Konya'da "Kelebekler Vadisi" Projesi - Son Dakika
Yerel

Konya'da "Kelebekler Vadisi" Projesi

Selçuklu Belediyesi tarafından 385 bin metrekare alana yapılacak olan ve 2013'te bitirilmesi planlanan Kelebekler Vadisi'nde, kelebeğin pupa döneminden ölümüne kadar olan yaşam evrelerinin ziyaretçilere sunulacağı bildirildi.

04.01.2012 13:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Selçuklu Belediyesi tarafından 385 bin metrekare alana yapılacak olan ve 2013'te bitirilmesi planlanan Kelebekler Vadisi'nde, kelebeğin pupa döneminden ölümüne kadar olan yaşam evrelerinin ziyaretçilere sunulacağı bildirildi.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Dedeman Otel'de düzenlediği Kelebekler Vadisi projesi tanıtım toplantısında, Konya'ya çok büyük bir sosyal yaşam alanı kazandıracaklarını belirtti.

Konya'nın nüfus oranı yönünden en büyük ilçesi olan Selçuklu'da büyük sosyal yaşam alanları ve parkların eksikliğinin hissedildiğini ifade eden Altay, Kelebekler Vadisi'nin 54 futbol sahası büyüklüğünde olduğunu söyledi.

Kelebekler Vadisi içinde çocuk oyun, spor, egzersiz alanları, satış birimleri, kafeler, havuzlar, suni kızak pisti gibi donatılarla yeni bir yaşam merkezi oluşturulacağını anlatan Altay, doğadaki kelebekleri koruyarak bir farkındalık oluşturacaklarını ifade etti.

Altay, çocukların kelebek yetiştirmeleri ve canlılarla ilgili bilinçlenmeleri için farklı uygulamaları da hayata geçireceklerini aktardı.

-Kelebeğin yaşam evresi gözlemlenebilecek-

Vadiye dünyanın farklı yerlerinden kelebeklerin getirileceğini vurgulayan Altay, "Oluşturulacak kelebek seraları canlı bir laboratuvar olarak hem ziyaretçilere hemde bilim adamlarının araştırmalarına ev sahipliği yapacak. Kelebekler Vadisi'nde kelebeğin pupa döneminden ölümüne kadar her aşaması ziyaretçilere gösterilecek. Açık uçuş alanlarında yerli kelebekleri cezbedici bitkiler kullanılarak bu alanlarda yerli kelebeklerin gözlemlenmesi hedefleniyor" diye konuştu.

Kelebekler Vadisi içinde oluşturulacak kelebek ve böcek müzesinin yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geleceğine dikkati çeken Altay, vadinin Konya turizmine önemli katkı sağlayacağına dikkati çekti.

Altay, ziyaretçilere dijital ortamda böcekler ve kelebeklerle ilgili bilgi ve görseller sunulacağını, çeşitli böcek türlerinin yaşam alanlarını izleyicilerin canlı olarak takip edebileceğini aktardı.

Kelebekler Vadisi için ihale çalışmalarının başladığını açıklayan Altay, projenin 2013 yılında tamamlanacağını sözlerine ekledi.

- KONYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Konya'da 'Kelebekler Vadisi' Projesi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement