Dünya atmosferine girecek.

 • NASA'nın Bennu Asteroidi İnceleyen Uzay Aracı Dünya'ya Geri Dönüyor
  22 Eyl NASA'nın Bennu Asteroidi İnceleyen Uzay Aracı Dünya'ya Geri Dönüyor

  NASA'nın Bennu asteroidini incelemek için gönderdiği uzay aracı OSIRIS-REx, 24 Eylül Pazar günü içinde örnekle birlikte Dünya'ya dönüyor. Elde edilen bulgular, gezegenlerin oluşumu ve yaşamın başlangıcıyla ilgili araştırmalara yardımcı olacak ve Dünya'yı etkileyebilecek asteroitler hakkındaki anlayışı geliştirecektir. Bennu asteroidine ait numunelerin analizi canlı yayınlanacak ve NASA'nın internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebilecektir.

 • NASA, Uzayda Topladığı İlk Asteroid Örneklerini Dünya'ya Getiriyor
  21 Eyl NASA, Uzayda Topladığı İlk Asteroid Örneklerini Dünya'ya Getiriyor

  Uzay ajansı NASA, uzayda topladığı ilk asteroid örneklerinin hafta sonuna kadar Dünya'ya geleceğini açıkladı. OSIRIS-REx uzay aracı, Bennu asteroidinden topladığı örnekleri Dünya'ya getirecek ve canlı yayınla aktaracak. Bu görev, gezegenlerin oluşumu ve yaşamın başlangıcıyla ilgili araştırmalara yardımcı olacak.

 • ABD Senatosu, Orgeneral Randy George'un atanmasını onayladı
  21 Eyl ABD Senatosu, Orgeneral Randy George'un atanmasını onayladı

  ABD Senatosu, Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Randy George'un atanmasını 1'e karşı 96 oyla onayladı. Senato'da yapılan oylamada, Utah'ın Cumhuriyetçi Senatörü Mike Lee, Orgeneral George'un atanmasına karşı oy veren tek kişi oldu. Orgeneral George'un, 1 hayır oyuna karşılık 96 evet oyu ile Senato tarafından ABD Kara Kuvvetleri Komutanı pozisyonuna ataması resmen onaylanmış oldu.

 • Türkiye'den 4 kıtaya uzanan Kordsa 50'nci yaşını dünya liderliğiyle kutladı
  07 Eyl Türkiye'den 4 kıtaya uzanan Kordsa 50'nci yaşını dünya liderliğiyle kutladı

  Kordsa, lastik güçlendirme iş kolundaki dünya liderliğini sürdürürken, inşaat güçlendirme ve kompozit teknolojileri alanlarında da küresel ayak izini genişletmeye devam ediyor.

 • Apple, iPhone 14 ile Uydu Bağlantısı Üzerinden Acil SOS Bildirim Desteği Kazandı
  02 Eyl Apple, iPhone 14 ile Uydu Bağlantısı Üzerinden Acil SOS Bildirim Desteği Kazandı

  Apple, iPhone 14 serisiyle birlikte uydu bağlantısı üzerinden acil SOS bildirim desteği kazandı. Kullanıcılar, hücresel verinin çekmediği bölgelerde uyduya bağlanarak acil servislere konum bildiriminde bulunabiliyor. Yeni bir raporda ise SpaceX'in Apple için yeni uyduları uzaya göndermeye hazır olduğu aktarıldı.

 • Pınar Karşıyaka, NBA patentli oyuncu Vernon Carer Jr'ı transfer etti
  31 Ağu Pınar Karşıyaka, NBA patentli oyuncu Vernon Carer Jr'ı transfer etti

  Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Pınar Karşıyaka, NBA patentli ABD'li oyuncu Vernon Carer Jr'ı transfer ettiğini duyurdu. Karşıyaka, yeni sezon öncesinde kadrosunu korumayı başararak iç ve dış transferlerle takımını güçlendirdi.

 • Anadolu Efes'te genel direktör Yılmaz ile başantrenör Can, basın mensuplarıyla buluştu
  17 Ağu Anadolu Efes'te genel direktör Yılmaz ile başantrenör Can, basın mensuplarıyla buluştu

  Anadolu Efes Kulübü Genel Direktörü Alper Yılmaz ile lacivert-beyazlı basketbol takımının başantrenörü Erdem Can, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

 • ABD Başkanı Joe Biden ve diğer yetkilileri ölümle tehdit eden adam FBI tarafından öldürüldü
  10 Ağu ABD Başkanı Joe Biden ve diğer yetkilileri ölümle tehdit eden adam FBI tarafından öldürüldü

  ABD Başkanı Joe Biden ve diğer üst düzey yetkilileri sosyal medyadan tehdit eden adam FBI operasyonunda öldürüldü.

