Müsiad Bursa Şube Başkanı Çepni Açıklaması - Son Dakika
Yerel

Müsiad Bursa Şube Başkanı Çepni Açıklaması

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şube Başkanı Hasan Çepni, "AB ülkeleri ayağa kalkmak bir yana, yeni bir düşüş riskiyle sallanırken, Türkiye ekonomisi hızlı ve kararlı bir şekilde büyümeye devam ederek Avrupa'nın gözbebeği haline gelmiştir" dedi.

03.01.2012 16:29
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şube Başkanı Hasan Çepni, "AB ülkeleri ayağa kalkmak bir yana, yeni bir düşüş riskiyle sallanırken, Türkiye ekonomisi hızlı ve kararlı bir şekilde büyümeye devam ederek Avrupa'nın gözbebeği haline gelmiştir" dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni, 2011 yılı değerlendirmesi ve 2012 yılı ekonomik beklentilerine yer verdiği yazılı açıklamasında, 2010 yılındaki olağanüstü büyümenin ardından, Türk ekonomisinin 2011'in ilk 3 çeyreğinde de yüzde 9,6 gibi ekonomi otoritelerinin bile ağzını açık bırakacak bir rakamla büyüdüğünü belirtti.

Çepni, Türk ekonomisinin bu haliyle Çin ve Arjantin gibi en güçlü büyüyen ülkeleri bile geride bıraktığını ve büyüme hızında liderliği elde ettiğini ifade ederek, 2011 yılında piyasalarda süren bu canlılığın arkasında en önemli rolü, oluşan güven ve istikrar ortamının sağladığına dikkati çekti.

Dünyayı derinden etkileyen ve izleri hala tam olarak silinemeyen finansal krizden, 2010 yılında sıra dışı bir şekilde sıyrılan Türkiye'nin, bunu 2011 yılında da devam ettirmesinin tesadüf olmadığını anlatan Çepni, "2000'li yıllar öncesinde hakim olan istikrarsızlık ortamında ekonomimiz nasıl sürekli tahribatlara maruz kaldıysa, şimdi de tam tersi bir şekilde en güçlü şoklarda dahi kendi içimizdeki güven ortamı sayesinde dimdik ayakta durabilmekteyiz" dedi.

Çepni, Avrupa'daki krize işaret ederek, şunları kaydetti:

"AB ülkeleri ayağa kalkmak bir yana, yeni bir düşüş riskiyle sallanırken, Türkiye ekonomisi hızlı ve kararlı bir şekilde büyümeye devam ederek Avrupa'nın gözbebeği haline gelmiştir. Büyüme trendinin yanı sıra işsizlik oranlarına da farklı ülke kategorilerinde baktığımızda, Türkiye'nin ayrışmakta olduğunu görmekteyiz. Hem gelişmiş ülkelerle ve gelişmekte olan yıldızı parlayan Bric ülkeleriyle kıyaslandığında hem de bizim de içinde bulunduğumuz (MIST) ülkeleri kategorisinde, işsizliğin iyileşmesinde de Türkiye'nin başrolde olduğunu gururla görmekteyiz. Nitekim 2011'in mevcut rakamları itibariyle ABD ile aynı, AB ülkelerinden ise daha düşük bir işsizlik oranına ulaşmış bulunmaktayız. Türkiye, 2009'dan bu yana işsizlik oranında giderek ivme kazanan bir düşüş sergilemişken, Avrupa bunun tam tersi bir gidişat izlemiş, ABD ise ancak 2010'dan bu yana işsizliği azaltıcı küçük adımlar atabilmiştir."

-"2012 büyüme oranı yüzde 4 civarında"-

MÜSİAD'ın 2012 yılı beklentileri ve tahminlerine de değinen Çepni, şöyle devam etti:

"2012 yılına dair beklentilerimiz, yeni yılda uluslararası ekonomik otoritelerin dile getirdiği kadar düşük bir büyüme olmayacağı yönündedir. Aksine 2011 kadar kuvvetli olmasa da çok keskin bir düşüşün yaşanmayacağı istikrarlı bir büyümenin devam edeceğine inanmaktayız. Beklentilerin ekonomik aktiviteyi önemli oranda şekillendirildiği de göz önüne alındığında, üyelerimizin büyüme, yatırım ve istihdam beklentileri çerçevesinde, MÜSİAD olarak 2012 büyüme oranının yüzde 4 civarında gerçekleşmesini öngörmekteyiz."

- BURSA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Müsiad Bursa Şube Başkanı Çepni Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement