Amasya Çambükü'nde Organize Sanayi Bölgesi Planına Karşı Direnen Kadınlar, Mahkemenin Durdurma Kararının Ardından Mera Alanlarına Meyve Fidan Dikti - Son Dakika

Amasya Çambükü'nde Organize Sanayi Bölgesi Planına Karşı Direnen Kadınlar, Mahkemenin Durdurma Kararının Ardından Mera Alanlarına Meyve Fidan Dikti

04.02.2023 12:34

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde, tarım ve hayvancılık yaptıkları mera alanlarına organize sanayi bölgesi yapılmasına karşı üç aydır direnen kadınlar, Samsun İdare Mahkemesi’nin kararının ardından, mera alanlarına meyve fidanı dikti.

GENÇAĞA KARAFAZLI

Amasya'nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde, tarım ve hayvancılık yaptıkları mera alanlarına organize sanayi bölgesi yapılmasına karşı üç aydır direnen kadınlar, Samsun İdare Mahkemesi'nin kararının ardından, mera alanlarına meyve fidanı dikti.

Samsun Bölge İdare Mahkemesi, Amasya Taşova Çambükü'ndeki mera alanlarına organize sanayi bölgesi planının yürütmesini durdurdu. Çambükü'nde yaşayan ve projeye yaklaşık üç aydır karşı çıkan kadınlar, daha önce iş makinelerinin girdiği alana yeni meyve fidanı dikti. Kadınlar fidanlarını dikerken, 'Çambükü bizimdir bizim kalacak' sloganları attı.

"SÖKÜLEN KIRK YILLIK AĞAÇLARIMIZIN YERİNE YENİ FİDANLAR DİKİYORUZ"

Ayşe Celep, "Aşırı derecede sevindim. Bugün arazimize fidanlarımızı dikmeye geldik. Sayın Valim, sökmüş olduğun kırk yıllık ağaçlarımızın yerine bugün küçük fidanlar getirdik, onları dikeceğiz" dedi.

Bir başka kadın ise "Ben de bu fidanları on iki tane torunum için dikiyorum. Ağaçlarımızı sökenler utansın, biz yine dikeriz, vazgeçmeyiz" diye konuştu.

Başka bir kadın üretici ise, "Çambükü halkı olarak çok zor bir süreçten geçtik ama kazandık. Çambükü her ne kadar ağaçsız kalsa da biz köylü milletin efendisidir diyerek yılmadan, usanmadan toprağımızı ekmeye devam edeceğiz çocuklarımız ve geleceğimiz için" dedi.

"TOPRAĞIMIZA KAVUŞTUK YENİDEN ÜRETECEĞİZ"

Tarlalarında yeniden çiğdemlerin filizlendiğini ifade eden bir kadın yurttaş ise, "Kepçeler bile tarlalarımızı karartamadı. Hem toprağımızı hem Yeşilırmak'ımızı hem de bütün vadimizi kurtardık. Kepçeler geldi toprağımızı kap kara yaptı. Biz buralara geldiğimiz zaman buralar dikenlikti, buraları tarla haline biz getirdik. Toprağımıza sarı çiğdemler bitiyor, bu toprağımıza vasıfsız toprak dediler ama bu toprakta yonca, arpa, buğday her şey yetişiyor. Hava soğuk olduğu halde toprağımız yemyeşil. Sayın vali buraya verimsiz toprak dedi ama burası aşırı verimli bir toprak. Biz çocuklarımızı bu toprakla okuttuk, çocuklarımızın hayallerini kararttılar. Toprağımıza kavuştuk yeniden üreteceğiz" dedi.

"BU KÖYÜ YENİDEN YEŞERTMEK BOYNUMUZUN BORCU"

Tarım alanlarına meyve fidanlarını diken kadınlar şu ifadeleri kullandı:

"Sevinçli haberi aldık toprağımıza geldik ilk fidanımızı dikiyoruz. Onlar ağaçlarımızı devirdiler biz de bugün fidanlarımızı dikiyoruz."

"Duymayan kalmasın bu köyü yeniden yeşertmek boynumuzun borcu."

"Torunlarım için yeniden fidanlar dikiyorum. Onlar kırdılar ama biz yeniden dikiyoruz üretmeye başladık gene sağ olsunlar var olsunlar."

"Kaç senelik fidanlarımızı söktüler, çocuk büyütür gibi fidanlarımızı yeniden büyütürüz. Ne kadar mutlu olduğumuzu anlatamam, çok mutluyuz."

"Bugün hayırlı bir haber aldık, kadınlar olarak Çambükü'nü yeniden yeşertmeye karar aldık."

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
TANKERİN ÇARPTIĞI TRAKTÖR TERS DÖNDÜ; 1 AĞIR YARALI TANKERİN ÇARPTIĞI TRAKTÖR TERS DÖNDÜ; 1 AĞIR YARALI Silahlı yaralama olayının şüphelisi Kuş Cenneti'nde yakalandı Silahlı yaralama olayının şüphelisi Kuş Cenneti'nde yakalandı Samsun'da silahlı saldırıya uğrayan kişi ağır yaralandı Samsun'da silahlı saldırıya uğrayan kişi ağır yaralandı

Son Dakika Yerel Amasya Çambükü'nde Organize Sanayi Bölgesi Planına Karşı Direnen Kadınlar, Mahkemenin Durdurma Kararının Ardından Mera Alanlarına Meyve Fidan Dikti - Son Dakika


Advertisement