Burdur Gölü'ne Sadakat Yolculuğu - Son Dakika

Burdur Gölü'ne Sadakat Yolculuğu

02.01.2012 21:00
Burdur Gölü'ne Sadakat Yolculuğu

Doğa Derneği, Burdur Gölü'nün su seviyesindeki düşüşe dikkati çekmek amacıyla 7 Ocak'ta "Burdur Gölü'ne Sadakat Yolculuğu" yürüyüşü düzenleyecek.

Doğa Derneği, Burdur Gölü'nün su seviyesindeki düşüşe dikkati çekmek amacıyla 7 Ocak'ta "Burdur Gölü'ne Sadakat Yolculuğu" yürüyüşü düzenleyecek.

Doğa Derneği Burdur Gölü'nü Kurtarma Projesi Saha Sorumlusu Fatih Taşkıran, yaptığı yazılı açıklamada, Burdur Gölü'nde 1975'ten bu yana su seviyesinin 12.25 metre alçaldığını bildirdi.

Taşkıran, düşüşün en önemli sebebinin havzada suyun akılcı yöntemlerle kullanılmaması, gölü besleyen su kaynaklarının barajlarda ve göletlerde tutulması olduğunu kaydetti. Gölü kurtarmak için Doğa Derneği'nin 2007'den bu yana gölü kurtarma projesi yürüttüğünü belirten Taşkıran, açıklamasında, "Burdur Gölü'nün havzasındaki suyun akılcı kullanımını ve kurtarılmasını istiyoruz. Burdur Gölü'nün yöreye sağladığı iklim etkisi, mikroklima etkisi, tarım, hayvancılık ve insan yaşamı için kaçınılmazdır" dedi.

Fatih Taşkıran, insanlığın 10 bin yıl önce gölün sağladığı klima etkisi için buraya yerleştiğine dikkati çekti. Taşkıran, 2007'den bu yana yürütülen projede, tarımsal sulamada kullanılan suyun verimli kullanılması ve tekrar gölü besleyebilecek duruma gelmesi için çeşitli çalışmaların yapıldığını anlattı.

Pilot alanların oluşturulduğuna değinen Taşkıran, bu kapsamda çiftçiler için bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının yapıldığını, Burdur kamuoyunun da artık konu hakkında bilinçlenmeye başladığını vurguladı.

Burdur Gölü'ndeki su seviyesinde görülen düşüşe dikkati çekmek için 7 Ocak'ta "Burdur Gölü'ne Sadakat Yolculuğu" adıyla bir yürüyüş düzenleyeceklerini kaydeden Taşkıran, başta Burdur halkı olmak üzere tüm çevrecileri, saat 10.00'da göldeki çekilmenin en çok olduğu Senir ve Gökçebağ arasındaki bölgeye beklediklerini bildirdi.

- BURDUR

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Burdur'daki 'Kökünü Kurutma Operasyonu' jandarma kamerasında Burdur'daki 'Kökünü Kurutma Operasyonu' jandarma kamerasında Burdur'daki 'Kökünü Kurutma Operasyonu' jandarma kamerasında Burdur'daki 'Kökünü Kurutma Operasyonu' jandarma kamerasında Burdur milletvekilliği için AK Parti'den 23 aday adayı çıktı Burdur milletvekilliği için AK Parti'den 23 aday adayı çıktı

Son Dakika Yerel Burdur Gölü'ne Sadakat Yolculuğu - Son Dakika


Advertisement