10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü - Son Dakika
Yerel

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, kalemini daha fazla özgürlük ve demokrasi için oynatan tüm basın çalışanlarının Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladığını bildirdi.

09.01.2012 18:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, kalemini daha fazla özgürlük ve demokrasi için oynatan tüm basın çalışanlarının Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladığını bildirdi.

Seçer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 10 0cak 1961 tarihinde kabul edilen 212 sayılı yasanın, gazetecilere önemli haklar sağladığını, ancak, aradan geçen zamanda hakların ileri gitmesi bir yana hak gasplarının sürekli arttığını, gazetecilerin bayramlarını kaybettiğini, çalışma koşullarının da zorlaştığını kaydetti.

Abdi İpekçi'den Uğur Mumcu'ya, Metin Göktepe'den Hrant Dink'e her türlü baskı ve hak gasplarıyla kalemleri kırılmaya çalışılan basın çalışanlarına yönelik bu tutumun AK Parti iktidarları döneminde de hız kesmeden sürdüğünü belirten Seçer, AK Parti'nin vatandaşlara tanımadığı ifade özgürlüğü hakkını,

'ustalık döneminde' basın üstünde baskı, kısıtlama ve tutuklama olarak uygulamayı sıradan bir işleme dönüştürdüğünü öne sürdü.

Son 10 yılda gazeteci-yazarların mahkeme kapılarında sıraya girdiğini, çeşitli televizyon, gazete, ajans ve dergilerde çalışan tutuklu olarak 2012 yılına 95 gazetecinin yeni yıla cezaevinde girdiğini vurgulayan Seçer şunları kaydetti:

"2008 yılında 'yıpranma hakkı' ellerinden alınan gazetecilere

'Gazetecilerin koşullarını maden işçileriyle kıyaslamayalım. Yıpranmadan yıpranma payı olur mu- Yıpranacaksınız ki, yıpranma payını hak edesiniz' diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik-in, afetin acı tablosunu yurttaşlara aktarmak için gittikleri Van'da depreme yakalanan ve hayatlarını kaybeden gazeteciler karşısında yüzü hiç ama hiç kızarmadı.

AK Parti'nin yaratmaya çalıştığı kara tabloyu yırtıp atacak, cesur yürekli kalemlerin bu ülkede olduğunu basın tarihimiz yazmaktadır. Ağır baskı karşısında sinmiş ve sindirilmiş, sessizleştirilmiş olan basın kurtuluşunun yol haritasını yine basının ve çalışanlarının kendisi yaratacaktır. Bu inançla kalemini daha fazla özgürlük ve demokrasi için oynatan tüm basın çalışanlarının Çalışan Gazeteciler Günü-nü kutluyorum."

-Diğer Kutlama mesajları

AK Parti Tarsus İlçe Başkanı Hakkı Meniz, Tarsus Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Duran Şen ve Tarsus Gazeteciler Cemiyeti başkan yardımcısı Hakan Bulut yaptıkları yazılı açıklamada 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.

Meniz, bilgi çağı ile birlikte teknolojinin gelişmesi, beraberinde basının da gelişmesini sağladığını belirterek, "Günümüzün en dinamik mesleklerinden biri olan gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Bu önemli misyonu yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazeteciler, doğal olarak, birçok zorluklarla karşı karşıya bulunmaktadır. O nedenle gazetecilerin ekonomik ve sosyal imkanları hususu büyük önem arz etmektedir. Yönetimle halkın arasında bağlantı kuran, bilgi akışını sağlayan, toplumsal var oluşta yaşanılan tüm ayrıntıları her bireye eşit olarak ulaştıran basın camiamız, toplumun en önemli nesnel gerçekliğidir. Bu nedenle, güçlü gazeteci, güçlü basın kuruluşunun; güçlü basın kuruluşları da güçlü demokrasinin tesisini sağlayacaktır" görüşlerine yer verdi.

Tarsus Gazeteciler Cemiyeti başkan yardımcısı Hakan Bulut, yaptığı açıklamada özellikle yerel basının günümüz Türkiye'sinde çok önemli bir görev üstlendiğine dikkat çekti.

Ulusal medya organlarının büyük bölümünün sermaye kesiminin eline geçtiği bir dönemde yerel basının kamuoyunun doğru ve objektif olarak bilgilenmesi için önemli bir araç olduğuna vurgu yapan Hakan Bulut, "Gerek gazete, gerek radyo, tv ve internet sayfalarıyla kamuoyunun bilgi sahibi olması için gece-gündüz çalışan basın emekçileri yine 10 Ocak Basın Çalışanları Günü-nü buruk bir şekilde kutlamaya bir ölçüde mahkum edilmişlerdir" şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Tarsus Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Duran Şen, tüm Medya mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı açıklama yapan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Duran Şen, Gazetecilik mesleği, çileli, zor ve aynı zamanda bir o kadar da fedakarlık isteyen en kutsal mesleklerden biridir. Bunun yanında günümüzde çağımızın en dinamik mesleklerinden biridir. Toplumun bilgilendirilmesi konusunda önemli bir işlevi yerine getiren gazeteciler çok önemli bir misyonu yerine getirmektedirler" şeklinde düşüncelerini kaydetti.

- MERSİN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement