Ağrı'da, Geleneksel "Topa Dara" Sporunun Yaygınlaştırılması İçin Çalışma Başlatıldı - Son Dakika
Yerel

Ağrı'da, Geleneksel "Topa Dara" Sporunun Yaygınlaştırılması İçin Çalışma Başlatıldı

Fethullah Yaman - Ağrı'da "Topa Dara" (Sopa Topu) adlı spor branşının yaygınlaştırılması için çalışma başlatıldı.

03.01.2012 11:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Fethullah Yaman - Ağrı'da "Topa Dara" (Sopa Topu) adlı spor branşının yaygınlaştırılması için çalışma başlatıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Erim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "topa dara" oyununun, başta Ağrı olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi'nde oynandığını belirterek, bu oyunun beyzbolun atası olduğu kanaatine vardıklarını söyledi.

Erim, bu spor branşına ilişkin araştırmanın yapılacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu bizim ata sporumuzdur. Bu oyunun net tarihini belirlemek için üniversitede akademisyen arkadaşlarımız araştırma yapacaklar ve bize bilgi verecekler. Oyun, oynanış şekli ve puan boyutuyla beyzbolla benzerlikler arz ediyor. Oyunu genç-yaşlı herkes oynayabilir. Atalarımız bu oyunu oynarken, ABD henüz keşfedilmemişti. Bu noktada, bu sporun, beyzbolun atası olduğu kanaatine vardık. Daha çok çocukluk çağımızda büyük bir zevkle oynadığımız bu oyunu yeniden gündeme getirmeye çalışacağız. Bana göre bu spor, golf ve beyzbol gibi sporlardan daha zevklidir. Bu oyun, 45 ya da 60 metrelik bir sahada ve daire şeklindeki alanda oynanıyor. Oyun, büyükbaş hayvan kılından yapılmış topla oynanır. Bu top, büyükbaş hayvanların sırtındaki kaşağı ile alınan tüylerin iyice yoğrulmasıyla elde ediliyor ve buna kıl da katılabiliyor. Ezilip yoğruluyor ve top şeklini alıyor. Bu top beyzbolda da kullanılabiliyor. Topa dara oyununun yaygınlaştırılması için çalışma başlatıyoruz."

-Oyun şekli-

Yöresel ismiyle "topa dara" oyunu hakkında bilgi veren Erim, şöyle devam etti:

"Oyunda topa vuran (beyaz) ve topu yakalayan (siyah) takımlardan birer kişi penaltı noktasında yan yana dururlar. Topu yakalayacak olan takımın oyuncusu havaya topu fırlatır, vurucu topa vurur ve orta saha yuvarlağının ters tarafına kadar koşar. Bu esnada topu yakalayacak olan takımın elemanları, gelen topu havada yakalamaya çalışırlar. Eğer yakalarlarsa 1 puan alır. Yakalayamazlarsa yere düşen topu birbirlerine fırlatarak orta sahaya doğru koşan rakip takımın oyuncusunu vurmaya çalışırlar. Topla vurmaları durumunda puan alırlar. Topa vuran takımın oyuncuları altı pas içinden çıkamazlar. Topu yakalayacak olan takımın oyuncuları da topa vurulmadan orta sahayı geçemezler. Topu yakalayan takımın oyuncuları, top ellerindeyken adım atamazlar. Adım atan oyuncu bir faul alır. Topa vuracak olan oyuncunun topu tutturması için üç hak verilir. Vuramaması durumunda top el değiştirir. Topa vuran takımın oyuncusu orta sahanın diğer yarısına geçtiği anda bir puan ve geri döndüğünde de bir puan alır.

Vuran takım altı pas alanı içinde bekler. Yakalayan takım orta saha çizgisinin gerisinde bekler. Topa vurulmadan, yakalayan takımın oyuncuları orta saha çizgisini geçemez yoksa faul olur. Topa vuran takımın oyuncuları, altı pas alanından çıkamaz, oyuna müdahale ederse faul olur. Topu fırlatan oyuncu kasti olarak iki kere yanlış atarsa faul olur. Yakalayan takımın oyuncuları top ellerindeyken koşamaz, yürüyemez yoksa faul olur. Tekmeleme, itekleme, vurma gibi zarar veren durumlar faul sayılır" diye konuştu.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erim, oyunda kullanılan sopa ve kıyafeti farklı bir şekilde dizayn etmeyi planladıklarını bildirdi.

Erim, "Oyun için Ağrı merkez ve Taşlıçay ilçesini pilot bölge olarak belirledik. Buralarda 2 takım oluşturulacak. Önce mahallelerarası sonra köyler arası 'Topa Dara' turnuvaları düzenleyeceğiz. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerinde mahalle ve köyler arası final müsabakasını gerçekleştireceğiz. Bu müsabakada il birincisi seçilecek. Hedefimiz 4-5 yıl sonra bu sporun federasyonunu oluşturmaktır" dedi.

-"Topa Dara"-

Ağrı'da uzun bir süredir oynanan Kürtçe adıyla "Topa Dara" (Sopa Topu) oyunu, iki takım halinde 6'şar kişiyle oynanır.

Kürtçe'de "Dar" kelimesi Türkçe'de sopa anlamına gelir. "Topa Dara" yaklaşık 50 santimetre uzunluğunda bir sopa ve büyükbaş hayvanların sırtındaki kaşağıyla alınan tüylerin iyice yoğrulmasıyla elde edilen, yuvarlak şeklini alan hafif bir topla oynanır. Oyunda topa vuran ve topu yakalayan takımlardan birer kişi penaltı noktasında yan yana durur. Topu yakalayacak olan takımın oyuncusu havaya topu fırlatır, elinde sopa olan rakip oyuncu ise topa vurur ve orta saha yuvarlağının ters tarafına kadar koşar. Bu esnada topu yakalayacak olan takımın oyuncuları gelen topu havada yakalamaya çalışırlar. Oyuncu topu yakalarsa 1 puan alır. Topun yakalanamaması halinde yere düşen topu alan oyuncular, topu birbirlerine atarak orta sahaya doğru koşan rakip takımın oyuncusuna vurmaya çalışırlar.

- AĞRI

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ağrı'da, Geleneksel 'Topa Dara' Sporunun Yaygınlaştırılması İçin Çalışma Başlatıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement