5 Haziran Dünya Çevre Günü - Son Dakika

5 Haziran Dünya Çevre Günü

05.06.2014 12:23
5 Haziran Dünya Çevre Günü

Sinop Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Valilik Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Sinop Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Valilik Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Çelenk sunumu ile başlayan törende konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oğuzhan Kurt, 5 Haziran'ın Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmesi nedeniyle çevre eğitimi ile bireye aile çevresinden başlayarak tüm öğrenimi boyunca çevre konusunda bilinçlendirici, sorumluluk hissi kazandırıcı bir eğitim verilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

"İçinde bulunduğumuz yüzyıl birçok teknolojik imkanı insanlığın hizmetine sunarken bir yandan da insanlığın ortak malı olan doğa ve çevreden geri getirilmesi zor olan bazı varlıkları da alıp götürmüştür" diyen Kurt, şunları kaydetti:

"Yüzyılımızın ikinci yarısında boyutlarını, sınır tanımazlığını ve vehametini fark edebildiğimiz çevre sorunlarının çözümü için dünya ülkeleri bir dizi çabanın içerisine girmiştir. Gelişmekte olan ülkemizde de sanayileşmeye ve kentleşmeye paralel olarak çeşitli çevre sorunları baş göstermiş bu sorunlar giderek karmaşıklaşmıştır. Sonuçları direk olarak canlı yaşamını etkileyen, maliyeti çok yüksek olan çevre kirlenmesi sadece devletlerin değil, hepimizin üstünde düşünmesi gereken hayati bir sorundur. Tüketim anlayışımızdan ekonomik faaliyetlerimizi ve yaşam tarzımıza uzanan süreçte her sorumlu ferdin çevre için yapabileceği şeyler mutlaka vardır."

Konuşmaların ardından 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında "çevre bilincini kazandırmaya yönelik" ortaokul öğrecileri arasında yapılan "Atığı Güzelleştir" Projesi kapsamında dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

Törene Sinop Vali Vekili Ekrem Yaman, Garnizon Komutanı ve İl Jandarma Alay Komutanı Albay Osman Coşkun, Belediye Başkanı Baki Ergül, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oğuzhan Kurt, vali yardımcıları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Öte yandan "Seabourn Odysee" adlı lüks yolcu gemisiyle Sinop Limanı'na gelen bir grup turist 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlenen töreni izleyerek fotoğraf çektiler. - Sinop

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Sinop'ta torbacıya baskın: 1017 sentetik hap ele geçirildi Sinop'ta torbacıya baskın: 1017 sentetik hap ele geçirildi Sinop'ta hayvanseverlerce kurulan 'Scak Yuvam' sahipsiz hayvanların yeni evleri olacak Sinop'ta hayvanseverlerce kurulan 'Scak Yuvam' sahipsiz hayvanların yeni evleri olacak Kullanılamaz raporu olduğu için yıkılan Gelincik Ortaokulu binası yapımı nisan ayında ihaleye çıkacak Kullanılamaz raporu olduğu için yıkılan Gelincik Ortaokulu binası yapımı nisan ayında ihaleye çıkacak

Son Dakika Yerel 5 Haziran Dünya Çevre Günü - Son Dakika


Advertisement