Gazi Üniversitesi öğrencilerinden sokak hayvanlarına destek - Son Dakika
Yaşam

Gazi Üniversitesi öğrencilerinden sokak hayvanlarına destek

Gazi Üniversitesi öğrencilerinden sokak hayvanlarına destek

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri, ders kapsamında sokak hayvanları için tasarladıkları ürünleri Ankara Hayvan Kurtarma Derneği'ne bağışladılar.

24.06.2021 11:47  Güncelleme: 13:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri, ders kapsamında sokak hayvanları için tasarladıkları ürünleri Ankara Hayvan Kurtarma Derneği'ne bağışladılar.

Başkentte bulunan Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü ikinci sınıf öğrencileri Alperen Mamalı, İdil Özbek, Güllü Sinem Avcı, Edibe Zehra Kanıbol ve Elif Öztürk sokak hayvanları için kendi tasarlayıp ürettikleri ürünleri Zekiye Taş Köklü'nün kurucusu olduğu Ankara Hayvan Kurtarma Derneği'ne bağışladılar.

Gazi Üniversitesi öğrencileri, bölüm hocaları Prof. Dr. Hüseyin Güçlü Yavuzcan, Dr. Öğr. Üyesi Murat Önder, Dr. Cemil Yavuz ve Barış Gür öncülüğünde, "Yaşamak istediğin gibi yaşat" sloganıyla projelerini hem hayvanların farklı ihtiyaçlarını giderecek hem de barınaklarda çalışan insanların işlerini kolaylaştıracak ürünler tasarladılar. Ders kapsamında hazırlanan projeler daha sonra asıl amacı olan sokak hayvanlarına yardım için Ankara Hayvan Kurtarma Derneği'ne bağışlandı.

Sokak hayvanları için geliştirilen projede yer alan öğrenciler ürettikleri tasarımları ve özelliklerini anlattı.

Geliştirdiği projenin mevsimsel özellikleri olduğuna dikkat çeken Elif Öztürk, "Ürünümü köpeklerin yazın ve kışın gelişen farklı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarladım. Kulübenin ön kapağı açılarak yazın gölgelik alan miktarı arttırılır ve içerdeki hava sirkülasyonuna katkısı olur. Kışın ise kapak indirilerek içeri soğuk girmesi engellenir. Zemindeki eğim sayesinde yağmurlu havalarda kulübe içine su akışı da engellenmiş olur" ifadelerini kaydetti.

Sokak hayvanları için barınmanın önemli olduğu gibi beslenmenin de önemli olduğunun altını çizen Gazi Üniversitesi öğrencisi İdil Özbek, "Kulübem sokak hayvanlarının genel boyutları göz önüne alınarak büyük ırk köpeklerin de rahatlıkla barınabileceği ebatlardadır. Ayrıca, hayvanseverlerin mamaları kolaylıkla bırakabilmeleri ve bu mamaların uzun süreli depolanabilmesi için yan tarafındaki mama ünitesi 4-5 kg mama alma kapasitesine sahip olarak tasarlanmış olup, üniteye su kabı da eklenmiştir. Bu kulübeyi tasarlamamdaki amaç ise sokak köpeklerine sıcak bir yuva sunmanın yanı sıra beslenme ihtiyaçlarının da korunaklı ve uzun süreli bir şekilde karşılanmasıdır" ifadelerine yer verdi.

Edibe Zehra Kanıbol tasarladığı mama ünitesi hakkında şunları kaydetti: "Ürünümü farklı boylarda köpeklerin rahatça kullanabilmesi için hayvanların anatomik yapısını inceleyerek tasarladım. Mama kaplarının farklı boylarda olmaları sayesinde köpekler mamalarını rahatça yiyebilir, yutmakta herhangi bir sıkıntı çekmezler. Mama kaplarını da üniteye farklı bağlantı elemanları kullanarak sabitledim ki hem kaplar yerinden kolayca çıkmasın hem de köpekleri besleyen kişi suyu ve mamayı kabı arkaya devirerek rahatça yenileyebilsin. Bunun dışında mamaları güneşten ve yağmurdan korumak için ünitenin üstüne tasarladığım çatıyı ekledim."

Projesinin mama odaklı olduğunu söyleyen Alperen Mamalı, "Ben barınaktaki hayvanlara her türlü hava koşulunda çeşitli mamaları taşıyıp dağıtabileceğimiz bir mama dağıtım arabası tasarlamak istedim. Normalde kuru mamalar el arabası ile taşındığından dolayı yağmurlu havalarda mamaların şiştiğini ve yenilemeyecek hale geldiğini ve aynı zamanda çeşitli mamaları taşıyamadığımızı tespit ettim ve buna uygun olarak bölmeleri olan üstü kapalı bir araba tasarladım. Arabanın alt bölümüne ekstra mama torbasını da koyabileceğimiz bir depo yaparak taşıyabileceğimiz mama miktarını arttırmak istedim" açıklamasında bulundu.

Sokak hayvanlarının özgürlük alanlarını baz aldığı projesini anlatan Güllü Sinem, "Projeme başlarken göz önünde bulundurduğum şey kolay kurulabilir ve temizlenebilir olmasaydı. Bu yüzden de yapmış olduğum 10 adet kulübe ile köpeklerin açık alanda dolaşmaya çıktığı saatlerde güneşten, yağmurdan ve rüzgardan korunabilecekleri, yaza ve kışa uygun, birleştirme elemanları olmadan birbirine geçirilerek, kolay kurulup çıkarılabilen bir kulübe tasarladım" değerlendirmesinde bulundu.

Daha öncede sokak hayvanları için çeşitli projeler düzenleyen Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü, her sene projelerinden birinde sokak hayvanları üzerine çalışıyor. Öğrenciler de yaptıkları projelerle hem yenilikçi tasarımlara imza atıyor hem de hayvanların ihtiyaç duydukları ürünleri onlara kazandırıyor. Projenin asıl amacı ise öğrencilere sadece ürün tasarlamak değil hayatları boyunca onlardan sevgi bekleyen hayvanları her zaman korumalarını ve merhamet ile yaklaşmalarını sağlamak. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam Gazi Üniversitesi öğrencilerinden sokak hayvanlarına destek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 600 metrede yükseklikte kurtarma çalışmaları sürüyor: Bebeğin kurtarılma anı böyle görüntülendi
  09:21 600 metrede yükseklikte kurtarma çalışmaları sürüyor: Bebeğin kurtarılma anı böyle görüntülendi

  Antalya'da 1 kişinin ölümü ve 7 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan teleferik kazasında mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları 600 metre yükseklikte aralıksız sürüyor. Kurtarma ekipleri, kabinde mahsur kalan bebeği başarılı bir şekilde kurtardı.

 • Didim'in ilk kadın belediye başkanı Hatice Gençay, ilk nikahı kıydı
  09:19 Didim'in ilk kadın belediye başkanı Hatice Gençay, ilk nikahı kıydı

  Didim'in ilk kadın belediye başkanı Hatice Gençay, göreve gelmesinin ardından ilk nikahını kıydı. Başkan Gençay, genç çifte ömür boyu mutluluklar diledi.

 • Antalya'da teleferik kazası sonrası kurtarma çalışmaları devam ediyor
  09:18 Antalya'da teleferik kazası sonrası kurtarma çalışmaları devam ediyor

  Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde dün meydana gelen teleferik kazasında mahsur kalanların kurtarma çalışmaları hakkında güncel gelişmeler takip ediliyor. İran'ın İsrail'e yönelik olası saldırısı ve Yüksek Seçim Kurulu'nun yerel seçimlere yönelik itirazları da takip ediliyor.

 • Denizli Kebabı Bayramda Yoğun İlgi Gördü
  09:15 Denizli Kebabı Bayramda Yoğun İlgi Gördü

  Denizli'nin tescilli lezzeti Denizli Kebabını yemek için yurt dışı ve içinden kebapçılara akın eden yerli ve yabancı ziyaretçiler, her yıl olduğu gibi bu bayramda da kebaba yoğun ilgi gösterdi. Denizli Kebabının coğrafi işaret tesciliyle dünya lezzet haritasına adını yazdırdığına işaret eden işletme sahibi Dursun Göçenoğlu, bu özel lezzetin hayranlarına her bayramda olduğu gibi bu yıl da unutulmaz deneyimler sunmaya devam ettiklerini söyledi.

 • Antalya'daki teleferik kazasında 96 kişi tahliye edildi
  08:10 Antalya'daki teleferik kazasında 96 kişi tahliye edildi

  Antalya'da meydana gelen teleferik kazasında 96 kişi tahliye edildi. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 10 kişi yaralandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kurtarılan 2 kişi daha teleferikten indirildi. Halen 3 yetişkin ve 4 çocuk tahliye edilmeyi bekliyor.

 • Antalya'daki teleferik kazasında 98 kişi kurtarıldı
  07:57 Antalya'daki teleferik kazasında 98 kişi kurtarıldı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Antalya'daki teleferik kazasının ardından asılı kalan kabinlerden 98 kişinin kurtarıldığını bildirdi. Kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirten Yerlikaya, 7 helikopter, 543 personel, 108 araç ve 4 ambulans ile bir drone'un kurtarma çalışmalarına katıldığını ifade etti.

 • Tünektepe Teleferik Kazasında 96 Kişi Tahliye Edildi
  07:54 Tünektepe Teleferik Kazasında 96 Kişi Tahliye Edildi

  Antalya'da meydana gelen teleferik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Kazanın yaşandığı bölgede mahsur kalan 2 kişi daha Sahil Güvenlik Komutanlığı hava sahasına indirildi. Şu ana kadar 15 kabinde bulunan 96 kişi tahliye edildi.

 • Antalya'da teleferik kazasında mahsur kalanların çoğu kurtarıldı
  07:19 Antalya'da teleferik kazasında mahsur kalanların çoğu kurtarıldı

  Antalya Valiliği, teleferik kazası sonucu havada mahsur kalan 96 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Tahliye çalışmaları hala devam ediyor.


Advertisement