 • ABD'de Biden'ı tehdit eden kişi FBI baskınında öldürüldü
  10 Ağu ABD'de Biden'ı tehdit eden kişi FBI baskınında öldürüldü

  ABD Başkanı Joe Biden'ı tehdit eden Craig Robertson isimli bir kişi, FBI'ın evine düzenlediği baskın sırasında öldürüldü. Robertson, sosyal medya hesabı üzerinden Biden ve eski Başkan Donald Trump hakkında suçlamalar yönelten bir savcıyı ölümle tehdit etmişti. FBI olaya ilişkin detay vermezken, Robertson'ın Adalet Bakanı ve New York Eyalet Başsavcısı'nı da hedef aldığı belirtildi. Robertson, daha önce de FBI tarafından uyarılmış ancak tehdit mesajlarına devam etmişti.

 • ABD Başkanı Joe Biden'ı tehdit eden zanlı çatışmada öldürüldü
  10 Ağu ABD Başkanı Joe Biden'ı tehdit eden zanlı çatışmada öldürüldü

  Utah'ta yaşayan Craig Deleeuw Robertson isimli kişi, ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump'ı yargılayan New York Bölge Savcısı Alvin Bragg ve New York Başsavcısı Letitia James'i tehdit ettiği gerekçesiyle FBI tarafından takibe alındı. Robertson, evinde tutuklama işlemi sırasında çıkan çatışmada öldürüldü. Zanlının Facebook'ta paylaştığı suikast tehditleri de dava dosyasına yansıdı. Başkan Biden, konu hakkında FBI tarafından bilgilendirildi.

 • ABD'nin batı yakasında Colorado Nehri'nin su seviyesi tehlikeli ölçüde azaldı
  02 Ağu ABD'nin batı yakasında Colorado Nehri'nin su seviyesi tehlikeli ölçüde azaldı

  ABD'nin batı yakasında bulunan 7 eyalette toplam 40 milyon kişinin içme suyu ve tarım için kullandığı Colorado Nehri'nin son 20 yılda tehlikeli ölçüde azaldığı tespit edildi. Yapılan araştırmada, artan sıcaklıklar nedeniyle nehir havzasında 10 trilyon galon suyun buharlaştığı ve bu miktarın Mead Gölü büyüklüğünde olduğu belirtildi. Araştırmacılar, nehir havzasında suyun çekildiği alanın nehir suyunun yüzde 10,3'üne karşılık geldiğini kaydetti. Fosil yakıtların kullanılması sonucu artan ısının havzayı kurutmaya devam etmesi durumunda su kaynağının daha da küçüleceği uyarısında bulunuldu. Bu durum, ABD'nin batı yakasındaki 7 eyaletin yanı sıra Meksika'nın kuzeyindeki bazı kentlerin ana su kaynağı olan Mead Gölü'nün doluluk oranının yüzde 32'ye düşmesine neden oldu. Kuraklık ilan edilmesiyle birlikte gelecek yıllarda su salımının azaltılması ve tarımla uğraşan bölge halkının göç etmek zorunda kalabileceği tahmin ediliyor.

 • Antarktika'daki deniz buzu seviyesi rekor seviyede eridi
  31 Tem Antarktika'daki deniz buzu seviyesi rekor seviyede eridi

  Antarktika'daki deniz buzu seviyesi, küresel ısınma nedeniyle bu yıl rekor seviyede erime görüldü. ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'ne göre, bu yıl erime son 45 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Buzun 2022'deki erime rekoru, geçen yıla göre yaklaşık 1,6 milyon kilometrekare azaldı. Bu durum, kıyı buz tabakalarını ve buzulları daha savunmasız hale getirerek deniz seviyesinin yükselmesine neden olabilir.

 • Dünya'nın iç çekirdeğinde sıvı demir girdapları olabilir
  07 Tem Dünya'nın iç çekirdeğinde sıvı demir girdapları olabilir

  ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, Utah Üniversitesi bilim insanları, sismik dalgaları gözlemleyerek Dünya'nın iç çekirdeği hakkında yeni bulgular elde etti. Araştırmada, iç çekirdeğin içinde hapsolmuş sıvı demir girdaplarının olabileceği belirtildi. Ayrıca, iç çekirdeğin homojen olmayan bileşenler içerdiği de doğrulandı.

 • ABD'de Dron Gösterileri, Havai Fişeklere Alternatif Olarak Tercih Ediliyor
  04 Tem ABD'de Dron Gösterileri, Havai Fişeklere Alternatif Olarak Tercih Ediliyor

  ABD'de bazı şehirler, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarında yangın tehlikesi ve çevresel etkileri nedeniyle havai fişek gösterileri yerine dron gösterilerini tercih ediyor. Dron teknolojisi, havai fişeklere kıyasla daha çevreci ve güvenli bir alternatif olarak görülüyor. Dronlar, atık parça veya duman bırakmazken, daha az gürültü oluşturuyor. Ayrıca, dronlarla 3 boyutlu gösteriler yapmak mümkün olduğu için gösteri kapasitesi daha geniş olabiliyor. Dron gösterilerinin çevresel nedenlerle daha yaygınlaşması bekleniyor.

 • Manisa Büyükşehir Belediyespor, Elijah Hughes'i transfer etti
  03 Tem Manisa Büyükşehir Belediyespor, Elijah Hughes'i transfer etti

  Manisa Büyükşehir Belediyespor, 25 yaşındaki ABD'li forvet Elijah Hughes'i transfer etti. Hughes ile 1 yıllık sözleşme imzalandığı belirtildi. NCAA kariyerini Scyrause'de geçiren, 2020 NBA Draftı'nda New Orleans Pelicans tarafından seçilen, NBA kariyerinde Utah Jazz ve Portland Trail Blazers formaları giyen Hughes'e yeşil-beyazlı formayla başarılı bir sezon dileğinde bulunuldu.

 • ABD Yüksek Mahkemesi, Navajo Milleti'nin Colorado Nehri'ne erişememe davasını reddetti
  22 Haz ABD Yüksek Mahkemesi, Navajo Milleti'nin Colorado Nehri'ne erişememe davasını reddetti

  ABD Yüksek Mahkemesi, Navajo Milleti'nin Colorado Nehri'ne erişememekle ilgili hükümeti sorumlu tuttuğu davayı reddetti. Yargıçlar, Navajo Milleti'nin iddiasını haksız buldu. Navajo kabilesi, federal hükümeti verdiği sözleri tutmamakla, doğrudan topraklarının sınırından geçen Colorado Nehri çevre eyaletlerin su ihtiyacını karşılarken kabile üyelerinin bundan yararlanmasına imkan sağlamamakla suçluyor. Su kıtlığı, Navajo'nun karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan biri olmaya devam ediyor.

 • ABD Nüfusunun Yaş Ortalaması Tarihteki En Yüksek Seviyeye Çıktı
  22 Haz ABD Nüfusunun Yaş Ortalaması Tarihteki En Yüksek Seviyeye Çıktı

  ABD Nüfus Sayım Bürosu verilerine göre, ülke nüfusunun yaş ortalaması tarihteki en yüksek seviyeye çıktı. Temmuz 2022'ye kadar olan dönemi kapsayan veriler, ABD nüfusunun giderek yaşlandığını ve ülkedekilerin daha az çocuk sahibi olduğunu gösterdi. Verilere göre, yaş ortalaması en yüksek eyaletler Maine ve New Hampshire, en düşük eyaletler ise ülkedeki en çok doğurganlık oranına sahip Utah ve Texas oldu. Ayrıca, Asyalı, Hispanik, siyah ve beyaz nüfuslarında artış yaşanırken, nüfus artışında etkili olan göçmen sayısında azalma oldu.

