Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Sivas'ta Ayılar Köylülerin Kabusu Oldu - Son Dakika

Sivas'ta Ayılar Köylülerin Kabusu Oldu

Sivas'ın Suşehri ilçesinde ayıların sıklıkla görülmesi köylülerin tarlalarına gitmesini engelliyor. Ayılar, çiftçilerin korkulu rüyası haline geldi.

Sivas\'ta Ayılar Köylülerin Kabusu Oldu
02.10.2023 - 19:22,  Güncelleme: 19:35

Sivas'ta ayılar köylülerin kabusu oldu

Köylüler korkudan tarlaya gidemiyor, karşılaşmamak için dua ediyorlar

SİVAS - Sivas'ın Suşehri ilçesinde vatandaşlar korkularından tarlalarına gidemiyor. Son zamanlarda sıklıkla görülen ayılar, çiftçilerin kabusu oluyor.

Sivas'ın Suşehri ilçesine bağlı Karaağaç köyünde son zamanlar sıkça ayı görülmeye başlandı. Dağlık alanda yiyecek bulmakta zorlandığı düşünülen ayılar, ilçe merkezine yakın olan köyde tarlalara akın ediyor. Karpuz, elma gibi meyvelerin yanı sıra domates ve fasulye gibi sebzelere gelen ayılar, beslendikten sonra ortadan kayboluyor.

Tarlalarına gelen ayıları korkutmak için bidonlu düzenek hazırlayan köylüler, ayıların gelmesine engel olamıyor. Akşam saatlerinde tarla yolunu kullanarak köye ulaşmak isteyen bir grup köylünün kaydettiği videoda bir ayının elma ağacına çıkarak beslendiği, ses ve ışığı fark edince bölgeden uzaklaştığı görülüyor.

"Hayvanlarımıza saldırıyor, çobanlarımızı kovalıyor"

Ayıdan korktuklarından dolayı tarlalarına gidemediklerini ifade eden köy sakini Eyüp Demir, "Ayılardan yana çok şikayetçiyiz. Arazimize gidemez olduk. Sebze ekiyoruz, domates toplama zamanı ama ayının korkusundan araziye gidemiyoruz. Hayvanlarımıza saldırıyor, çobanlarımızı kovalıyor. Yetkililerden buna yardım istiyoruz. Karpuzlarımızı mahvediyor. Keza fasulyemize, elmalarımıza zarar veriyor. Arazimize rahatça girip çıkamıyoruz, çocuklarımızı sebzeliğimize gönderemiyoruz. Fasulye sırıklarının üzerine bidonlar taktık. Rüzgar vurunca bunlar ses yapıyor. Yine de geliyor. Bence yavrusunu büyütmek için geliyor. Yazın buraya geliyor, havalar soğuyunca da dağa gidip kış uykusuna yatıyor sanırım. Yaz ayılarını burada rahat geçiriyor" dedi.

Kaynak: İHA
YORUMLAR

Son Dakika Yaşam Sivas'ta Ayılar Köylülerin Kabusu Oldu - Son Dakika


Advertisement