Borsan Elektrik 'katot Ergitme Tesisi' Kuruyor - Son Dakika
Yerel

Borsan Elektrik 'katot Ergitme Tesisi' Kuruyor

Borsan Elektrik \'katot Ergitme Tesisi\' Kuruyor

Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, Borsan Elektrik A.Ş.'ye 2012 yılında 'katot ergitme tesisi' kuracaklarını söyledi.

13.01.2012 10:11

Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, Borsan Elektrik A.Ş.'ye 2012 yılında 'katot ergitme tesisi' kuracaklarını söyledi.

Borsan Elektrik'in katottan filmaşine geçen eritme tesisini kuracağını belirten Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, "Samsun'da kurulmuş olan Eti Bakır A.Ş. daha önce külçe üretimi yapıyordu. Eti Bakır, yeni yaptığı büyük yatırımlarla beraber Türkiye'nin en büyük, en gelişmiş ve en teknolojik anot ve katot tesisini kurdu. Bu hali ile biz daha önce Eti Bakır'dan almış olduğumuz külçeleri İstanbul'a gönderip filmaşin yani 8 milim çapında kalın tel haline getiriyorduk. Şimdi Eti Bakır katot üretimine başladıktan sonra biz de yeni yaptığımız yatırımlarla 8 milim çapında bakırı üretebilecek durumdayız. Ama arada tek bir aşama kaldı, o da katottan filmaşine geçen ergitme tesisi. Biz bu almış olduğumuz katotları İstanbul'a gönderip filmaşin haline dönüştürülerek Samsun'a getiriyorduk. Bu yıl yaptığımız yatırımla beraber Borsan Elektrik artık tamamen bu işin eritmesini de yapan entegre bir kablo fabrikası olma durumuna gelecek. 2012 yılında da bu katot yatırımını yapıp, katottan filmaşine geçen ergitme tesisini kuracağız. Borsan Elektrik, bakır eritme tesisini kurarak entegre haline gelecek" dedi.

Borsan Elektrik'in 3 ayrı dalda Türkiye'de elektrik malzemesi üretimi yapan tek firma olduğunu söyleyen Ölmez, "27 yıl önce kurulan Borsan Grup A.Ş.'nin en eski üyesi olan Borsan Elektrik, kablo, aydınlatma ve tesisat malzemeleri gibi 3 ayrı dalda Türkiye'de elektrik malzemesi üretimi yapan tek firma özelliğine sahip. Firmamız 2008 yılındaki krizden cirosal anlamda etkilendi. Ancak bu dönemde yeni yatırımlar yaparak gerek kurumsal anlamda gerekse yeni makine yatırımları ile beraber 2010 yılında ciddi bir ciro artışı gerçekleştirdi. 2011 yılında 2010 yılına oranla yüzde 73 gibi çok büyük bir büyümeyi yakaladık. 2010 yılında tel üretimimize de başladık ve Borsan Elektrik kabloda entegre tesis durumuna geçti. Bu yansımalarla beraber ihracatımızı Afrika başta olmak üzere 52 ülkeye çıkartarak yüzde 73 ciro artışı başarısını gösterdik. 2012 ciro hedefimizi de 2011 yılına oranla yüzde 25 olarak hedefimizi koyduk" diye konuştu. - SAMSUN

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Borsan Elektrik 'katot Ergitme Tesisi' Kuruyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement