9 Asırlık Kordon İşlemeciliği Yeniden Canlanıyor - Son Dakika

9 Asırlık Kordon İşlemeciliği Yeniden Canlanıyor

28.07.2011 16:32
9 Asırlık Kordon İşlemeciliği Yeniden Canlanıyor

Amerikalı ünlü şarkıcı Michael Jackson ve Beyonce'nin bazı kliplerindeki kıyafetlerinde aksesuar olarak kullandığı kordon işlemeleri için Kahramanmaraş'ta Ar-Ge çalışması yapılıyor.

Amerikalı ünlü şarkıcı Michael Jackson ve Beyonce'nin bazı kliplerindeki kıyafetlerinde aksesuar olarak kullandığı kordon işlemeleri için Kahramanmaraş'ta Ar-Ge çalışması yapılıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, geçmişi 11. yüzyıla dayanan 9 asırlık kordon işlemeciliği Kahramanmaraş'ta yapılan çalışmalarla yeniden canlanıyor.

Türkiye'deki ünlü antikacıların adres olarak Kahramanmaraş'ı gösterdiği, Hristiyan, Musevi ve İslam dininde din adamlarının giydiği kıyafetlerde yer alan kordon işlemeleri, bu işin tek merkezi olan Kahramanmaraş'ta Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle eski günlerine geri dönüyor.

Ünlü Amerikalı şarkıcı Michael Jackson ve Beyonce'nin bazı kliplerindeki kıyafetlerinde aksesuar olarak kullandıkları kordon işlemesi için Ar-Ge çalışması yapılıyor.

Unutulmaya yüz tutan el sanatları arasında yer alan ve Kahramanmaraş'ta ustası kalmayan kordon işlemeciliğini 9 asır sonra gelecek kuşaklara aktarmak ve yaşamın her alanında aksesuar olarak kullanılmasını sağlamak için için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün açtığı kursta usta öğretici olarak eğitim veren Aysun Ciğer, unutulmaya yüz tutan el sanatını canlandırmak için her alanda yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti.

Kordon işlemeciliğinin ustası olmadığı için günümüze kadar gelemediğini, sadece bazı eserlerde müzelerde sergilendiğini belirten Ciğer, "Küçüklüğümden beri kordon işlemeciliğiyle ilgili çalışma yapıyorum. Kordon işlemeciliğinin gelişmesi için bir dernek bile kurdum. Ar-Ge çalışmaları yaparak kordon işlemeciliğinin gelişimine ışık tutuyoruz. Ben kordon işlemeciliğini ayağa kaldırabilmek için bir çok araştırma yaptım. 1995'den beri bu işi şahsen yapıyorum. Ama çocukluğumdan beri bu işe gönüllü emek verenlerdenim" dedi.

Ciğer, 1995 yılından sonra işleri büyüterek kordon işlemeciliği alanında yeni ustalar yetiştirdiklerini, çalışmaların ardından ulusal ve uluslararası fuarlara katıldıklarını ifade etti.

-"ÜNLÜ JEAN FİRMALARININ KOLEKSİYONUNDA"

Ciğer, kordon işlemeciliği tanıtımının yapılmasının ardından ünlü jean firmalarının koleksiyonları için çalıştıklarını, daha önce sınırlı alanlarda kullanılan kordon işlemeciliğinin şimdi ev tekstili, ayakkabı sektörü ve genç kızların çeyizlerinde de kullanılmaya başlandığını vurguladı.

İşleme sanatında eski çizgilerden kopmadan yeni modern çizgilerle de kordon işlemeciliğini zenginleştirdiklerini, şu ana kadar Kahramanmaraş dışında bu konuyla ilgilenenin olmadığını bildiren Ciğer, şöyle devam etti:

"Kursumuz Bakanlık nezdinde açıldığı için bu yıl ilk defa eğitim kurumlarına müracaat edilerek okullarda dersler verilmesi yönünde çalışılacak. Çok önemli bir şeyde kordon işlemesini üç dinin yani Hristiyan, Musevi ve İslam dininin din adamlarının giydiği kıyafetlerde kullanılıyor olması. Özellikle İstanbul'daki ünlü antikacılar kordon işlemesi için turistleri ve vatandaşları Kahramanmaraş'a yönlendiriyor. Bu öyle ağır ve güzel ki insanlar kıyafetlerde bu sanata yöneliyor. Mesela, Amerikalı ünlü şarkıcı Michael Jackson ölmeden önce ve Beyonce'nin kliplerinde giydiği kıyafetlerde de Kahramanmaraş işi kordon işlemesi kullanıldı.

Gergef üzerine kurularak yapılan ve oldukça incelik isteyen bu sanatın sadece giysilerde değil, çok farklı aksesuarlarda da yerini alması gerekiyor. Sanatın tekrar gün yüzüne çıkması için büyük çaba sarf ediyoruz. Öğrenci bulmamız da bir o kadar zor. Desene göre kordon seçiliyor ve yüzeyden yürütülmesi gereken bu sanat kolay değil. Kursiyerlerimiz sayesinde güzel çalışmalara imza atacağız. "

Kordon işlemeciliği kursuna severek geldiğini söyleyen usta öğretici Aysun Ciğer'in kızı İrem Ciğer (10), annesinin desteğiyle yaz tatilini kordon işlemeciliğini öğrenerek geçirdiğini belirtti.

Kursiyer Süveyda Kurşuncu (14) ise kordon işlemeciliğini çok sevdiğini ve bu sanatı gelecek nesillere aktarabilmek için kursa geldiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı da 9 asırlık geçmişi olan kordon işlemeciliğini tekrar canlandırmak için 3 yıldır kurslar açtıklarını, unutulmaya yüz tutan el sanatlarını tek tek canlandırdıklarını vurguladı.

Küçükdağlı, kordon işlemelerinin aksesuar olarak her alanda kullanılabileceğini kaydetti.

- KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 9 Asırlık Kordon İşlemeciliği Yeniden Canlanıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Doktorlar, gördükleri diş karşısında acil toplantı kararı aldı 18:15 Doktorlar, gördükleri diş karşısında acil toplantı kararı aldı
Meteoroloji uyardı! Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz bölgeleri için fırtına alarmı 17:59 Meteoroloji uyardı! Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz bölgeleri için fırtına alarmı Sıvı yağ fiyatı yükseldi, çekirdekçi ustanın işleri arttı! 16:17 Sıvı yağ fiyatı yükseldi, çekirdekçi ustanın işleri arttı! Cinnet getiren baba, oğlunu öldürdü, eşi ve kızını ağır yaraladı 14:35 Cinnet getiren baba, oğlunu öldürdü, eşi ve kızını ağır yaraladı Siirt'te 10 bin liraya çoban aranıyor! 13:14 Siirt'te 10 bin liraya çoban aranıyor! Son Dakika: Erdoğan'dan 12:17 Son Dakika: Erdoğan'dan "Asgari ücret 4 bin TL olacak mı?" sorusuna cevap: İşçimizi zora sokamayacağız Beşiktaş'tan şaşırtan transfer! Cenk Tosun'la anlaşma sağlandı 12:10 Beşiktaş'tan şaşırtan transfer! Cenk Tosun'la anlaşma sağlandı Sadakatsiz'in yıldızı Melis Sezen'in ödül gecesinde giydiği giysi beğenilmedi! Eğreti duruyor 11:24 Sadakatsiz'in yıldızı Melis Sezen'in ödül gecesinde giydiği giysi beğenilmedi! Eğreti duruyor
Advertisement