İnönü Belediyesi, İnönü Fayı İçin Harekete Geçti - Son Dakika

İnönü Belediyesi, İnönü Fayı İçin Harekete Geçti

05.10.2015 16:12
İnönü Belediyesi, İnönü Fayı İçin Harekete Geçti

Eskişehir’in İnönü Belediyesi, ilçe sınırları içinde bulunan ve İnönü yerleşkesinin hemen güneyinde yer alan İnönü Fayı’nin bir jeolojik miras olarak Jeopark Alanları Ulusal Listesi’ne alınması için UNESCO nezdinde çalışma başlattı.

Eskişehir'in İnönü Belediyesi, ilçe sınırları içinde bulunan ve İnönü yerleşkesinin hemen güneyinde yer alan İnönü Fayı'nin bir jeolojik miras olarak Jeopark Alanları Ulusal Listesi'ne alınması için UNESCO nezdinde çalışma başlattı.

Konuyla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, joparkların, jeolojik yapıları içeren coğrafi alanlar olduğunu belirtti. Bu alanlar bulundukları yöre için büyük zenginlik içerdiğini ifade eden Bozkurt, "Son zamanlarda turizm bu alanlarda yapılmaya başlamıştır. Dünya üzerindeki jeoparklar, bulundukları yörenin ekonomik ve kültürel açıdan gelişmesini sağlamaktadır. Türkiye bu konuda oldukça zengin bir jeolojik mirasa sahiptir. Eskişehir'de İnönü ilçesi sınırları içinde bulunan ve İnönü yerleşkesinin hemen güneyinde yer alan İnönü Fayı bu bakımdan önemli bir jeolojik mirastır. Dünya üzerinde çok sayıda fay bulunmaktadır. Fakat fayın bu kadar açık olarak görüldüğü ve fay yüzeyine dokunulabilen özelliğe sahip yer çok azdır. Bunun yanı sıra yine bu fay yüzeyinde ilk çağlardan başlayarak insanların yaşadıkları mağara ve oyuk yerleşim alanları neredeyse yoktur" diye belirtti.

BAŞKAN BOZKURT, ÖNERİ SUNMA ÇALIŞTAYINA KATILDI

İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, İnönü Fayını içeren bir alanın Jeopark olabilmesi için çalışmalar başlattıklarını anlattı. Bozkurt, öncelikle bu konunun sorumlusu olan UNESCO Türkiye Milli Komisyon toplantısına katılarak İnönü Fayının Jeopark Alanları Ulusal listesine alınması için Öneri Sunma Çalıştayına katıldı. 2 Ekim 2015, Ankara, MTA Genel Müdürlüğü, Tabiat Tarihi Müzesi Konferans salonunda yapılan toplantıda, UNESCO Türk Milli Komitesi Grup Başkanı Dr. Mahir Küçük ve UNESCO Türk Milli Komitesi üyesi Prof. Dr. Nizamettin Kazancı ile görüşen Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, İnönü Belediyesinin bu konuda istekli olduğunu, gerekli yatırımları yapmaya hazır olduğunu belirtti. Toplantıya katılan tek belediye başkanı olan İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, bu mirası doğanın kendilerine verdiğini, bunları korumanın da görevleri olduğunu belirtti.

BÖLE TURİZMİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

İnönü İlçesinin konum bakımından avantajlı olduğunu belirten Başkan Bozkurt, jeolojik mirasın tanıtımının bölge turizmi açısından önemli getiriler kazandıracağını vurguladı. Bozkurt UNESCO Türkiye Milli Komitesi Başkan ve üyelerini İnönü Fayını yerinde görmek üzere ilçeye davet etti. - ESKİŞEHİR

YORUMLAR
500
Kulüplerarası Briç Şampiyonası tüm hızı ile devam ediyor Kulüplerarası Briç Şampiyonası tüm hızı ile devam ediyor Avrupa'daki yüksek maliyetler, gurbetçileri memleketlerinin sanayisine yönlendirdi Avrupa'daki yüksek maliyetler, gurbetçileri memleketlerinin sanayisine yönlendirdi Avrupa'daki yüksek maliyetler gurbetçileri memleketlerinin sanayisine yönlendirdi Avrupa'daki yüksek maliyetler gurbetçileri memleketlerinin sanayisine yönlendirdi
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel İnönü Belediyesi, İnönü Fayı İçin Harekete Geçti - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement