Bursa'daki "İmar Planı Değişikliği" Davası - Son Dakika
Yerel

Bursa'daki "İmar Planı Değişikliği" Davası

Bursa'da, merkez Yıldırım Belediyesi'nde 2004'te, imar planı değişikliğiyle 20 dairelik arsaya 72 daire yapılmasına izin verilerek, arsa sahibine rant sağladığı iddiasıyla açılan davada, 6 sanığa 1 yıl 8'er ay hapis cezası verildi.

10.10.2012 17:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa'da, merkez Yıldırım Belediyesi'nde 2004'te, imar planı değişikliğiyle 20 dairelik arsaya 72 daire yapılmasına izin verilerek, arsa sahibine rant sağladığı iddiasıyla açılan davada, 6 sanığa 1 yıl 8'er ay hapis cezası verildi. Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin'in de aralarında bulunduğu 30 kişi ise beraat etti.

Bursa 15. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, "görevi kötüye kullanmak" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle haklarında dava açılan Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ve dönemin 35 meclis üyesinin yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya sanık Servet Büyükpoyraz ile sanıkların avukatları Hasan Koç, Recep Kaygun ve Yavuz Boz katıldı.

Bazı sanıkların avukatı olan Hasan Koç, müvekkillerinin imar mevzuatı çerçevesinde kamu yararını gözeterek hareket ettiklerini belirterek,

"Müvekkillerimin eylemi sonucu üçüncü bir kişinin haksız yarar sağlaması mümkün değildir. Yapılan plan değişikliği ile arsa sahibine tanınan hak bu şahsın yasadan kaynaklanan hakkıdır. Yapılan işlem sonucu kamunun veya belediyenin zarara uğraması söz konusu mümkün değildir. Müvekkillerim görevlerini kötüye kullanma kastı ile değil kamu yararı bulunduğu inancı ile hareket etmiştir" diye konuştu.

Mahkemenin hakimi, olayın olduğu zamanda Yıldırım Belediyesi'nde İmar ve Planlama Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Servet Büyükpoyraz ile komisyon üyeleri Muammer Dündar, Ahmet Okumuş, Hayri Yüksel, Ali Hasan Yoluç, Celal Demir'e, yanlış komisyon raporu düzenleyip bir kısım gerçek bilgileri rapora yansıtmayarak meclis üyelerini yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle "görevi kötüye kullanmak" suçundan önce 2 yıl hapis cezası verdi. Sanıkların duruşmalardaki iyi hali göz önünde bulundurularak cezalar 1 yıl 8'er aya indirildi.

Sanıkların sabıkasız oluşunu dikkate alan hakim, denetimli serbestlik hükümlerinin uygulanmasına karar vererek, cezaları erteledi. Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin'in de aralarında bulunduğu 30 sanığın ise üzerlerine atılı suçların unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatlarına karar verildi.

Merkez Yıldırım ilçesi Namazgah Mahallesi Namazdere Sokak'ta parsel sahibi İ.K, arsanın yanındaki yeşil alan kapsamındaki bir parseli de alarak 5 Mayıs 2004'te plan tadilatı yaptırmak üzere belediyeye başvurmuştu. Dönemin Yıldırım Belediyesi İmar ve Planlama Komisyonu başkanı ve komisyon üyeleri, talep edilen imar planı değişikliğiyle ilgili oy birliğiyle olumlu görüş bildirmiş, düzenlenen komisyon raporu Özgen Keskin başkanlığında toplanan Yıldırım Belediye Meclisi'nde 27 Ekim 2004'te oy birliğiyle kabul edilmişti.

Arsa sahibine 1 milyon 500 bin lira tutarında rant sağladığı iddia edilen usulsüzlükle ilgili, komisyon ve meclis üyeleri hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Muhabir: Cem Şan

Yayıncı: Doğan Sarıtaş - BURSA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bursa'daki 'İmar Planı Değişikliği' Davası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çukurova Belediye Başkanı Kadın Ürünleri Pazarı'nı Ziyaret Etti
  22 Şub Çukurova Belediye Başkanı Kadın Ürünleri Pazarı'nı Ziyaret Etti

  Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Toros Mahallesi Kapalı Semt Pazarı'nda kurulan Kadın Ürünleri Pazarı'nı ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet etti ve esnafa hayırlı işler diledi. Çetin, İYİ Parti'den aday olma sebebini açıkladı ve herkesin desteğini alarak seçimi kazanacaklarını belirtti.

 • Kalfat, 15 yılın ardından belediye başkanını seçmek için sandık başına gidiyor
  22 Şub Kalfat, 15 yılın ardından belediye başkanını seçmek için sandık başına gidiyor

  Çankırı'nın Orta ilçesine bağlı köy iken yeniden belde statüsü kazanan Kalfat'ta yaşayanlar, 15 yılın ardından belediye başkanını seçmek için oy kullanacak. Kalfat beldesi, ilgili kanun gereği nüfusu 2 binin altına düşünce 2014 yılında köye dönüştürüldü. Vatandaşların itirazı üzerine uzun süren dava sürecinin ardından Kalfat, 2023 yılında yeniden belde statüsüne kavuştu.

 • AK Parti Kırkağaç Belediye Başkan Adayı Fevzi Ok Mahalle Ziyaretleri Gerçekleştirdi
  22 Şub AK Parti Kırkağaç Belediye Başkan Adayı Fevzi Ok Mahalle Ziyaretleri Gerçekleştirdi

  AK Parti Kırkağaç Belediye Başkan adayı Fevzi Ok, yerel seçim çalışmaları kapsamında Hamitli ve Gebeler Mahallesi'nde vatandaşlarla buluştu. Ok, seçilmesi halinde mahalle muhtarlarından en önemli üç talep, istek ve önerileri alarak çalışmalara başlayacaklarını ve ilçenin gelişmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

 • Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı ile terörden arındırılan Bab ilçesi güvenli liman oldu
  22 Şub Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı ile terörden arındırılan Bab ilçesi güvenli liman oldu

  Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı'yla 7 yıl önce terörden arındırılan Bab ilçesi, terör örgütü PKK/YPG'nin saldırılarına rağmen yaklaşık 400 bin sivilin sığındığı güvenli liman oldu.

 • Eskişehir'de 45 Bin Vatandaş Aşırı Riskli Binalarda Oturuyor
  22 Şub Eskişehir'de 45 Bin Vatandaş Aşırı Riskli Binalarda Oturuyor

  AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Eskişehir'de 150 bin konutun depreme dayanıklı olmadığını ve 45 bine yakın vatandaşın muhtemel bir depremde hayatını kaybetme riski taşıdığını belirtti. Hatipoğlu, kentsel dönüşüm gerektiğini vurgulayarak, rakibinin de bu durumu kabul ettiğini söyledi.

 • Yeniden Refah Partisi'nin Osmaniye'deki adaylık başvuruları reddedildi
  22 Şub Yeniden Refah Partisi'nin Osmaniye'deki adaylık başvuruları reddedildi

  Yeniden Refah Partisi'nin Osmaniye'deki adaylık başvuruları, belgelerin geç verilmesi nedeniyle reddedildi. İl Başkanı görevden alındı.

 • Ak Parti Alaplı Belediye Başkan Adayı Recep Ocak, Seçim Çalışmalarını Sürdürüyor
  22 Şub Ak Parti Alaplı Belediye Başkan Adayı Recep Ocak, Seçim Çalışmalarını Sürdürüyor

  Zonguldak'ın Alaplı Belediyesi'ni etkin ve üretken bir yönetimle buluşturmayı hedefleyen Ak Parti Belediye Başkan Adayı Recep Ocak, seçim çalışmalarını sürdürüyor. Ocak, Alaplı'nın ihtiyaç ve sorunlarından haberdar olan, vatandaşın memnuniyetini öncelikli tutan bir yönetim anlayışı benimseyeceğini vurguladı.

 • Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: Türkiye yüzyılı, gelecek nesillerin yarınını inşa etme hususudur
  22 Şub Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: Türkiye yüzyılı, gelecek nesillerin yarınını inşa etme hususudur

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Nevşehir'e yaptığı ziyarette Türkiye'nin yüzyılı sadece bugünümüzü değil, çocuklarımızın ve gelecek nesillerin yarınını inşa etme anlamına geldiğini belirtti. Yumaklı, ayrıca yerel yönetimlerin Türkiye'nin geleceği için önemli olduğunu vurguladı.

 • AWS, İstanbul'da yeni CloudFront Edge Location'ı kullanıma sundu
  22 Şub AWS, İstanbul'da yeni CloudFront Edge Location'ı kullanıma sundu

  Amazon Web Services (AWS), Türkiye'deki ilk Amazon CloudFront Edge Location'ın kullanıma sunulduğunu duyurdu. Yeni Edge Location, AWS servisleri için destek sağlayarak Türkiye'deki müşterilere daha hızlı ve güvenli bir bağlantı imkanı sunuyor. Bu gelişme, Türkiye'nin AWS küresel ağına bağlanmasını ve daha yüksek performanslı bulut bilişim hizmetlerine erişimini sağlıyor.

 • İzmir'in Sosyal Girişimcilik Ekosistemi İçin İş Birliği Protokolü Uzatıldı
  22 Şub İzmir'in Sosyal Girişimcilik Ekosistemi İçin İş Birliği Protokolü Uzatıldı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi arasında yapılan iş birliği protokolü, İzmir'in sosyal girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi amacıyla 4 yıl süre ile uzatıldı. Protokol kapsamında sosyal girişimcilerin desteklenmesi, dinamik ağlar kurulması ve İzmir'in sorunlarına sürdürülebilir çözümler geliştirilmesi hedefleniyor.

 • Bodrum'da 5. Acı Ot Festivali Düzenleniyor
  22 Şub Bodrum'da 5. Acı Ot Festivali Düzenleniyor

  Bodrum Belediyesi ve Ortakent Yahşi Yalılarını Geliştirme ve Mavi Bayrak Derneği (OYDER) iş birliğiyle düzenlenen '5. Acı Ot Festivali', 9 ve 10 Mart'ta gerçekleştirilecek. Festivalde yöresel lezzetler, şifalı bitkiler ve görsel zenginlikler sunulacak. Ayrıca ünlü şeflerin atölye çalışmaları ve konserler de yer alacak.

 • Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye Yüzyılı hakkında konuştu
  22 Şub Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye Yüzyılı hakkında konuştu

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Nevşehir'de yaptığı konuşmada, Türkiye Yüzyılı'nın hem bugünümüzün hem de gelecek nesillerin yarınını inşa etme konusunda önemli olduğunu belirtti. Yumaklı, yerel yönetimlerin de bu inşanın bir parçası olması gerektiğini vurguladı.


Advertisement