Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Tarihin en eski mesleklerinden biri! Anahtarcılık ve çilingirlik zamana ayak uyduruyor - Son Dakika

Tarihin en eski mesleklerinden biri! Anahtarcılık ve çilingirlik zamana ayak uyduruyor

Mısırlılara kadar uzanan köklü bir geçmişi olan anahtarcılık ve çilingirlik mesleği, günümüzde de teknolojinin etkisiyle devam ediyor. Üstelik artık Meslek Yüksekokullarında eğitimi de veriliyor.

Tarihin en eski mesleklerinden biri! Anahtarcılık ve çilingirlik zamana ayak uyduruyor
23.09.2023 - 10:53,  Güncelleme: 12:25

Temeli yaklaşık 2 bin yıl öncesindeki Mısırlılara dayanan anahtarcılık ve çilingirlik, tarihin tozlu sayfalarına karışan mesleklerin aksine yeniçağa ayak uydurarak devam ediyor.

ÇOK SAYIDA DETAYI OLAN BİR İŞ KOLU

Gelişen teknolojinin etkisiyle kaybolmayan anahtarcılık ve çilingirlik mesleği uzun yıllardır devamlılığını korumasıyla birlikte mesleği icra edenler tarafından nesli bitmeyen bir alan olarak adlandırılıyor. Beraberinde çok yönlü işlerin yapımında görülen anahtarcılık ve çilingirlik mesleği örnek olarak; anahtara "Chip" kontrolü, anahtar kopyasını çıkarma, anahtar yapım esnasında oluşan çapakları alma, anahtar kodlama, maymuncuk hazırlama, kilit açma tutanağı, kilit açma, kilide anahtar yapma, kilit şifrelerini değiştirme, emniyet sistemi takma ve gerekli durumlarda ise bilirkişilik yapma gibi birçok detayı olan bir iş kolu olarak sürdürülmeye devam ediyor.

Nesli tükenmeyen meslek anahtarcılık ve çilingirlik

"İŞİ DEVAM ETTİRECEK ELEMAN YETİŞTİRİYORUZ"

Bu mesleğe 1983'lü yıllarda başlayan esnaf Turan Yıldırım mesleği oğlu Furkan Yıldırım'a öğrettiğini belirterek, "Nesilden nesile bu işi aktarıyoruz, işi devam ettirecek elemen yetiştiriyoruz. Oğlum öğrendikten sonra ben artık işi bıraktım. Bu dükkanda oğlumun, ben arada uğruyorum" ifadelerini kullandı.

Nesli tükenmeyen meslek anahtarcılık ve çilingirlik

MESLEK YÜKSEK OKULLARINDA EĞİTİMİ VERİLİYOR

Söz konusu meslek günümüzde Meslek Yüksekokullarında "Makine Teknolojisi" alanında anahtarcılık ve çilingircilik dalında eğitimleri verilen bir meslek kolu haline gelmiş durumda. Mesleğe başlamak için öncelikle çıraklık eğitim sürecinden geçmek gerekiyor. En az ortaokul mezunu olanlar çıraklık eğitimi alabiliyor. Bir işyeri kurmak veya çırak olarak bu meslekte çalışmak için ise çıraklık sözleşmesinin imzalanması gerekiyor.

Nesli tükenmeyen meslek anahtarcılık ve çilingirlik
Kaynak: İHA
YORUMLAR

Son Dakika Yerel Tarihin en eski mesleklerinden biri! Anahtarcılık ve çilingirlik zamana ayak uyduruyor - Son Dakika


Advertisement