 • KuzeyDoğa Derneği ekoturizm gezisi ile doğaseverler Kars, Iğdır ve Ardahan'ı keşfetti
  17 Haz KuzeyDoğa Derneği ekoturizm gezisi ile doğaseverler Kars, Iğdır ve Ardahan'ı keşfetti

  KuzeyDoğa Derneği'nin düzenlediği ekoturizm gezisi kapsamında Türkiye'nin farklı kentlerinden gelen doğaseverler, Kars, Iğdır ve Ardahan bölgesinin tarihi yerlerini gezdi, doğasını ve yaban hayatını tanıma fırsatı buldu. Geziye ABD Utah ve Koç üniversiteleri öğretim üyesi ile Kuzey Doğa Derneği Başkanı Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu'nun öncülüğünde katılan doğaseverler, bölgedeki tarihi, turistik ve ekolojik yerleri gezerek, ekoturizmin gelişmesi anlamında bu etkinliklerin önemine dikkat çekti.

 • Danimarka'da Dünyanın En Büyük Dinozor Kafatası Sergileniyor
  13 Haz Danimarka'da Dünyanın En Büyük Dinozor Kafatası Sergileniyor

  Knuthenborg Safari Parkı'nda yer alan Danimarka Evrim Müzesi'nde dünyanın en büyük dinozor kafatası sergileniyor. Adem adı verilen torosaurusun kafatası, tarih boyunca kara hayvanları arasında kaydedilmiş en büyük kafatası olarak öne çıkıyor. Müzede Permiyen dönemi sergisi kapsamında gösterime çıkacak olan kafatası, torosaurus türünün çeşitli ortamlardaki yaşamına dair paha biçilmez bilgiler sağlıyor.

 • Las Vegas'ta UFO İddiaları: Gökyüzündeki Işık ve İnsan Olmayan Varlıklar
  11 Haz Las Vegas'ta UFO İddiaları: Gökyüzündeki Işık ve İnsan Olmayan Varlıklar

  Las Vegas'ta bir ailenin evlerinin arka bahçesine düşen araç iddiasıyla başlayan olay, gökyüzündeki bir ışık hüzmesi ve insan olmayan varlıkların görüldüğü iddialarıyla devam etti. Sosyal medyada paylaşılan yeni görüntüler ise ortalığı karıştırdı.

 • Kovid-19 kısıtlamaları hayvanların hareketlerini etkiledi
  09 Haz Kovid-19 kısıtlamaları hayvanların hareketlerini etkiledi

  Bilim insanları, Kovid-19 salgını döneminde uygulanan kısıtlama ve sokağa çıkma yasaklarının dünyadaki 43 kara memeli türü üzerindeki etkilerini inceledi. Yapılan araştırmada, hayvanların hareketlerinde farklılık oluştuğu ve insan baskısı azaldığında hayvanların yeni yerleri keşfettiği belirlendi. Hayvanların insan hareketinin az olduğu yerlerde doğal alanları daha fazla kullandığı tespit edildi.

 • Ukrayna'da Kakhova Barajı'nın yıkılması Rusya ve Ukrayna arasında gerilime neden oldu
  07 Haz Ukrayna'da Kakhova Barajı'nın yıkılması Rusya ve Ukrayna arasında gerilime neden oldu

  Ukrayna'nın güneyindeki Kakhova barajının yıkılmasının ardından Ukrayna yönetimi Rusya'yı suçlarken, Rusya yönetimi de Ukrayna'nın baraja sabotaj düzenlediğini belirtti. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby ise 'Bu noktada ne olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz' ifadelerini kullandı. Barajın yıkılması aynı zamanda insani krizin yaşanmasına neden oldu. Barajın bulunduğu nehrin her iki tarafından yüzlerce kişi tahliye edildi ve tahliye işlemleri sürüyor.

 • ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Chris Stewart, Eşinin Sağlık Sorunları Nedeniyle İstifa Edeceğini Duyurdu
  01 Haz ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Chris Stewart, Eşinin Sağlık Sorunları Nedeniyle İstifa Edeceğini Duyurdu

  ABD Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Milletvekili Chris Stewart, eşinin sağlık sorunları nedeniyle görevinden istifa etmeyi planladığını açıkladı. Stewart, ailesi için fedakarlık yaptığını belirterek, Kongre'den ayrılma kararının kolay olmadığını ifade etti. Utah yasalarına göre, Stewart'ın istifası sonrası boş kalan koltuğu için özel bir seçim programlanacak.

 • Biden, Colorado Nehri suyunun kullanımıyla ilgili bölge eyaletlerinin anlaşmasını övdü
  22 May Biden, Colorado Nehri suyunun kullanımıyla ilgili bölge eyaletlerinin anlaşmasını övdü

  ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin batı yakasında, Colorado Nehri'nden faydalanan eyaletler arasındaki, su kısıtlamalarına uyma yönünde atılan adımlara ilişkin anlaşmanın önemine vurgu yaptı.

 • ABD'de üç eyalet, Colorado Nehri'ndeki suyun paylaşımı konusunda geçici anlaşmaya vardı
  22 May ABD'de üç eyalet, Colorado Nehri'ndeki suyun paylaşımı konusunda geçici anlaşmaya vardı

  NEW ABD'nin Arizona, California ve Nevada eyaletleri, kuraklık tehdidi altındaki Colorado Nehri'nden daha az su almayı kabul ederek yaşanan su sıkıntısıyla ilgili geçici çözüme ulaştı.

 • NBA'de Lauri Markkanen yılın en çok gelişme gösteren oyuncusu seçildi
  25 Nis NBA'de Lauri Markkanen yılın en çok gelişme gösteren oyuncusu seçildi

  Utah Jazz'ın oyuncusu Lauri Markkanen, NBA'in 2022-2023 sezonunda en çok gelişme gösteren oyuncusu ödülüne layık görüldü. Markkanen, normal sezonu maç başına 256 sayı, 86 ribaunt ve 19 asist ortalamalarıyla tamamladı ve ABD dışından bu ödülü kazanan 7. oyuncu oldu.

 • Gwyneth Paltrow, 2016'da gerçekleşen kayak kazasıyla ilişkili olarak suçsuz bulundu
  31 Mar Gwyneth Paltrow, 2016'da gerçekleşen kayak kazasıyla ilişkili olarak suçsuz bulundu

  Gwyneth Paltrow, 2016 yılında ABD’nin Utah eyaletinde gerçekleşen bir kayak kazasıyla ilişkili olarak suçsuz bulundu.

 • KANSERDEN KRONİK DEPRESYONA, PEK ÇOK HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE EZBER BOZACAK ARAŞTIRMA
  28 Mar KANSERDEN KRONİK DEPRESYONA, PEK ÇOK HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE EZBER BOZACAK ARAŞTIRMA

  AMERİKAN Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün(NIH), 25 milyon dolar fon ayırdığı ve bağırsak biyotasının kronik yorgunluğa yol açan en önemli faktörlerden biri olduğunu kanıtlayan araştırmanın ilk sonuçları yayınlandı.

 • Utah valisi, 18 yaş altındakilerin ailelerinden izinsiz sosyal medya kullanımını yasakladı
  24 Mar Utah valisi, 18 yaş altındakilerin ailelerinden izinsiz sosyal medya kullanımını yasakladı

  ABD'nin Utah eyaletinin Valisi Spencer J. Cox eyalet çapında reşit olmayanlarının Tik Tok, Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarını ailesinden izinsiz kullanmalarını yasakladı.

 • Kahve tarlaları kuşların beslenme düzenini bozuyor
  24 Mar Kahve tarlaları kuşların beslenme düzenini bozuyor

  UTAH Üniversitesi Biyoloji Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu öncülüğünde yapılan araştırmada, Orta Amerika'daki ormanların kahve tarlalarına dönüştürülmesinin, burada yaşayan kuşların temel besinlerini azaltarak, hayatta kalabilmeleri için beslenme...

 • ABD'de bir kişi, hapse girmek için '1 dolarlık' banka soygunu yaptı
  09 Mar ABD'de bir kişi, hapse girmek için '1 dolarlık' banka soygunu yaptı

  ABD'nin Utah eyaletinde 65 yaşındaki bir adam, hapse girmek için '1 dolarlık' banka soygunu gerçekleştirdi.

 • ABD'de Hapse Girmek İsteyen Adam '1 Dolarlık' Banka Soygunu Yaptı
  09 Mar ABD'de Hapse Girmek İsteyen Adam "1 Dolarlık" Banka Soygunu Yaptı

  LOS ANGELES, 8 Mart (Xinhua) -- ABD'de 65 yaşındaki bir adam hapse girmek için bir bankaya giderek "1 dolarlık" soygun gerçekleştirdi.

 • Twitter, ABD'li Senatör Mike Lee'nin hesabını askıya aldı
  01 Mar Twitter, ABD'li Senatör Mike Lee'nin hesabını askıya aldı

  NEW Twitter, ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Mike Lee'nin kişisel hesabını askıya aldı.

 • Twitter, ABD'li Senatör Mike Lee'nin hesabını askıya aldı
  01 Mar Twitter, ABD'li Senatör Mike Lee'nin hesabını askıya aldı

  NEW Twitter, ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Mike Lee'nin kişisel hesabını askıya aldı.

 • Washington'daki Cascade Sıradağları'nda çığ düştü, 3 dağcı hayatını kaybetti
  22 Şub Washington'daki Cascade Sıradağları'nda çığ düştü, 3 dağcı hayatını kaybetti

  ABD'nin Washington eyaletindeki Cascade Sıradağları'nda çığ düşmesi nedeniyle 3 dağcı yaşamını yitirdi.

 • Russell Westbrook, Los Angeles Clippers yolunda
  20 Şub Russell Westbrook, Los Angeles Clippers yolunda

  Yıldız basketbolcu Russell Westbrook, Amerikan Basketbol Ligi (NBA) ekiplerinden Los Angeles Clippers'a transfer olmayı planlıyor.

 • Russell Westbrook, Los Angeles Clippers yolunda
  20 Şub Russell Westbrook, Los Angeles Clippers yolunda

  Yıldız basketbolcu Russell Westbrook, Amerikan Basketbol Ligi (NBA) ekiplerinden Los Angeles Clippers'a transfer olmayı planlıyor.

 • 72. NBA All-Star maçını Giannis'in takımı kazandı
  20 Şub 72. NBA All-Star maçını Giannis'in takımı kazandı

  72. Amerikan Basketbol Ligi (NBA) All-Star maçında Giannis'in takımı, LeBron'un takımını 184-175 yendi.

 • NBA All-Star mücadelesinde Tatum rekor kırdı, Giannis'in takımı kazandı
  20 Şub NBA All-Star mücadelesinde Tatum rekor kırdı, Giannis'in takımı kazandı

  LeBron James ve Giannis Antetokounmpo'nun takımlarını karşı karşıya getiren NBA All-Star mücadelesinde kazanan taraf 184-175'lik skorla Giannis'in takımı oldu.

 • NBA smaç yarışmasını Mac McClung kazandı
  19 Şub NBA smaç yarışmasını Mac McClung kazandı

  Amerikan Basketbol Ligi (NBA) All-Star 2023 kapsamındaki smaç yarışmasını, Philadelphia 76ers'tan Mac McClung kazandı.

 • NBA All-Star Yükselen Yıldızlar Turnuvası'nı Pau Gasol'un takımı kazandı
  18 Şub NBA All-Star Yükselen Yıldızlar Turnuvası'nı Pau Gasol'un takımı kazandı

  Amerikan Basketbol Ligi (NBA) All-Star 2023 organizasyonunun ilk günündeki Yükselen Yıldızlar Turnuvası'nı, Pau Gasol'un takımı kazandı.

 • NBA All-Star Hafta Sonu Yarışmaları'nın katılımcıları belli oldu
  15 Şub NBA All-Star Hafta Sonu Yarışmaları'nın katılımcıları belli oldu

  2023 Amerikan Basketbol Ligi (NBA) All-Star Hafta Sonu'ndaki smaç, üç sayı ve yetenek yarışmalarına katılacak isimler açıklandı.

 • Sakatlıklar nedeniyle NBA All-Star maçı kadrosunda 3 değişiklik yapıldı
  11 Şub Sakatlıklar nedeniyle NBA All-Star maçı kadrosunda 3 değişiklik yapıldı

  Anthony Edwards, De'Aaron Fox, Pascal Siakam, sakatlıkları süren Stephen Curry, Kevin Durant ve Zion Williamson'ın yerine Amerikan Basketbol Ligi (NBA) All-Star maçı kadrosuna dahil edildi.

 • NBA All-Star maçının yedek oyuncuları belli oldu
  03 Şub NBA All-Star maçının yedek oyuncuları belli oldu

  NBA All-Star maçında forma giyecek 14 yedek oyuncu açıklandı.

 • NBA All-Star heyecanı TV+'ta yaşanacak
  01 Şub NBA All-Star heyecanı TV+'ta yaşanacak

  Vivint Arena'da 20 Şubat'ta oynanacak NBA All-Star karşılaşması Türkiye'nin dijital içerik platformu TV+'tan naklen yayınlanacak.

 • Cumhuriyetçi senatörlerden ABD Başkanı Biden'a 'borç limiti' uyarısı Açıklaması
  28 Oca Cumhuriyetçi senatörlerden ABD Başkanı Biden'a "borç limiti" uyarısı Açıklaması

  ABD Kongresindeki Cumhuriyetçi senatörler, yapısal reformlar olmadan borç limiti artışını desteklemeyecekleri konusunda ABD Başkanı Joe Biden'ı uyardı.

 • 2023 NBA All-Star ilk 5'leri açıklandı
  27 Oca 2023 NBA All-Star ilk 5'leri açıklandı

  NBA'de gelenek haline gelen oylama sistemiyle farklı takımlardaki basketbolculardan oluşan ve 72.'si düzenlenen "NBA ALL-STAR" 2023, organizasyonunun kaptanlar ve takımlarının ilk 5'leri belli oldu.

 • Snowboard yaparken çığa yakalandı
  11 Oca Snowboard yaparken çığa yakalandı

  - Snowboard yaparken çığa yakalandı ABD'nin Utah eyaletinde snowboard yapan Blake Nielson, çığa yakalandı.

 • ABD kadın futbolunda 4 teknik direktöre tacizden ömür boyu men cezası verildi
  10 Oca ABD kadın futbolunda 4 teknik direktöre tacizden ömür boyu men cezası verildi

  ABD Kadınlar Futbol Ligi'nde (NWSL) sözlü ve fiziksel taciz gerekçesiyle teknik direktörler Paul Riley, Christy Holly, Rory Dames ve Richie Burke'a spordan ömür boyu men cezası verildi.

 • ABD'de kontrollü çığ düşmesi
  08 Oca ABD'de kontrollü çığ düşmesi

  - ABD'de kontrollü çığ düşmesi ABD'nin Utah eyaletinde ekiplerin kar temizleme çalışmaları sırasında kontrollü çığ düşmesi gerçekleştirildi.

 • ABD'de 5'i çocuk 8 kişilik aile, evde silahla öldürülmüş halde bulundu
  05 Oca ABD'de 5'i çocuk 8 kişilik aile, evde silahla öldürülmüş halde bulundu

  ABD'nin Utah eyaletinde polis, bugün bir evde aynı aileden 5'i çocuk 8 kişinin silahla vurularak öldürülmüş halde bulunduğunu açıkladı.

 • ABD'de silahlı saldırı: 8 ölü
  05 Oca ABD'de silahlı saldırı: 8 ölü

  ABD'nin Utah eyaletinin Enoch kentindeki bir evde düzenlenen silahlı saldırı sonucu 5'i çocuk, 8 kişi hayatını kaybetti.

 • ABD'nin Utah eyaletinde bir evde 5'i çocuk 8 kişi ölü bulundu
  05 Oca ABD'nin Utah eyaletinde bir evde 5'i çocuk 8 kişi ölü bulundu

  ABD'nin Utah eyaletinde bir evde silahla vuruldukları belirlenen 5'i çocuk 8 kişinin cesetleri bulundu.

 • ABD'de korkunç olay: Bir evin içinde 5'i çocuğa ait 8 ceset bulundu
  05 Oca ABD'de korkunç olay: Bir evin içinde 5'i çocuğa ait 8 ceset bulundu

  ABD'de yetkililer, sosyal yardım kontrolü için gittiği evde korkunç bir manzarayla karşılaştı. Evde 8 kişinin cansız bedeni bulunurken ölenlerden 5'inin çocuk olduğu öğrenildi. Kurbanların silahla öldürüldüğü belirlendi.

 • Drift efsanesi Ken Block yaşamını yitirdi
  03 Oca Drift efsanesi Ken Block yaşamını yitirdi

  Ralli ve drift parkurlarının efsane ismi Ken Block geçirdiği kar motoru kazasında hayatını kaybetti.

 • Ünlü ralli pilotu Ken Block, kar motosikletiyle geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi
  03 Oca Ünlü ralli pilotu Ken Block, kar motosikletiyle geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi

  ABD'li ralli pilotu Ken Block, kar motosikletiyle geçirdiği kaza sonucu 55 yaşında hayatını kaybetti. Dünya Ralli Şampiyonası ve Dünya Rallikros Şampiyonası'nda yarışan Block, sosyal medyada yayınlanan drift videolarıyla da ünlenmişti.

Advertisement