9 Asırlık Kordon İşlemeciliği Yeniden Canlanıyor - Son Dakika

9 Asırlık Kordon İşlemeciliği Yeniden Canlanıyor

28.07.2011 16:32
9 Asırlık Kordon İşlemeciliği Yeniden Canlanıyor

Amerikalı ünlü şarkıcı Michael Jackson ve Beyonce'nin bazı kliplerindeki kıyafetlerinde aksesuar olarak kullandığı kordon işlemeleri için Kahramanmaraş'ta Ar-Ge çalışması yapılıyor.

Amerikalı ünlü şarkıcı Michael Jackson ve Beyonce'nin bazı kliplerindeki kıyafetlerinde aksesuar olarak kullandığı kordon işlemeleri için Kahramanmaraş'ta Ar-Ge çalışması yapılıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, geçmişi 11. yüzyıla dayanan 9 asırlık kordon işlemeciliği Kahramanmaraş'ta yapılan çalışmalarla yeniden canlanıyor.

Türkiye'deki ünlü antikacıların adres olarak Kahramanmaraş'ı gösterdiği, Hristiyan, Musevi ve İslam dininde din adamlarının giydiği kıyafetlerde yer alan kordon işlemeleri, bu işin tek merkezi olan Kahramanmaraş'ta Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle eski günlerine geri dönüyor.

Ünlü Amerikalı şarkıcı Michael Jackson ve Beyonce'nin bazı kliplerindeki kıyafetlerinde aksesuar olarak kullandıkları kordon işlemesi için Ar-Ge çalışması yapılıyor.

Unutulmaya yüz tutan el sanatları arasında yer alan ve Kahramanmaraş'ta ustası kalmayan kordon işlemeciliğini 9 asır sonra gelecek kuşaklara aktarmak ve yaşamın her alanında aksesuar olarak kullanılmasını sağlamak için için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün açtığı kursta usta öğretici olarak eğitim veren Aysun Ciğer, unutulmaya yüz tutan el sanatını canlandırmak için her alanda yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti.

Kordon işlemeciliğinin ustası olmadığı için günümüze kadar gelemediğini, sadece bazı eserlerde müzelerde sergilendiğini belirten Ciğer, "Küçüklüğümden beri kordon işlemeciliğiyle ilgili çalışma yapıyorum. Kordon işlemeciliğinin gelişmesi için bir dernek bile kurdum. Ar-Ge çalışmaları yaparak kordon işlemeciliğinin gelişimine ışık tutuyoruz. Ben kordon işlemeciliğini ayağa kaldırabilmek için bir çok araştırma yaptım. 1995'den beri bu işi şahsen yapıyorum. Ama çocukluğumdan beri bu işe gönüllü emek verenlerdenim" dedi.

Ciğer, 1995 yılından sonra işleri büyüterek kordon işlemeciliği alanında yeni ustalar yetiştirdiklerini, çalışmaların ardından ulusal ve uluslararası fuarlara katıldıklarını ifade etti.

-"ÜNLÜ JEAN FİRMALARININ KOLEKSİYONUNDA"

Ciğer, kordon işlemeciliği tanıtımının yapılmasının ardından ünlü jean firmalarının koleksiyonları için çalıştıklarını, daha önce sınırlı alanlarda kullanılan kordon işlemeciliğinin şimdi ev tekstili, ayakkabı sektörü ve genç kızların çeyizlerinde de kullanılmaya başlandığını vurguladı.

İşleme sanatında eski çizgilerden kopmadan yeni modern çizgilerle de kordon işlemeciliğini zenginleştirdiklerini, şu ana kadar Kahramanmaraş dışında bu konuyla ilgilenenin olmadığını bildiren Ciğer, şöyle devam etti:

"Kursumuz Bakanlık nezdinde açıldığı için bu yıl ilk defa eğitim kurumlarına müracaat edilerek okullarda dersler verilmesi yönünde çalışılacak. Çok önemli bir şeyde kordon işlemesini üç dinin yani Hristiyan, Musevi ve İslam dininin din adamlarının giydiği kıyafetlerde kullanılıyor olması. Özellikle İstanbul'daki ünlü antikacılar kordon işlemesi için turistleri ve vatandaşları Kahramanmaraş'a yönlendiriyor. Bu öyle ağır ve güzel ki insanlar kıyafetlerde bu sanata yöneliyor. Mesela, Amerikalı ünlü şarkıcı Michael Jackson ölmeden önce ve Beyonce'nin kliplerinde giydiği kıyafetlerde de Kahramanmaraş işi kordon işlemesi kullanıldı.

Gergef üzerine kurularak yapılan ve oldukça incelik isteyen bu sanatın sadece giysilerde değil, çok farklı aksesuarlarda da yerini alması gerekiyor. Sanatın tekrar gün yüzüne çıkması için büyük çaba sarf ediyoruz. Öğrenci bulmamız da bir o kadar zor. Desene göre kordon seçiliyor ve yüzeyden yürütülmesi gereken bu sanat kolay değil. Kursiyerlerimiz sayesinde güzel çalışmalara imza atacağız. "

Kordon işlemeciliği kursuna severek geldiğini söyleyen usta öğretici Aysun Ciğer'in kızı İrem Ciğer (10), annesinin desteğiyle yaz tatilini kordon işlemeciliğini öğrenerek geçirdiğini belirtti.

Kursiyer Süveyda Kurşuncu (14) ise kordon işlemeciliğini çok sevdiğini ve bu sanatı gelecek nesillere aktarabilmek için kursa geldiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı da 9 asırlık geçmişi olan kordon işlemeciliğini tekrar canlandırmak için 3 yıldır kurslar açtıklarını, unutulmaya yüz tutan el sanatlarını tek tek canlandırdıklarını vurguladı.

Küçükdağlı, kordon işlemelerinin aksesuar olarak her alanda kullanılabileceğini kaydetti.

- KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 9 Asırlık Kordon İşlemeciliği Yeniden Canlanıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

İstanbul'da 'kokarca böceği' çilesi başladı! Kokuları her yere yayıldı 13:06 İstanbul'da 'kokarca böceği' çilesi başladı! Kokuları her yere yayıldı Kümes sahibinin tavuklarını öldüren tilkiye yaptığı örnek oldu 12:33 Kümes sahibinin tavuklarını öldüren tilkiye yaptığı örnek oldu Aydın'da hastane önünde silahlı çatışma! Polisin silahını alıp kurşun yağdırdı 12:31 Aydın'da hastane önünde silahlı çatışma! Polisin silahını alıp kurşun yağdırdı
Savaştan kaçan Suriyeli avukat, Hatay'da çiftçilik yapıyor 12:10 Savaştan kaçan Suriyeli avukat, Hatay'da çiftçilik yapıyor İşte Reza Zarrab'ın yeni hayatı! Ebru gitti, Carolina geldi 11:17 İşte Reza Zarrab'ın yeni hayatı! Ebru gitti, Carolina geldi Oyuncu Dilan Çiçek Deniz, sevgilisiyle erkek tuvaletinde basıldı 10:58 Oyuncu Dilan Çiçek Deniz, sevgilisiyle erkek tuvaletinde basıldı
Arkadaşını öldüren ayıyla dakikalarca dövüşen Rus boksör, ağır yaralı 10:54 Arkadaşını öldüren ayıyla dakikalarca dövüşen Rus boksör, ağır yaralı Belarus'un yaptırım intikamı! Göçmenleri turist olarak ülkeye alıp, AB'ye yasa dışı geçişini sağlıyorlar 10:51 Belarus'un yaptırım intikamı! Göçmenleri turist olarak ülkeye alıp, AB'ye yasa dışı geçişini sağlıyorlar
Advertisement