Hayvan Desteklemeleri Bilgilendirme Semineri - Son Dakika
Yerel

Hayvan Desteklemeleri Bilgilendirme Semineri

Yozgat'ın Çekerek ilçesinde faaliyet gösteren Süt Üreticileri Birliği tarafından, "Desteklemeler ve Hayvan Sağlığı" konulu seminer düzenlendi.

02.01.2012 16:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yozgat'ın Çekerek ilçesinde faaliyet gösteren Süt Üreticileri Birliği tarafından, "Desteklemeler ve Hayvan Sağlığı" konulu seminer düzenlendi.

Çekerek Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen seminere, Yozgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ünal Koçak, Hayvan Sağlığı Hekimi İlker İpek ve Ahmet Kekevi, İlçe Tarım Müdürü İsmail Ay, köy muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Çekerek Süt Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Aşık, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, üreticilere desteklemeler hakkında bilgiler verdi.

Üreticilerin desteklemelerden yeterince faydalanamadığını vurgulayan Aşık,

"Bizim burada yapmış olduğumuz toplantının amacı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın vermiş olduğu desteklemeler hakkında üreticileri bilinçlendirmek, yasalar ve uygulamalar konusunda bilgiler vermektir" dedi.

Aşık, Çekerek'in hayvan desteklemelerinden yeterince faydalanamadığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Yozgat'ta kullanılan tarımsal desteklemelerden Çekerek'in aldığı pay yüzde 3'tür. İlçemizde 4 bin 500 üretici bulunuyor. Bu üretiler adına kayıtlı 23 bin hayvan besleniyor. Bu miktar hiç de göz ardı edilecek bir miktar değil. Üreticilerimizin bu desteklemelerden eksiksiz yararlanılabilmesi için öncelikle bilinçli, daha duyarlı ve en önemlisi girişimci olmalı. Gerek İlçe Tarım Müdürlüğü gerekse birliğimizle içli dışlı olmalı, bilgi alışverişinde bulunmalıdırlar. Yıllardır desteklemelerden habersiz kalıp yararlanamayan üreticilerimiz, bundan sonra İlçe Tarım Müdürlüğümüz veya Süt Üreticiler Birliğimizden desteklemeler hakkında bilgi sahibi olup faydalanması sağlanacak."

Birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Aşık, "İnsanlarımızın ilerlemesi, gelişebilmesi, çevresine ve ülkesine daha faydalı olabilmesi için sevgi, kardeşlik ve bir birliğe ihtiyacı vardır. Bunu Çekerek ilçesi için düşünecek olursak ilçemizin en önemli gelir kaynağı hepimizin bildiği gibi hayvancılıktır. Hayvancılığın gelişebilmesi ilçe ekonomisine daha fayda sağlayıcı hala gelebilmesi için bir birliğe ihtiyacı vardır. Çekerek için bu birlik beraberliğin buluşacağı nokta ise Süt Üreticiler Birliğidir" diye konuştu.

Çekerek Süt Üreticiler Birliği Başkanı Faruk Aşık, birlik olarak Ulusal Süt Kayıt Sistemi'nde düzenlenen üyelerin müstahsillerine göre Tarım Bakanlığı'nın vermiş olduğu desteklemeler doğrultusunda Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının süt teşvik yardım paralarını getirdiklerini ve 8,5 milyar liranın süt üretimi yapan üyelerin hesaplarına yatırdıklarını da bildirdi.

Aşık, "Birlik olarak icmal yetki belgesini alıp ilçemize ana sığır, buzağı desteğinin ilki 20.03.2010 tarihinde üyelerimizin hesabına aktarıldı. Hedefimiz ilçe de 25 tonluk günlük süt kotasına ulaştırarak, hazineden birlik için arazi talep işlemlerini tamamlayarak o arazi üzerinde süt entegremizi kurmak" dedi.

Yozgat İl Tarım Müdürü Ünal Koçak ise, 2012 yılı tarımsal desteklemeleri anlattı. Koçak, muhtarlardan anlatılan desteklemeleri, köy veya mahallesinde bulunan çiftçi vatandaşlara iyi ve doğru bir şekilde aktarmalarını, bilgilendirmelerini istedi.

Koçak, tarımsal desteklemeler ve diğer tarımsal konularda işlemlerin aksamadan düzenli yürümesi için çiftçilerden mutlaka İlçe Müdürlükleriyle koordineli çalışılmasını, ÇKS kayıtlarının düzenli olarak güncellenmesini, yöreye uygun sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanılmasını, köyde ve mahallede yapılan çiftçi eğitim ve yayım toplantılarına katılımın artırılmasını istedi.

- YOZGAT

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Hayvan Desteklemeleri Bilgilendirme Semineri - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şanlıurfa'da yerel basın mensuplarına tehditler yağdırıldı
  03 Nis Şanlıurfa'da yerel basın mensuplarına tehditler yağdırıldı

  Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki yerel seçimlerin ardından bazı sahte sosyal medya hesapları üzerinden basın mensupları hedef alındı. İlçede görev yapan basın mensuplarına yönelik tehditler içeren hesaplar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şükrü Dolaş, bu durumu kınayarak, avukatları aracılığıyla suç duyurusu ve manevi tazminat davası açacaklarını belirtti.

 • Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Göreve Başladı
  03 Nis Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Göreve Başladı

  Türkiye'de 7 kez üst üste seçim kazanan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kutlama töreniyle görevine başladı. Binlerce Büyükçekmeceli, Başkan Akgün'ün zaferini marşlar ve şarkılar eşliğinde kutladı.

 • MÜSİAD Denizli Şube Başkanı: Seçimsiz Dönemde Odak Noktamız Ekonomi
  03 Nis MÜSİAD Denizli Şube Başkanı: Seçimsiz Dönemde Odak Noktamız Ekonomi

  MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Engin Boyacı, 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin Denizli'ye, ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, seçimsiz geçecek 4 yılda ana odağın ekonomi, düşük enflasyon ve sürdürülebilir büyüme olduğunu belirtti. Boyacı, Orta Vadeli planda yer alan yapısal reformların hızla hayata geçirilmesini beklediklerini vurguladı.

 • Taiwan'ın Hualien kentinde meydana gelen depremde 4 kişi hayatını kaybetti
  03 Nis Taiwan'ın Hualien kentinde meydana gelen depremde 4 kişi hayatını kaybetti

  Çin'in Taiwan bölgesinin Hualien kenti açıklarında meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremde 4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı. Deprem sonucunda apartmanlar çöktü, evler tahliye edildi ve kayalar düştü. Depremin merkez üssü Hualien kentinin güney-güneydoğusunda tespit edildi. Tsunami alarmları verildi ancak kaldırıldı. İş ve okullar tatil edildi, metro seferleri askıya alındı. Artçı sarsıntılar bekleniyor.

 • Manisa'nın Alaşehir ilçesinin ilk kadın muhtarı Emine Dönertaş oldu
  03 Nis Manisa'nın Alaşehir ilçesinin ilk kadın muhtarı Emine Dönertaş oldu

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yapılan mahalli idareler seçimleri sonucunda Dağhacıyusuf Mahallesi'nden Emine Dönertaş, 3 erkek rakibini geride bırakarak ilçenin ilk kadın muhtarı oldu. Dönertaş, bin 63 oy alarak mahallesinin ve Alaşehir'in tarihinde bir ilke imza attı.

 • Amasra'da itiraz gerginliği
  03 Nis Amasra'da itiraz gerginliği

  Bartın'ın Amasra ilçesinde gayri resmi sonuçlara göre CHP'nin Belediye Başkan Adayı Recai Çakır'ın 122 oy ile seçimi kazanmasının ardından Ak Parti ve MHP'i yöneticiler, sonuçlara itiraz ederek, oyların sayılmasını istedi.

 • Çankırı'da Tek Kadın Muhtar Üçüncü Kez Seçildi
  03 Nis Çankırı'da Tek Kadın Muhtar Üçüncü Kez Seçildi

  Çankırı'nın Merkez ilçesinde 2 dönemdir tek kadın olarak muhtarlık yapan Cemile Eskisucu, girdiği 3'üncü seçimi de kazandı. Eskisucu, muhtarlık mesleğini kadınların daha iyi yürüttüğünü ifade etti.

 • Pazaryeri'nde rakiplerine büyük fark atan kadın muhtar güven tazeledi
  03 Nis Pazaryeri'nde rakiplerine büyük fark atan kadın muhtar güven tazeledi

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yapılan ara seçimlerde muhtar seçilen Sabriye Demir, 31 Mart'ta gerçekleşen yerel seçimlerde güven tazeleyip tekrardan köy muhtarı oldu. Burçalık köyünde 3 kişi muhtarlık için yarıştı ve Sabriye Demir rakiplerine büyük fark atarak 39 oy alarak tekrar muhtar seçildi.

 • Hatay'da Muhtarın Balkon Konuşması ve Çiftetelli Kutlaması İlgi Odağı Oldu
  03 Nis Hatay'da Muhtarın Balkon Konuşması ve Çiftetelli Kutlaması İlgi Odağı Oldu

  Hatay'ın Antakya ilçesinde ikinci kez seçimi kazanan 66 yaşındaki muhtar Nuriye Türkmen, balkon konuşması yaparak kadınlarla çiftetelli oynayarak zaferini kutladı. Türkmen'in konuşması ve kutlama anları ilgi çekti.

 • Taiwan'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem: 4 Ölü, 97 Yaralı
  03 Nis Taiwan'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem: 4 Ölü, 97 Yaralı

  Çin'in Taiwan bölgesinde Hualien kenti açıklarında meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde 4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı. Deprem, yerin 12 kilometre derinliğinde gerçekleşti ve adanın genelinde hissedildi. Taipei metrosunda seferler askıya alındı.

 • CHP'nin 60 yıldır kaybetmediği ilçe AK Parti'ye geçti
  03 Nis CHP'nin 60 yıldır kaybetmediği ilçe AK Parti'ye geçti

  Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde 60 yıldır kazanan CHP, bu ilçeyi AK Parti'ye kaptırdı. AK Parti adayı Fırat Yayla, seçimi kazanarak belediye başkanı oldu.

 • Ahlat Belediyesinde Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi
  03 Nis Ahlat Belediyesinde Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi

  Ahlat Belediyesi'nde yeni seçilen başkan Yavuz Gülmez, görevi eski başkan Abdulalim Mümtaz Çoban'dan devraldı. Devir teslim törenine belediye meclis üyeleri, partililer ve akrabaları katıldı.


Advertisement