5 Nisan Avukatlar Günü - Son Dakika
Yerel

5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü, Antalya Barosu Manavgat temsilciliği tarafından düzenlenen törenle kutlandı.

05.04.2014 14:53

5 Nisan Avukatlar Günü, Antalya Barosu Manavgat temsilciliği tarafından düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen avukatlar Atatürk anıtına çelenk sunup, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşını okudu.

Burada Manavgat Baro temsilcisi Avukat Metin Açıkgöz, anlamlı günün Türkiye için yeni bir dönemin başlangıcı olmasını diledi.

Geçmişte yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğini ifade eden Açıkgöz, " Bu nedenle geçmiş dönemlerde yaşanan tüm olumsuzlukları bir kenara atıp her şeye yeniden başlamak daha doğru olacaktır diye düşünüyoruz. Ancak geçmişi iyi tahlil etmeden, geleceği yeniden sağlam temeller üzerinde kurmak da mümkün değildir. Bu nedenle avukatlık kanunun, barolara, savunma görevi olarak yüklediği hukukun üstünlüğü ve insan haklarının nasıl yok edildiğini çok iyi bir şekilde irdelemek gerekir. Yaşadığımız geçmiş dönem içinde, kuvvetler ayrılığı ilkesinin nasıl yok edildiğini, yürütmenin önce yasamayı, arkasından da yargıyı nasıl hakimiyeti altına aldığını hep birlikte gördük" dedi.

Açıkgöz şöyle konuştu: " Avukatların hak ve yetkilerinin arttırıldığı, kamu kurumları ile yargının diğer unsurlarının avukatlık mesleğine saygı duyduğu, mesleğin önündeki engellerin kaldırılarak yapılmasının kolaylaştırıldığı, ekonomik ve sosyal sorunlarımızın çözüldüğü yeni bir dönemin başlamasını bekliyoruz. Bu bağlamda çağın gerisinde kalan, avukatlık mesleğinin ihtiyaçlarının karşılamayan, 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun, yeniden gözden geçirilerek bir an önce değiştirilmesini istiyoruz. Demokratik toplumsal hayatın benimsendiği, korunduğu, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına dayanan bir toplumsal düzen özlemiyle tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Gününü kutlarım." - ANTALYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 5 Nisan Avukatlar Günü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement