Onların Doğum Günü "Tatlı Bir Tesadüf" Değil - Son Dakika
Yerel

Onların Doğum Günü "Tatlı Bir Tesadüf" Değil

Onların Doğum Günü "Tatlı Bir Tesadüf" Değil

Sema Kaplan - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde nüfusa geç kayıt yaptırılan 30 yaşın üzerinde binlere kişi nüfus cüzdanında doğum tarihleri "1 Ocak" olarak yer aldığı için doğum günlerini yeni yılla birlikte kutluyor.1960 ve 70'li yıllarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde dünyaya gelen çok sayıda kişinin nüfusa kaydının geç yapılması nedeniyle gerçek doğum günleri hatırlanamadığı için nüfus müdürlüğündeki personelin iradesi ile doğum tarihleri 1 Ocak olarak yazılmış.'bağ bozumu, ekin zamanı, karpuz zamanı, kar yerdeyken, yağmur düşerken, sobaları kaldırırken." gibi yanıtlar alıyor.

02.01.2012 14:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sema Kaplan - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde nüfusa geç kayıt yaptırılan 30 yaşın üzerinde binlere kişi nüfus cüzdanında doğum tarihleri "1 Ocak" olarak yer aldığı için doğum günlerini yeni yılla birlikte kutluyor.

1960 ve 70'li yıllarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde dünyaya gelen çok sayıda kişinin nüfusa kaydının geç yapılması nedeniyle gerçek doğum günleri hatırlanamadığı için nüfus müdürlüğündeki personelin iradesi ile doğum tarihleri 1 Ocak olarak yazılmış. Bu nedenle nüfus cüzdanlarında 1 Ocak yazan ve gerçek doğum tarihini bilmeyen vatandaşlar doğum tarihlerini ailelerine sorduklarında

'bağ bozumu, ekin zamanı, karpuz zamanı, kar yerdeyken, yağmur düşerken, sobaları kaldırırken..." gibi yanıtlar alıyor.

Diyarbakır İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Kemal Okumuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş dönemlerde kurumların ve ailelerin ihmali ile çok sayıda vatandaşın nüfusa kaydının geç yapıldığını ve kayıt yaptırılırken de çocukların gerçek doğum tarihleri hatırlanamadığı için nüfus memurunun insiyatifi ile "belirli bir gün olsun" diye bu şekilde 1 Ocak olarak kayıt yapıldığını söyledi.

Okumuş, günümüzde vatandaşların çoğunluğunun nüfusa kayıt yaptırırken belge sunduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

"Vatandaşlarımızın eğitim düzeyi ve imkanları arttı. Artık insanlar günü gününe kayıt yaptırmaya özen gösteriyor. Geçmişte kurumlarda görevini yeterince yerine getirememiş, vatandaşlar da bu konuda gereken özeni göstermemiş. Kırsaldan gelen bir aile nüfus müdürlüklerine geldiğinde uzun kuyruklarla karşılaşınca beklemek yerine nüfus kaydını ertelemeyi tercih etmiş. S sonuçta bu durum ortaya çıkmış. Artık 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde vatandaşlarımızın nüfusla alakalı tüm işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Bazı aileler kendi rızaları doğrultusunda yeni yıldan bir ay önce doğan çocuklarını 1 Ocak olarak kayıt yaptırmak istiyor. Biz de beyan asıldır. Vatandaş ısrarla o günü istiyorsa kaydını yapıyoruz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın (SYDV) eğitim ve sağlık yardımları sayesinde artık bu imkanlardan yararlanmak isteyen aileler kayıtlara özen göstermeye başladı."

-"Maalesef tatlı bir tesadüf değil"-

Diyarbakır Tanıtma Vakfı Başkanı Erhan Akalınlar, bölgede yaşayan binlerce ve vatandaşın rızaları dışında yapılan tesciller sonucu nüfus cüzdanlarında doğum tarihlerinin 1 Ocak yazdığını söyledi.

Bölgede bu şekilde binlerce vatandaş bulunduğunu ifade eden Akalınlar, çocuklarının gerçek doğum tarihini hatırlamayan ailelerin nüfus dairesine gittiklerinde bir beyanda bulunamaması nedeniyle bu tarihin nüfustaki görevli memurların inisiyatifi ile belirlendiğini söyledi.

Akalınlar, bu durumun kişilerin iradesi dışında geliştiğine dikkati çekerek, şunları anlattı:

"Nüfus cüzdanının doğum tarihi hanesinde 01 Ocak yazanların büyük bölümü gerçek doğum tarihini bilmiyor. Bu kişiler doğum günlerini yeni yılla birlikte kutluyor. Bu maalesef tatlı bir tesadüf değil. Bu kişiler doğum tarihlerini hiçbir zaman öğrenemeyecekler. Çünkü ailelerine sorduklarında, 'sobalar yeni kurulmuştu', 'don vardı', 'kar yerden bir hafta kalkmamıştı', 'hasat zamanıydı' gibi ilginç yanıtlar alıyorlar. Soyadı kanunu döneminde de ilginç soyadları ile karşılaşıyorduk. Avukatlık yaptığım dönemlerde bu tür durumlara tanık oldum. Mesela kayıt yaptırmaya giden bir kişi bir beyanda bulunamadığı zaman nüfus memuru 'bu kişi nerede-' diye sorduğunda 'fırında oturuyor' demişler. Nüfus memuru da o kişinin soyadını nüfusta 'Fırında oturan' diye belirtmiş. Bölgede bu tür ilginç durumlarla karşılaşmak mümkün."

-Yılbaşında ailece doğum günü kutlaması-

Diyarbakırlı Yazar Şehmus Diken de, geçmiş dönemlerde doğan çocukları kayıt altına almanın koşullarının şimdiki gibi kolay olmadığını belirterek, bu nedenle çocukların doğum tarihlerinin nüfus memurlarınca belirlendiğini söyledi.

Gerçek doğum tarihini ve dolayısıyla burcunu bilmeyen insanların bölgede yoğun olduğunu ifade eden Diken, şunları söyledi:

"Bölgede çok çocuklu aileler, geçmişte genelde çocukları doğduğunda nüfus kayıtlarını zamanında yaptırmamışlar. Çocuk doğduktan belki 2 belki 5 yıl sonra çoğunlukla da okul çağına geldiğinde zorunlu olarak nüfusa kayıt ettirmek istemişler. 5-6 çocuğunu aynı anda nüfusa kaydını yaptıran aileler yılbaşında doğum günlerini ailece kutluyor. Ancak maalesef çok kişi gerçek doğum tarihini ve yaşını bilmiyor. Ben de doğum tarihimi sorduğum da annem bana 'Cumhuriyet Bayramından kısa bir süre önce doğmuştun' demişti. Yani gerçek doğum tarihini gün, ay ve yıl olarak bilmeyenler hayli fazla. Geçmiş dönemlerde doğum tarihleri o döneme özgü önemli bir olaya göre hatırlanırdı. Mesela 'o yıl o kadar çok yağmur yağmıştı ki Dicle Nehri' taşmıştı' diyenler var. Bu bölgeye özgü bir durum. Teknolojik gelişme ve eğitim düzeyinin yükselmesi ile bu durum aşıldı. Artık günü gününe kayıt yaptırılıyor."

- DİYARBAKIR

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Onların Doğum Günü 'Tatlı Bir Tesadüf' Değil - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement