Son dakika Van Gölü Havzası haberleri, Van Gölü Havzası son dakika, son dakika Van Gölü Havzası

Son Dakika Van Gölü Havzası Haberleri

Son dakika Van Gölü Havzası haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son van gölü havzası haberleri anında burada.


 • 11:38 Van Gölü'ndeki Kuraklık İnci Kefalini Tehdit Ediyor Van Gölü'ndeki Kuraklık İnci Kefalini Tehdit Ediyor

  Küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle Van Gölü'ndeki çekilme sürerken, inci kefallerinin üreme alanı olan Bendihami Çayı da kurudu. Bu durum balık popülasyonunu etkileyecek ve Van Gölü'ndeki alan kaybı 100 kilometrekareye ulaşacak.

 • 09:18 Kuş Cenneti Erçek Gölü'nün Kıyı Şeridi Buhar Oldu Kuş Cenneti Erçek Gölü'nün Kıyı Şeridi Buhar Oldu

  Van'da yaşanan kuraklık ve iklim değişikliği nedeniyle Erçek Gölü büyük ölçüde su kaybetti. Nesli tükenme tehlikesi altındaki kuş türlerinin yaşam alanı olan göl, sıcaklıkların artması ve yağışın azalmasıyla kuraklıkla mücadele ediyor. Bu durum, bölgedeki ekosistemi ve kuş popülasyonunu tehlikeye sokuyor.

 • Dün Dün 09:14 İranlı Turistler Van Esnafını Sevindirdi İranlı Turistler Van Esnafını Sevindirdi

  Van'da nevruz ile başlayan ve hala devam eden İranlı turist yoğunluğu esnafın yüzünü güldürdü. İranlı turistler, alışveriş yaparak ve eğlence merkezlerinde vakit geçirerek şehrin ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Van'da otellerin doluluk oranı yüzde 90'lara ulaştı ve turizmciler, İranlı turistlerin ziyaretlerinin yıl boyunca devam etmesini arzu ettiklerini belirtti. Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa Berge, İranlı turistlerin özellikle esnafa can suyu olduğunu vurgulayarak, Van'ın turizm potansiyelinin artık yaz turizmiyle sınırlı olmadığını ve kış turizmine de hazır olduğunu söyledi.

 • 19.09.2023 19 Eyl 09:32 Nesli Tehlikede Olan Kızıl Akbaba Tedavi Altına Alındı Nesli Tehlikede Olan Kızıl Akbaba Tedavi Altına Alındı

  Van'ın Bahçesaray ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altında olan kızıl akbaba, vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunarak Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine getirildi. Akbaba, tedavi edildikten sonra doğal yaşam alanına salınacak.

 • 16.09.2023 16 Eyl 11:07 Van'da 200 Yaban Hayvanı Tedavi Edilerek Doğaya Bırakıldı Van'da 200 Yaban Hayvanı Tedavi Edilerek Doğaya Bırakıldı

  Bu yılın 8 ayında doğada bitkin halde bulunan ya da çeşitli nedenlerle yaralanan aralarında nesli tükenme tehlikesi altında olanların da bulunduğu 200 yaban hayvanı, Van'daki Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi edilerek doğaya bırakıldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesinde 11 yıl önce kurulan ve bugüne kadar yüzlerce hayvanın tedavi edildiği merkez, bölgede yaban hayatının devamlılığına önemli katkı sağlıyor.

 • 13.09.2023 13 Eyl 18:08 Hakkari'de yaralanan ayı ateşli silahla vuruldu Hakkari'de yaralanan ayı ateşli silahla vuruldu

  Hakkari'de dağdan kopan kaya parçaları nedeniyle yaralandığı düşünülen ayı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne sevk edildi. Ancak yapılan muayene sonucunda ayının ateşli silahla vurulduğu belirlendi. Ayı, tedavi altına alınarak hayati tehlikesi atlatılmaya çalışılıyor.

 • 10.09.2023 10 Eyl 16:35 Van'da düzenlenen 'Tour of Van' bisiklet yarışı sona erdi Van'da düzenlenen 'Tour of Van' bisiklet yarışı sona erdi

  Van Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlenen 'Tour of Van' uluslararası bisiklet yarışı Erciş-Van etabıyla sona erdi. Yarışta 6 ülke 10 takım mücadele etti ve birçok kategoride ödüller verildi. Van Gölü Havzası ve Van'ı tanıtmak amacıyla düzenlenen yarış, Van Kalesi Urartu Müzesi önünde yapılan ödül töreniyle son buldu.

 • 07.09.2023 07 Eyl 13:46 Van'da Uluslararası Bisiklet Yarışı Başladı Van'da Uluslararası Bisiklet Yarışı Başladı

  Van Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen 'Tour of Van' uluslararası bisiklet yarışı başladı. 6 ülkeden, 10 takım ve 60 sporcu yarışmada yer alıyor.

 • 06.09.2023 06 Eyl 20:10 İsrail'de halkalanan gökdoğan kuşu tedavisinin ardından özgürlüğe kanat çırptı İsrail'de halkalanan gökdoğan kuşu tedavisinin ardından özgürlüğe kanat çırptı

  İsrail'de takılan vericiyle göç yolculuğu takip edilen gökdoğan kuşu, Van'ın Özalp ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürlüğü ekiplerince ele geçirilerek tedavi altına alındı.

 • 05.09.2023 05 Eyl 12:16 Kuraklık ve küresel ısınma flamingoların yaşam alanlarını etkiliyor Kuraklık ve küresel ısınma flamingoların yaşam alanlarını etkiliyor

  Kuraklık ve küresel ısınma nedeniyle Van Gölü Havzası'ndaki sulak alanlar daralıyor ve flamingoların konaklama ve beslenme alanları değişiyor.

 • 03.09.2023 03 Eyl 13:14 Doğasever Kadınlar Van Gölü'nde Kamp Kurdu Doğasever Kadınlar Van Gölü'nde Kamp Kurdu

  Çevre illerden Bitlis'in Tatvan ilçesine gelen doğasever 35 kadın, Van Gölü'ne ve doğanın önemine dikkati çekmek için kıyıda kamp kurdu. Kadınlar, gölde yüzdü, şarkılar söyleyerek keyifli zaman geçirdi. Van Gölü'nü korumak ve çevre bilincini artırmak amacıyla düzenlenen etkinlikte kadınlar, çocuklarıyla birlikte katıldı.

 • 03.09.2023 03 Eyl 10:38 Urmiye Gölü Kururken, Van Gölü de Alan Kaybediyor Urmiye Gölü Kururken, Van Gölü de Alan Kaybediyor

  İran'daki Urmiye Gölü'nün kuruması ve Van Gölü'nün alan kaybıyla ilgili bilimsel çalışmalara katılan Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, küresel iklim değişikliği, azalan yağışlar ve artan buharlaşmanın etkilerini anlattı.

 • 01.09.2023 01 Eyl 23:39 Prof. Dr. Aslan: 'Van Gölü'nün sulak alanları yok oluyor' Prof. Dr. Aslan: 'Van Gölü'nün sulak alanları yok oluyor'

  Küresel iklim değişikliği ve nüfus baskısı nedeniyle Van Gölü Havzası'ndaki sulak alanların yok olduğunu belirten Prof. Dr. Lokman Aslan, sazlık alanların korunması gerektiğini söyledi.

 • 01.09.2023 01 Eyl 16:24 Van'da Uluslararası Bisiklet Turu Düzenlenecek Van'da Uluslararası Bisiklet Turu Düzenlenecek

  Van Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlenecek olan 'Tour of Van' uluslararası bisiklet turu hakkında açıklama yapıldı. Turda bisiklet tutkunları yaklaşık 500 kilometre boyunca pedal çevirecek.

 • 28.08.2023 28 Ağu 20:00 Halep keçisi yavru yaban keçisine annelik yaptı Halep keçisi yavru yaban keçisine annelik yaptı

  Hakkari'de sınır hattında bulunan bitkin yaban keçisi, Van'da koruma altına alındı. Yaban keçisi, bir Halep keçisinin süt anneliği sayesinde sağlıklı bir şekilde büyütüldü ve yakında doğaya salınacak.

 • 25.08.2023 25 Ağu 10:07 Malazgirt'te iç kalede yapılan kazı çalışmalarında han ortaya çıkarıldı Malazgirt'te iç kalede yapılan kazı çalışmalarında han ortaya çıkarıldı

  Sultan Alparslan'ın tarihin en büyük zaferlerinden birini kazandığı Malazgirt ilçesinde devam eden kazı çalışmalarında, Malazgirt kalesi içerisinde toprakla kaplı bir han ortaya çıkarıldı. 12 üniversiteden 40 akademisyenin görev aldığı kazılar, Malazgirt'in tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkarma amacıyla yürütülen bir proje kapsamında gerçekleştiriliyor. Kazı çalışmalarında Selçuklu dönemine ait savaş aletleri, haçlar, sikke ve mühürler gibi birçok tarihi eser bulundu. Projenin diğer bölgelerde de benzer çalışmalara ilham kaynağı olması bekleniyor.

 • 21.08.2023 21 Ağu 23:22 Van Gölü'nde Toplu Martı Ölümleri Van Gölü'nde Toplu Martı Ölümleri

  Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü'nün Bitlis'in Tatvan ilçe sahilinde toplu martı ölümleri yaşandı. Martı ölümlerinin nedeni araştırılacak.

 • 15.08.2023 15 Ağu 09:49 Van Gölü'nde Binlerce Martı Öldü Van Gölü'nde Binlerce Martı Öldü

  Van Gölü'nde yaşanan kuraklık nedeniyle inci kefali göçünün erken tamamlanması, martı ölümlerini artırdı. Martılar güvenli ve gıdanın olduğu adaları tercih ederken, bu yıl inci kefallerinin göçünün erken tamamlanması ekolojik dengede bozukluk yarattı. Martı ölümlerinin sebebi açlığa bağlı stres olarak açıklandı. Ölümler, bölge halkını tedirgin etse de salgın bir hastalığın olmadığı belirtildi.

 • 13.08.2023 13 Ağu 14:14 Van Gölü'nde Taş ve Mezar Taşları Tespit Edildi Van Gölü'nde Taş ve Mezar Taşları Tespit Edildi

  Bitlis'te Doğu Deniz Derneği ve Van Hak Arama Kurtarma Derneği üyesi dalgıçlar, Van Gölü'nde üzerinde çeşitli işaretler bulunan taş ve mezar taşları tespit etti. Dalışta büyük bir alanla karşılaşan dalgıçlar, mezarlarda haç işareti ve suyun yüzeyinde Kayı tamgalı bir taş buldu. Bu yeni keşif, dalışseverler için güzel bir alan oluşturduğu belirtilirken, Van Gölü'nün turizm açısından önemli bir değer olduğu vurgulandı. Çekilen görüntüler akademisyenlere gönderilecek ve buluntuların hangi medeniyetlere ait olduğu araştırılacak.

 • 13.08.2023 13 Ağu 12:46 Van Gölü'nde Yapılan Dalışta Tarihi Kalıntılar Bulundu Van Gölü'nde Yapılan Dalışta Tarihi Kalıntılar Bulundu

  Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde faaliyet gösteren Doğu Deniz Derneği ve Hak Arama Kurtarma Derneği'ne üye dalgıçlar, Van Gölü'ne dalış yaparak tamgalı ve haç işaretli taşlar ile yaşam merkezi olduğu tespit edilen alanlar buldu. Elde edilen bulguların üniversitelerdeki hocalara verilerek bölgedeki tarihin gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.

 • 11.08.2023 11 Ağu 23:41 Ahlat'ta 'Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı' toplantısı yapıldı Ahlat'ta 'Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı' toplantısı yapıldı

  Ahlat'ta 'Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı' toplantısı yapıldı Bitlis'in Ahlat ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen 'Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı'nın değerlendirme toplantısı yapıldı.

 • 11.08.2023 11 Ağu 15:27 Bitlis'te Van Gölü'nün kirlilikten kurtarılmasına yönelik çalışmalar değerlendirildi Bitlis'te Van Gölü'nün kirlilikten kurtarılmasına yönelik çalışmalar değerlendirildi

  Bitlis'in Ahlat ilçesinde düzenlenen "Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı" değerlendirme toplantısında gölün kirlilikten kurtarılmasına yönelik çalışmalar ele alındı.

 • 11.08.2023 11 Ağu 15:00 Van Denizi Bisiklet Festivali Sonuçlandı Van Denizi Bisiklet Festivali Sonuçlandı

  Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı'na katkı sunmak amacıyla düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivali sona erdi. Festival kapsamında yaklaşık 250 bisiklet tutkunu Van Gölü çevresini turlayarak gölün güzelliklerini keşfetti. Ayrıca festival boyunca sahillerde temizlik çalışmaları yapıldı. Festivalin son gününde bisiklet tutkunları Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüs alanında karşılandı. Festival, Van Kalesi yanındaki Atatürk Parkı'na ulaşılmasıyla sona erdi. Van Gölü Aktivistleri Derneği Kurucu Başkanı Erdoğan Özel, festivalin her yıl geleneksel olarak devam edeceğini belirtti.

 • 10.08.2023 10 Ağu 23:05 Van Denizi Bisiklet Festivali'nde Bisiklet Tutkunları Van'ın Muradiye İlçesine Ulaştı Van Denizi Bisiklet Festivali'nde Bisiklet Tutkunları Van'ın Muradiye İlçesine Ulaştı

  Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı'na katkı sunmak amacıyla düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivali'ne farklı ülke ve illerden 280 kişi katıldı. Bisiklet tutkunları, 370 kilometre pedal basarak Muradiye ilçesine ulaştı. Festival kapsamında Van Gölü'nün güzellikleri ve çevre kirliliği konularında farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

 • 10.08.2023 10 Ağu 14:42 Van Denizi Bisiklet Festivali Adilcevaz'da devam ediyor Van Denizi Bisiklet Festivali Adilcevaz'da devam ediyor

  Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı'na katkı sunmak amacıyla düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivali, Adilcevaz'a ulaştı. Bisiklet tutkunları, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda farkındalık oluşturmak için pankart açtıktan sonra Van Gölü çevresindeki turu tamamlamak için pedal çevirmeye devam etti.

 • 10.08.2023 10 Ağu 13:49 Van Denizi Bisiklet Festivali, Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin Farkındalık Oluşturuyor Van Denizi Bisiklet Festivali, Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin Farkındalık Oluşturuyor

  Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı'na katkı sunmak amacıyla düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivali devam ediyor. Bisiklet tutkunları, Adilcevaz ilçesine ulaştıklarında kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 'Kadına El Kal-ka-maz' pankartı açtı. Van Gölü çevresindeki turu tamamlamak için pedal çevirmeye devam ediyorlar.

 • 08.08.2023 08 Ağu 14:59 Van Denizi Bisiklet Festivali Görme Engellilere Öncülük Ediyor Van Denizi Bisiklet Festivali Görme Engellilere Öncülük Ediyor

  Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı'na katkı sunmak amacıyla düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivali, görme engellilerin de katılımıyla devam ediyor. Bisiklet tutkunları, Tatvan ilçesi sahilinde kamp kurduktan sonra Nemrut Krater Gölü'nün çevresini ve il merkezini gezdi. Görme engelliler ise tandem bisikletlerle festivalde yer alarak birbirlerine destek olarak Van Gölü çevresini dolaşıyor.

 • 08.08.2023 08 Ağu 12:58 Van Denizi Bisiklet Festivali başladı Van Denizi Bisiklet Festivali başladı

  Van Gölü kirlenmesin, mavi kalsın sloganıyla düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivali, 5 Ağustos'ta başladı. 250 bisikletçi, Bitlis'in kurtuluşunun yıl dönümü olan 8 Ağustos'ta Van'a ulaştı. Bisikletçiler, Van Gölü'nün çevresini turlayacak ve çevre temizliği yapacak.

 • 08.08.2023 08 Ağu 11:46 Van Denizi Bisiklet Festivali başladı Van Denizi Bisiklet Festivali başladı

  Van Gölü kirlenmesin, mavi kalsın sloganıyla düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivali, 5 Ağustos'ta başladı. 250 bisikletçi, Bitlis'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 8 Ağustos'ta Van'a ulaştı. Bisikletçiler, Van Gölü'nün çevresini turlayacak ve çevre temizliği yapacak.

 • 08.08.2023 08 Ağu 09:22 Van Gölü için pedal çeviren bisiklet tutkunları Bitlis'e ulaştı Van Gölü için pedal çeviren bisiklet tutkunları Bitlis'e ulaştı

  Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programına katkı sunmak amacıyla düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivali çerçevesinde Van'dan yola çıkan bisiklet tutkunları Bitlis'e ulaştı. Festival, Van Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Bitlis Belediyesi, Van Gölü'ne kıyısı bulunan ilçe belediyeleri ve Van Gölü Aktivistleri Derneği'nin katkılarıyla organize edildi. Festivalde yaklaşık 250 kişi, 200 kilometre pedal çevirerek Bitlis'te kamp kurdu. Amacı Van Gölü Havzasını tanıtmak olan festival, aynı zamanda çevre duyarlılığını artırmayı hedefliyor.

 • 07.08.2023 07 Ağu 11:57 Engelli bisikletçiler festivale renk kattı Engelli bisikletçiler festivale renk kattı

  "Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı"na katkı sunmak amacıyla düzenlenen 5. Van Denizi Bisiklet Festivali'ne katılan 3 engelli yoğun ilgi gördü. Van'dan Bitlis'in Tatvan ilçesine ulaşan 250 bisikletçinin arasında bulunan 3 engelli sporcu büyük ilgi görüyor. Eşpedal Derneği üyesi Müslüm Olcay, Gaziantep, Bursa ve İstanbul'dan katıldıklarını belirterek, bu tür organizasyonların hoşlarına gittiğini söyledi. Görme engelli bisikletçi Özlem Arten ise etkinliğe katılmaktan gurur duyduğunu ve oldukça güzel geçtiğini kaydetti. Vangölü Aktivistleri Spor Kulübü Başkanı Cemal Yıldırım ise etkinliğe 250 sporcunun katıldığını belirterek, çiftli bisikletçilerin inanılmaz bir keyif kattığını ifade etti."

 • 07.08.2023 07 Ağu 10:03 Engelli Bisikletçiler Van Denizi Bisiklet Festivali'nde İlgiyle İzlendi Engelli Bisikletçiler Van Denizi Bisiklet Festivali'nde İlgiyle İzlendi

  Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı'na katkı sunmak amacıyla düzenlenen 5. Van Denizi Bisiklet Festivali'ne katılan 3 engelli, ilgiyle izlendi. Festival, Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Bitlis Belediyesi, Van Gölü'ne kıyısı bulunan ilçe belediyeleriyle Vangölü Aktivistleri Derneği'nin katkılarıyla organize ediliyor. 250 bisikletçinin arasında bulunan 3 engelli sporcu büyük ilgi görüyor. Engelli bisikletçiler etkinliğe katılmaktan gurur duyduklarını belirtti.

 • 06.08.2023 06 Ağu 23:33 Van Denizi Bisiklet Festivali, Van Gölü'nü tanıtmayı amaçlıyor Van Denizi Bisiklet Festivali, Van Gölü'nü tanıtmayı amaçlıyor

  Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı'na katkı sunmak amacıyla düzenlenen Van Denizi Bisiklet Festivali, bisiklet tutkunlarını bir araya getiriyor. Festival kapsamında Van'dan yola çıkan bisiklet severler, Bitlis'in Tatvan ilçesine ulaştı. Festival, Van Gölü'nün eşsiz güzelliklerini tanıtmayı ve gölün korunmasına dikkat çekmeyi hedefliyor. Festival, uluslararası katılımcılarıyla birlikte insanların kaynaşmasını ve Van Gölü'nün önemini vurgulamayı amaçlıyor.

 • 05.08.2023 05 Ağu 14:38 5. Van Gölü Bisiklet Festivali Başladı 5. Van Gölü Bisiklet Festivali Başladı

  Van Büyükşehir Belediyesi koordinesinde düzenlenen '5. Van Gölü Bisiklet Festivali'ne yurt içi ve yurt dışından 250 sporcu katılıyor. Etkinlik, Van Gölü'ne dikkat çekmek ve çevreyi korumak amacıyla düzenleniyor.

 • 05.08.2023 05 Ağu 13:49 5. Van Denizi Bisiklet Festivali Başladı 5. Van Denizi Bisiklet Festivali Başladı

  Van Büyükşehir Belediyesi koordinesinde düzenlenen '5. Van Denizi Bisiklet Festivali', Türkiye'nin birçok yerinden 250 sporcunun katılımıyla başladı. Etkinlik, Van Gölü'ne dikkat çekmek ve çevreyi korumak amacıyla düzenlenmektedir.

 • 05.08.2023 05 Ağu 13:12 5. Van Denizi Bisiklet Festivali Başladı 5. Van Denizi Bisiklet Festivali Başladı

  Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı'na katkı sunmak amacıyla düzenlenen 5. Van Denizi Bisiklet Festivali başladı. Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Bitlis Belediyesi, Van Gölü'ne kıyısı bulunan ilçe belediyeleriyle Vangölü Aktivistleri Derneği'nin katkılarıyla organize edilen festivale birçok ilden yüzlerce kişi katıldı. Van Kalesi yanındaki Atatürk Parkı'nda kamp kuran bisiklet tutkunları, sabah davul zurna eşliğinde halay çekerek eğlendi. Festivalin amacı Van Gölü'nün korunması, turizm potansiyelinin artırılması ve bölgenin tanıtımına katkı sağlamaktır. Festival süresince Van Gölü etrafında 500 kilometrelik bir yolculuk yapılacak ve bölgedeki tarihi, doğal ve kültürel zenginliklere dikkat çekilecektir. Ayrıca Van Gölü'nün kuraklık ve kirlilikle mücadelesi konusunda farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

 • 28.07.2023 28 Tem 11:29 Van Gölü'nde su seviyesi düşüyor, mikrobiyalitler ortaya çıkıyor Van Gölü'nde su seviyesi düşüyor, mikrobiyalitler ortaya çıkıyor

  Van Gölü havzası ve çevresindeki su kaynakları ile göl seviyesinde, küresel ısınmaya bağlı yaşanan düşüş devam ediyor. Sıcaklığın yükselmesi ve buharlaşmanın artması sonucu Van Gölü'ndeki su seviyesi düşmüş, aynı durum birçok göl, baraj, akarsu ve su kaynağında da yaşanmıştır. Van'ın Gevaş, Erciş ve Muradiye kıyılarında binlerce yılda oluşan mikrobiyalit alanları ortaya çıkmıştır. Van Gölü'nün alan kaybetmesi ve su kaybının devam etmesi, küresel iklim değişikliği ve yağış rejimindeki değişikliklerle ilişkilendirilmektedir.

 • 28.07.2023 28 Tem 09:22 Garanti Bankası 2023 İlk 6 Ayında 33.8 Milyar TL Net Kar Elde Etti Garanti Bankası 2023 İlk 6 Ayında 33.8 Milyar TL Net Kar Elde Etti

  Garanti Bankası, 2023 yılının ilk 6 ayında 33 milyar 809 milyon 740 bin TL net kar elde ettiğini açıkladı. Bankanın aktif büyüklüğü 1 trilyon 891 milyar 92 milyon 777 bin TL olarak gerçekleşirken, müşteri mevduatları en büyük fonlama kaynağı oldu. Bankanın sermaye yeterlilik oranı yüzde 15.8, özkaynak karlılığı yüzde 38.3 ve aktif karlılığı yüzde 4.2 seviyelerinde gerçekleşti. Garanti Bankası Genel Müdürü Recep Baştuğ, bankanın büyüme odaklarının KOBİ ve tüketici kredileri olduğunu belirtti. Ayrıca, kredi faizindeki indirimlerden elde edilecek kazancın deprem bölgesine aktarılacağını vurguladı.

 • 27.07.2023 27 Tem 21:30 Garanti BBVA, Yılın İlk Yarısında 33 Milyar TL Net Kar Elde Etti Garanti BBVA, Yılın İlk Yarısında 33 Milyar TL Net Kar Elde Etti

  Garanti BBVA, yılın ilk yarısında 33 milyar 809 milyon 740 bin TL net kar elde etti. Bankanın aktif büyüklüğü 1 trilyon 891 milyar 92 milyon 777 bin TL olarak gerçekleşti. Müşteri mevduat tabanı ise yüzde 54 büyüme ile 1 trilyon 396 milyar 970 milyon 11 bin TL oldu. Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, bankanın başarılı performansını ve sürdürülebilirlik çalışmalarını vurguladı.

 • 23.07.2023 23 Tem 17:09 Van Denizi Yüzme Festivali renkli görüntülerle sona erdi Van Denizi Yüzme Festivali renkli görüntülerle sona erdi

  Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Van Denizi Yüzme Festivali, Akdamar Adası'nda yapılan yüzme etkinliği ile sona erdi. Festivalde, Van Gölü'nü tanıtmak ve turist ilgisini artırmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yüzücüler, güvenlik önlemleri altında Van Gölü'ne girerek Akdamar Adası'ndan kıyıya kadar yüzerek ulaştı. Festival, Van'ın tanıtımı ve Van Gölü'ne olan duyarlılığın artırılması adına önemli bir etkinlik olarak değerlendirildi.

 • 23.07.2023 23 Tem 16:53 Van Denizi Yüzme Festivali'nde Sporcular Akdamar Adası'na Ulaştı Van Denizi Yüzme Festivali'nde Sporcular Akdamar Adası'na Ulaştı

  Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Van Denizi Yüzme Festivali'ne katılan sporcular, 4 kilometrelik parkuru tamamlayarak Akdamar Adası'na ulaştı. Sahil Güvenlik, itfaiye ve polis dalgıç ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı etkinlikte yüzücüler, Van Gölü'nün güzelliğini ve tabiatını tanıtmak amacıyla sloganlar attı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan, Van Gölü'nün temizliği ve turizm potansiyelini önemsediklerini belirtirken, yüzücü İbrahim Akıncı ise Van'ın güzelliklerini keşfetme fırsatı bulduğunu ve herkesin bu güzel kenti görmesi gerektiğini söyledi.

 • 23.07.2023 23 Tem 16:30 Van Denizi Yüzme Festivali'nde Sporcular Akdamar Adası'na Ulaştı Van Denizi Yüzme Festivali'nde Sporcular Akdamar Adası'na Ulaştı

  Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Van Denizi Yüzme Festivali'ne katılan sporcular, 4 kilometrelik bir mesafeyi kulaç atarak Akdamar Adası'na ulaştı. Etkinlikte parkuru tamamlayamayanlar teknelere alınırken, diğer yüzücüler adaya ulaşmayı başardı. Sahil Güvenlik, itfaiye ve polis dalgıç ekipleri de güvenlik önlemi aldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan, Van Gölü'nün temizlenmesi ve tanıtılması için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Festivalde yer alan yüzücüler, Van Gölü'nün güzelliğini ve doğal zenginliklerini tanıtmayı amaçladıklarını ifade etti.

 • 23.07.2023 23 Tem 16:29 Van Denizi Yüzme Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu Van Denizi Yüzme Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

  Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Van Denizi Yüzme Festivali, yapılan yüzme etkinliği ile sona erdi. Festivalde Van Gölü'nü tanıtmak ve turist ilgisini artırmak amaçlandı. Festivalde mikrobiyalitlere dalış programı, antik yoldan Çarpanak Adası'na yüzme etkinliği, Adır Adası'na yüzme etkinliği, Bitlis Nemrut Krater Gölü'nde yüzme etkinliği ve Akdamar Adası'ndan kıyıya doğru yüzme etkinliği gerçekleştirildi. Yüzücüler, güvenlik önlemleri altında Van Gölü'ne girerek parkuru tamamladı. Festival, Van'ın tanıtımı ve Van Gölü'ne olan duyarlılığın artırılması adına önemli bir etkinlik olarak değerlendirildi.

 • 23.07.2023 23 Tem 09:11 Van Denizi Yüzme Festivali'nde Nemrut Krater Gölü'nde Yüzme Keyfi Van Denizi Yüzme Festivali'nde Nemrut Krater Gölü'nde Yüzme Keyfi

  Van Denizi Yüzme Festivali'nin dördüncü gününde, Bitlis'in Tatvan ilçesinde bulunan 2 bin 500 rakıllı Nemrut Krater Gölü'ne gelenler buz gibi suda kulaç attı. Van Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen festival, Van Gölü'nü dünyaya tanıtmak ve turist ilgisini artırmak amacıyla düzenleniyor. Festivale katılanlar Nemrut Krater Gölü'nün güzelliği ve doğası karşısında büyülendiklerini belirtti. Festival, Akdamar Adası'nda yapılacak yüzme etkinliği ile son bulacak.

 • 23.07.2023 23 Tem 08:43 Van Denizi Yüzme Festivali'nde Nemrut Krater Gölü'nde Yüzme Keyfi Van Denizi Yüzme Festivali'nde Nemrut Krater Gölü'nde Yüzme Keyfi

  Van Denizi Yüzme Festivali'nin dördüncü gününde, Bitlis'in Tatvan ilçesinde bulunan 2 bin 500 rakıllı Nemrut Krater Gölü'ne gelenler buz gibi suda kulaç attı. Festival, Van Gölü'nü tanıtmak ve turist ilgisini artırmak amacıyla düzenleniyor. Katılımcılar Nemrut Krater Gölü'nün güzelliği ve doğası karşısında büyülendi. Festival, Akdamar Adası'nda yapılacak yüzme etkinliği ile son bulacak.

 • 23.07.2023 23 Tem 00:49 Van Denizi Yüzme Festivali, Nemrut Krater Gölü'nde devam ediyor Van Denizi Yüzme Festivali, Nemrut Krater Gölü'nde devam ediyor

  Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Van Denizi Yüzme Festivali, Türkiye'nin en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü'nde devam ediyor. Festival kapsamında yüzücüler, gölün serin sularında yüzüyor ve Van Gölü'nün tanıtımına katkı sağlıyor. Doğaseverlerin de katıldığı festival, farkındalık etkinlikleriyle her gün farklı bir noktada gerçekleştiriliyor. Festival, yarın Akdamar Adası'nda yapılacak yüzme etkinliğiyle sona erecek.

 • 22.07.2023 22 Tem 21:13 Yüzücüler Nemrut Krater Gölü'nde yüzdü Yüzücüler Nemrut Krater Gölü'nde yüzdü

  Bitlis'te düzenlenen '2. Van Denizi Yüzme Festivali' kapsamında yüzücüler, Nemrut Krater Gölü'nde serin suların keyfini çıkardı. Festival, Van Gölü'nün tanıtılması ve turist ilgisini artırmak amacıyla düzenleniyor. Festivalin son etkinliği ise yarın Akdamar Adası'nda yapılacak.

 • 21.07.2023 21 Tem 11:09 Van'da Muradiye Şelalesi'nde su debisi azaldı Van'da Muradiye Şelalesi'nde su debisi azaldı

  Van'da yaşanan sıcaklıklar ve kuraklık nedeniyle Muradiye Şelalesi'nde su debisi önemli ölçüde azaldı. Van Gölü Havzası'nda birçok akarsu ve su kaynağı kuruma seviyesine geldi. Muradiye Şelalesi'nde su debisinin önceki yıllara göre düştüğü gözlemlendi. Aşırı kuraklık nedeniyle şelalenin devamında bulunan Bendimahi Çayı'nın bir kısmı tamamen kurudu. Bölgedeki akarsuların kuruması ve su kaynaklarının azalması endişe verici bir durum olarak değerlendiriliyor.

 • 18.07.2023 18 Tem 10:37 Dilkaya deltası doğal güzelliği ile hayran bırakıyor Dilkaya deltası doğal güzelliği ile hayran bırakıyor

  Van Denizi ve Dağcılık Spor Kulübü üyeleri, Van Gölü sahilinde bulunan ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen Dilkaya deltasına kano gezisi düzenledi. Delta, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerden ilgi görüyor. Van bölgesinde doğa ve su sporları ile ilgilenen Van Denizi ve Dağcılık Spor Kulübü üyesi Nurullah Gülaçar, kano turlarının görsel bir şölen eşliğinde yapıldığını belirtti. Etkinliğe katılanlar, gün batımını izlemek ve doğanın güzelliğini keşfetmekten büyük keyif aldıklarını ifade etti. Van Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkan Yardımcısı Muhlis Kaya ise kano sporunun doğal olması ve doğanın korunmasına katkı sağlaması nedeniyle önemli olduğunu vurguladı.

 • 13.07.2023 13 Tem 12:15 Hakkari, doğal güzellikleriyle turistlerin gözde rotası Hakkari, doğal güzellikleriyle turistlerin gözde rotası

  Huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla sosyal hayatın canlandığı, saklı güzelliklerin ortaya çıktığı Hakkari, buzulları, şelaleleri, sat buzul gölleri, akarsuları, yaylaları ve bakir coğrafyasıyla turistlerin gözde rotalarından biri oldu. Kışın kayak merkezi, yazın da doğal güzellikleriyle öne çıkan Hakkari, son yıllarda ağırladığı binlerce ziyaretçiyle turizmde elde ettiği yükselişi sürdürüyor. Tur şirketleri aracılığıyla ya da kendi imkanlarıyla kente gelen doğa tutkunları, yaz döneminde Türkiye'nin en yüksek ikinci zirvesi Uludurok'un bulunduğu Cilo Dağlarını, buzulları, yaylaları, gölet ve şelaleleri geziyor, kışın da 2 bin 800 rakımlı merkezde kayak yapıyor. Düzenlenen festivaller ve tanıtım çalışmalarıyla turizmde hareketliliğin arttığı kentte, yıl sonuna kadar ziyaretçi sayısının 130 bini aşması hedefleniyor.

Advertisement