Aşık Mahzuni Notalarıyla Anıldı - Son Dakika

Aşık Mahzuni Notalarıyla Anıldı

15.11.2016 13:47
Aşık Mahzuni Notalarıyla Anıldı

Çankaya Belediyesi, Türk halk müziğinin en büyük isimlerinden, ozanlık geleneğinin son ve ulu çınarlarından Âşık Mahzuni Şerif’i, 76’ncı doğum gününde muhteşem bir etkinlikle andı.

Çankaya Belediyesi, Türk halk müziğinin en büyük isimlerinden, ozanlık geleneğinin son ve ulu çınarlarından Aşık Mahzuni Şerif'i, 76'ncı doğum gününde muhteşem bir etkinlikle andı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, "Bu topraklara kattığı değerleri, notalara döktüğü halkçı ve aydınlık fikirleri benimsiyor ve onu saygıyla anıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kültür ve sanata verdiği destekle başkentin kültür nabzını tutan Çankaya Belediyesi, ozanlık geleneğinin son ulu çınarı Aşık Mahzuni Şerif'i, adına ve deyişlerine yakışır bir etkinlikle andı. Taşdelen'in ev sahipliği yaptığı anma gecesine Aşık Mahzuni Şerif'in eşi Fatma ve oğlu Ali Bülent Mahzuni, CHP PM Üyesi Ali Öztunç, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, Çankaya Belediyesi Meclis Üyeleri ve Çankaya Belediye Başkan Yardımcıları katıldı.

Şinasi Sahnesi'nde düzenlenen gecede, sahneye şef Ali Aykaç yönetiminde çıkan ve halk müziği enstrümanlarıyla klasik batı müziği enstrümanlarını harmanlayan orkestra, solistler Zeynep Halvaşi ve Boğaçhan Sözmen'e eşlik etti. Halvaşi ve Sözmen, bir yandan Aşık Mahzuni Şerif'in hayat öyküsünü izleyenlerle paylaştı bir yandan da Şef Ali Aykaç'ın yeni bir yorum ve orkestrasyonla düzenlediği ulu çınarın en çok bilinen ve sevilen eserlerini seslendirdi. Anma gecesine renk katan bir diğer ayrıntı da koreograf Deniz Alp ve arkadaşlarının dans performansı oldu.

Halvaşi ve Sözmen'in, Mahzuni'nin Atatürk'e ithafen yazdığı 'Sarı Saçlım Mavi Gözlüm' eserini seslendirdiği anlarda muhteşem bir atmosfere bürünen anma gecesinde söz alan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, "Ozanlık geleneğinin son temsilcisi Aşık Mahzuni Şerif'i 76'ncı doğum günü öncesi anmaktan onur ve mutluluk duyuyoruz. Bu topraklara kattığı değerleri, notalara döktüğü halkçı ve aydınlık fikirleri benimsiyor ve onu saygıyla anıyoruz. Pir Sultanların, Mustafa Kemal Atatürklerin, Aşık Mahzuni Şeriflerin çıktığı bu ülkede mutlaka haklı olanlar kazanacaktır. Bu geceye emeği geçen herkese ve sanatçı arkadaşlarımıza teşekkür ederim" diye konuştu.

Yaklaşık iki saat süren konserin sonunda sahneye davet edilen Aşık Mahzuni Şerif'in oğlu Ali Mahzuni, 2002'de vefat eden babası adına düzenlenen etkinliğin kendilerini çok duygulandırdığını söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Anma gecesi, Alper Taşdelen'in, sanatçılara ve Mahzuni Ailesi adına Ali Mahzuni'ye çiçek takdim etmesiyle sona erdi. - ANKARA

YORUMLAR
500
Çankaya Belediyesi, 'Uluslararası Gençlik ve İklim Krizi' Paneli Düzenledi Çankaya Belediyesi, 'Uluslararası Gençlik ve İklim Krizi' Paneli Düzenledi Çankaya Belediyesi'nin Sokak Hayvanlarını Sahiplendirme Portalı, Ziyaretçilerini Bekliyor Çankaya Belediyesi'nin Sokak Hayvanlarını Sahiplendirme Portalı, Ziyaretçilerini Bekliyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Aşık Mahzuni Notalarıyla Anıldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement