Çini seramikler Bayburtlu kadınların ellerinde hayat buluyor - Son Dakika

Çini seramikler Bayburtlu kadınların ellerinde hayat buluyor

27.06.2022 15:09

Çini seramikler Bayburtlu kadınların ellerinde hayat buluyorBAYBURT Aydıntepe İlçe Halk Eğitim Merkezindeki kursiyer kadınlar Osmanlı ve Selçuklu desenlerini kullanarak tabak, vazo, bardak gibi farklı eşyaların üzerine çizimler, boyamalar, renklendirmeler yaparak geleneksel Türk el sanatı olan...

Çini seramikler Bayburtlu kadınların ellerinde hayat buluyor

BAYBURT Aydıntepe İlçe Halk Eğitim Merkezindeki kursiyer kadınlar Osmanlı ve Selçuklu desenlerini kullanarak tabak, vazo, bardak gibi farklı eşyaların üzerine çizimler, boyamalar, renklendirmeler yaparak geleneksel Türk el sanatı olan çini sanatını yaşatıyorlar.

Seramik boyama ve çini sanatının zor bir sanat olduğunu söyleyen usta öğretici Mediha Battal, çininin birçok aşamasının olduğuna değindi. Battal, çini sanatının ilk aşamasının desen çizimi olduğunu belirterek, en zor aşamanın ise fırınlama aşaması olduğunu kaydetti. Çini seramikler, desen çiziminin ardından iğneleme, kömürleme, boyama gibi farklı aşamalardan geçip, özel olarak hazırlanan çini fırınında yaklaşık bin derecede pişirildikten sonra ortaya çıkıyor. Battal, fırınlama işlemi yaparken dikkatli olunmasının altını çizerek, seramiklerin birbirine değmeden fırın içerisine koyulup, pişirilmesi gerektiğini, fazla ya da az pişmesi durumunda ise seramiklerin çatlayabileceğini söyledi.

Farklı illerden sipariş aldıklarını ifade eden Battal, "Yaklaşık 10 yıldır bu işi yapıyorum, burada Osmanlı ve Selçuklu desenlerini kullanarak tabak, vazo gibi çeşitli ürünler üzerinde çalışmalarımız oluyor. Kurumlardan, farklı illerden sipariş alıp ürünlerimizi yapıyoruz. Çininin bütün aşamalarını Halk Eğitim Merkezi'nde yapmaktayız, sırlama ve fırınlama işlemini de burada yine kendimiz yapmaktayız" dedi.

YORUMLAR
500
Bu nasıl bir zalimlik! İnsan kaçakçısı, 39 göçmenin kamyon kasasında ölümüne neden oldu Bu nasıl bir zalimlik! İnsan kaçakçısı, 39 göçmenin kamyon kasasında ölümüne neden oldu Akılalmaz kuş her gün aynı saatte pencere içerisinden girerek para bırakıyor Akılalmaz kuş her gün aynı saatte pencere içerisinden girerek para bırakıyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Çini seramikler Bayburtlu kadınların ellerinde hayat buluyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement