Hastanede Büyüyen Berk Bebeğe Sevindirici Haber - Son Dakika
Yerel

Hastanede Büyüyen Berk Bebeğe Sevindirici Haber

Hastanede Büyüyen Berk Bebeğe Sevindirici Haber

Manisa'da mermer kemik hastası Nurullah Berk İnal'ın sağlığına kavuşması için uygun kordon kanının yurt dışından sağlandığı sağlandı.

05.07.2014 12:09  Güncelleme: 14:38

Manisa'nın Kula ilçesinde 24 Ağustos 2013'te dünyaya gelen ve doğumundan 1 hafta sonra hastaneye kaldırılan mermer kemik hastası Nurullah Berk İnal'ın sağlığına kavuşması için uygun kordon kanının yurt dışından sağlandığı öğrenildi.

Berk bebeğin annesi Pınar İnal, hastalık nedeniyle vücudundaki kemik iliği azalan oğlu ile 10 ayı aşkın süredir hastanelerde yaşadığını söyledi.

Yurt içinde uygun donör bulunamadığı için kemik iliği naklinin aylarca gerçekleştirilemediğini, sosyal medyada başlatılan yardım kampanyalarının da sonuçsuz kaldığını söyleyen İnal, son olarak yurt dışındaki bir donörde de enfeksiyona rastlandığını dile getirdi.

Normal yollarla beslenemeyen Berk'in tedavi gördüğü İzmir Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 kez nöbet, defalarca da enfeksiyon geçirdiğini anlatan Pınar İnal, umutlarının tükendiği anda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden sevindirici haber aldıklarını ifade etti.

Berk bebek için uygun kordon kanının Singapur'da bulunduğunu ve Türkiye'ye getirildiğini doktorlardan öğrendiğini dile getiren Pınar İnal, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden nakil için uygun tarihi beklediklerini kaydetti.

"Engelli olabilir"

Doktorların nakil işleminin riskleri konusunda kendilerini bilgilendirdiğini dile getiren Pınar İnal, "Mermer kemik hastası çocukların nakilsiz en uzun 2 yaşına kadar yaşadığını biliyoruz. Bu nedenle tüm risklerine karşın kemik iliği naklini kabul ettik" dedi.

Bebeğin yaşasa bile anneye bağımlı olarak hayatını sürdüreceğini öğrendiklerini de kaydeden İnal, şöyle konuştu:

"Bebeğimin şu anda görüp görmediğini, beyin hasarının ne düzeyde olduğunu ya da nakil sonrası yaşayıp yaşamayacağını bilmiyorum ama dua ediyorum. Engelli olsa da yaşamasını istiyorum, nefes alsın yeter. Yaşasa da bana bağımlı olarak hayatını sürdüreceğini söylediler. Ben yaşayabileceğim tüm zorluklara rağmen ona bakmaya hazırım."

Mermer kemik hastalığı

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları da halk arasında mermer kemik hastalığı olarak bilinen osteopetrozun kalıtsal olduğunu ve kemiğin yapım ile yıkımı arasındaki dengeyi bozduğunu kaydetti.

Hastalığın sağırlık, körlük, dalak büyümesi, solunum sıkıntısı, büyüme geriliği ile ilerlediğini ve tek çarenin kemik iliği nakli olduğunu aktaran doktorlar, transplantasyonun Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleştirileceğini bildirdi.

Kula'da itfaiye eri olarak görev yapan Berk bebeğin babası Yalçın İnal'ın arkadaşları uygun ilik bulunması için kampanya başlatmış, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı mensubu itfaiyeciler de kan örneği vermişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Hastanede Büyüyen Berk Bebeğe Sevindirici Haber - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement