Frankfurtta Gaziantep Rüzgarı - Son Dakika
Yerel

Frankfurtta Gaziantep Rüzgarı

Frankfurtta Gaziantep Rüzgarı

Frankfurt Gaziantep Derneği tarafından düzenlenen 10. Geleneksel Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi‘ne başta Frankfurt olmak üzere Almanya’nın birçok kentinde yaşayan Gaziantepliler akın etti.

24.11.2016 11:04

Frankfurt Gaziantep Derneği tarafından düzenlenen 10. Geleneksel Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi'ne başta Frankfurt olmak üzere Almanya'nın birçok kentinde yaşayan Gaziantepliler akın etti.

Frankfurt'taki Saalbau/ Norwestzentrum salonlarında düzenlenen etkinlikte bin kişiye yakın davetli bir araya geldi.

Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik, Konsolos Özkan Durmaz, Frankfurt Kültür ve Turizm Ataşesi Osman Şahin, Frankfurt Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy, Hessen Milletvekili Turgut Yüksel, Frankfurt Meclis Üyesi Figen Brandt, El Ele Konfederasyon Başkanı Cengiz Hocazade, Türk Film Festivali Başkanı Hüseyin Sıtkı, Türk Tiyatro Festivali Başkanı Kamil Kellecioğlu, Türk Sanat Müziği Sevenler Derneği Başkanı Serpil Uludağ, Orhan Mercan, Almanya Sigarasız Yaşam Derneği Başkanı Mehmet Şaşmaz, AOK Hessen Etnik Pazarlama Müdürü Necati Suözer ile birlikte Ahmet Kalkan, Gültekin Demirtaş, Dr. Cengiz Deniz, Ahmet Deliaslan, Ömer Akkoçda katıldı.

Dernek Genel Sekreteri Güzin Bakışoğlu, "Gaziantep 7 bin 500 yıllık geçmişten gelen eşsiz zengin kültür değerlerini yaşayıp yaşatan, yürekleri memleket aşkıyla çarpan yiğit evlatlarının kahramanlık destanı yazdığı şehirdir" dedi.

Frankfurt Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy açılış konuşmasında, Gaziantepliler olarak genel kültürümüzü özellikle genç kuşaklarımıza aşılamak istediklerini belirterek, "Bugün hepimiz Gaziantepliyiz. Farklı kültürel öğelerin yaşatılmasının insanlık adına bir zenginlik kaynağı olduğu anlayışındayız. 10. Gaziantep Kültür ve Dayanışma gecemiz bu kez daha da anlamlı, Türkiye'de 8,5 milyon engelli olduğunu biliyoruz. Derneğimizin sosyal sorumluluk projeleri de bu çerçevede gelişti. Gecenin tüm geliri bu kez öncelikle Gaziantep'te yaşayan işitme engelli çocuklarımızın işitme cihazı gibi ihtiyaçlarının temininde kullanılacaktır. Frankfurt'taki Gaziantepliler olarak bizde sosyal dayanışma odaklı çalışmalarımızı sürdürmek azim ve kararlığında olduğumuzu bir kez de bu vesile ile hatırlatmak istedik" şeklinde konuştu.

Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik ise yaptığı konuşmada "Bende doğulu olduğum için Gaziantep yöresinin kültürünü çok iyi biliyorum. En güzel yemekler hem Gaziantep'ten hem de bizim oralardan gelir. Gaziantep'in çok güzel bir özelliği vardır. Türk insanının özgürlüğü Gaziantep'in kurtuluşu, Türk insanının hürriyete verdiğinin önemini göstermektedir. Bugün hepimiz boşuna Gaziantep demiyoruz, bu bizim için oldukça önemlidir. Gecenin tüm gelirinin Gaziantep'teki işitme engelli çocukların ihtiyaçları için kullanılacak olması önemli bir husustur. Sosyal sorumluluk bizim şehrimizde insanların farkında olması gereken en önemli konulardan biridir. Buradan Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy ve Dernek Yönetim Kurulunu düzenlemiş oldukları kültür ve dayanışma gecesinden dolayı kutlarım" ifadelerini kullandı.

Düzenlenen gecede Gaziantep'i tanıtan bir film gösterildi ve el sanatları sergisi açıldı. Ayrıca hat sanatından örnekler ile Gaziantep'in zengin mutfak kültürüne ait eşsiz lezzetler de davetlilere sunuldu.

Gaziantep'in sevilen sanatçısı Faruk Lök, pop star yarışmalarının yıldızı Adnan Orhan ve Türk Sanat Müziği sanatçısı Vildan Keçecioğlu eşsiz yorumlarıyla gönüllerde iz bıraktı.

Ayrıca geceye katılan küçük davetliler de unutulmadı. Profesyonel yüz boyama ekipleri tarafından yüzleri boyanan çocuklar oldukça neşeliydi. Davetliler arasında yapılan çekilişte kazananlara Türkiye'de tatil, Gaziantep'e uçak biletleri ve televizyon gibi çeşitli hediyeler verildi.

Ayrıca yapılan açık artırmada milli futbolcuların imzaladığı Türkiye milli takım forması 500 Euro'ya alıcı bulurken, Gaziantepsporlu futbolcu ve yöneticilerin imzasının bulunduğu forma da 400 Euro'ya alıcı buldu. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Frankfurtta Gaziantep Rüzgarı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement