Prof. Dr. İlker Bekir Topçu beton teknolojisinde son noktayı anlattı - Son Dakika
Yaşam

Prof. Dr. İlker Bekir Topçu beton teknolojisinde son noktayı anlattı

Prof. Dr. İlker Bekir Topçu beton teknolojisinde son noktayı anlattı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlker Bekir Topçu, ESOGÜ Gündem'e bilim dünyasının beton teknolojisinde geldiği son duruma ilişkili bilgilendirmede bulundu.

17.03.2020 18:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlker Bekir Topçu, ESOGÜ Gündem'e bilim dünyasının beton teknolojisinde geldiği son duruma ilişkili bilgilendirmede bulundu.

Topçu, betonun dünyada sudan sonra en çok kullanılan ikinci malzeme olduğunu, kişi başına düşen beton miktarının 1 ton olduğunu bildirdi. Dünya genelindeki pek çok üniversitede beton kalitesini geliştirmek için çeşitli araştırmaların yapıldığını kaydeden Topçu, betonda işlenebilirlik, dayanım ve dayanıklılık gibi üç ana kriterin gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.

Prof. Dr. İlker Bekir Topçu, susuz betonların yanı sıra özel endüstriyel atıkların özel kimyasallarla bağlayıcı hale getirilmesiyle yüksek dayanım sağlayan çimentosuz betonların da üretilebildiğini kaydetti. ABD'nin çimentosuz kükürtlü betonu Ay'da ve Mars'ta konut yapımı ile ilgili çalışmalarda kullanmayı planladığını belirten Topçu, Ay ve Mars toprağında bulunan kükürtün belli sıcaklıkta eritilerek yüksek taşıyıcılık özelliği gösteren betonlar haline getirilebileceğini belirtti. Prof. Dr. İlker Bekir Topçu, "Katlamalı ya da kademeli üretim yöntemleriyle, robotlarla beton dökümünü Ay'da ve Mars'ta gerçekleştirdiğimizde orada yapılar üretme şansımız ortaya çıkabilecek, bu yüzden kükürtlü betonların uzayda kullanılmasını planlıyoruz." ifadelerini kullandı. - ESKİŞEHİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam Prof. Dr. İlker Bekir Topçu beton teknolojisinde son noktayı anlattı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kuşadası'nda dev gemi iskeleye çarptı
  23:36 Kuşadası'nda dev gemi iskeleye çarptı

  Aydın'ın Kuşadası ilçesinde limana yanaşmaya çalışan dev kruvaziyer gemi duramayınca iskeleye çarptı. Çarpmanın etkisiyle iskelede ve gemide maddi hasar oluştuğu öğrenildi. Geminin çarpma anı cep telefonu kamerasına yansıdı.

 • Lüks Restoranda Garsona Asker Üniforması Giydirip Servis Yaptırdılar
  23:33 Lüks Restoranda Garsona Asker Üniforması Giydirip Servis Yaptırdılar

  İstanbul'da bir restoranda garsona asker üniforması giydirilip müşterilere servis yaptırılması sosyal medyada infial yarattı. Görüntü kısa sürede paylaşılarak çok konuşulanlar arasına girdi. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise bu duruma tepki gösterdi.

 • Erzincan'da çıkan arazi yangını itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü
  23:23 Erzincan'da çıkan arazi yangını itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü

  Erzincan'ın Yeniköy Kilimli Köyü'nde çıkan arazi yangını, köylülerin durumu bildirmesi üzerine Erzincan Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından müdahale edilerek söndürüldü. Ekiplerin yaklaşık 1 saat süren çalışması sonucunda, yangın kontrol altına alınarak yerleşim alanlarına sıçraması önlenmiştir.

 • Bursa'da Bir Ailenin Papağanı Sosyal Medyada İlgi Görüyor
  23:18 Bursa'da Bir Ailenin Papağanı Sosyal Medyada İlgi Görüyor

  Bursa'da yaşayan Rahim Çakmak ve ailesinin papağanı, müzik çalınması ve komut verilmesiyle ilginç hareketler sergiliyor. Çakmak'ın papağanının videoları sosyal medyada çok izleniyor ve takipçileri tarafından merakla bekleniyor.

 • Kuşadası'nda Kruvaziyer Gemisi İskeleye Çarptı
  23:02 Kuşadası'nda Kruvaziyer Gemisi İskeleye Çarptı

  Aydın'ın Kuşadası ilçesinde limana yanaşmaya çalışan dev kruvaziyer gemi duramayınca iskeleye çarptı. Çarpmanın etkisiyle gemide ve iskelede maddi hasar meydana geldiği öğrenildi. Olay, cep telefonu kamerasına anbean yansıdı.

 • Karabük'te çıkan yangında müstakil ev kullanılamaz hale geldi
  22:48 Karabük'te çıkan yangında müstakil ev kullanılamaz hale geldi

  Hanköy köyünde Ramazan Yazıcı'ya ait 2 katlı müstakil evde çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Kısa sürede büyüyen alevler tüm evi sardı. İhbar üzerine adrese jandarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Eskipazar Belediyesi itfaiye ekiplerince söndürülen yangında ev kullanılmaz hale geldi.

 • Karabük'te alevlere teslim olan müstakil ev tamamen yandı
  22:33 Karabük'te alevlere teslim olan müstakil ev tamamen yandı

  Karabük'ün Eskipazar ilçesinde, Hanköy'de Ramazan Yazıcı'ya ait müstakil evde çıkan yangın sonucunda ev tamamen kullanılamaz hale geldi. Jandarma ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı.

 • Manisa Sarıgöl'de Trafik Kazası: 1 Yaralı
  22:14 Manisa Sarıgöl'de Trafik Kazası: 1 Yaralı

  Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, motosiklet ile araç çarpıştı. Kazada motosiklet sürücüsü yaralandı ve hastaneye sevk edildi. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.


Advertisement