'Devlette Yer Yok, Özele Sevk' İddiaları - Son Dakika

'Devlette Yer Yok, Özele Sevk' İddiaları

15.08.2013 10:47
'Devlette Yer Yok, Özele Sevk' İddiaları

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Uz.Dr.Cem Turanoğlu, "Hemodiyaliz hastalarının hep aynı özel diyaliz merkezine sevk edildiği iddiaları, Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve adli mercilerce incelendi ve...

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Uz. Dr. Cem Turanoğlu, "Hemodiyaliz hastalarının hep aynı özel diyaliz merkezine sevk edildiği iddiaları, Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve adli mercilerce incelendi ve iddiaları kanıtlayacak somut delillere rastlanılmadı" dedi.

Dr. Cem Turanoğlu, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Hemodiyaliz ünitesinde toplam olarak 34 hemodiyaliz cihazı bulunduğunu, misafir hastalarla birlikte aylık olarak 110 hastaya hizmet verildiğini bildirdi. Dr. Turanoğlu, "Bunun dışında, 8 adet hemodiyaliz cihazı ile yoğun bakım servislerinde yatan hastalara da hizmet verilmektedir. Ayrıca 12 adet daha yeni hemodiyaliz cihazı siparişi verilmiş, fiziksel imkanlar elverdikçe kapasite artımırı gayreti içerisinde olunmuştur" ifadelerini kullandı.

Hastanenin, bu alanda aynı role sahip diğer hastanelere göre çok daha fazla sayıda hastaya hizmet verdiğini ifade eden Dr. Turanoğlu, şunları kaydetti:

"Yerel bir gazetede Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Bölümü'ne hemodiyaliz için başvuran hastaların, kapasite yetersizliği bahane gösterilerek hep aynı özel diyaliz merkezine gönderildiği iddialarına yer verilmişti. Bu haberden önce de konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne (SABİM) yazılı şikayetlerde bulunulmuş, bunun üzerine gerek İl Sağlık Müdürlüğü gerek Genel Sekreterlik gerekse adli merciler tarafından idari ve adli incelemeler yapılmış, iddiaları kanıtlayacak somut delillere rastlanılmamıştır.

Hastanemiz hemodiyaliz ünitesi yüzde 100 doluluk oranı ile hizmet vermekte olup özel diyaliz merkezleri arasındaki rekabetten kaynaklanan bu tartışmaların dışında kalmaya son derece önem göstermektedir." - KAYSERİ

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel 'Devlette Yer Yok, Özele Sevk' İddiaları - Son Dakika


Advertisement