Pazarlar'da Hayvancılık Bilgilendirme Toplantısı - Son Dakika
Yerel

Pazarlar'da Hayvancılık Bilgilendirme Toplantısı

Pazarlar\'da Hayvancılık Bilgilendirme Toplantısı

Pazarlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Süleyman Erhan, hayvan ve hayvansal ürün nakillerinde menşe şahadetnamesi bulundurma zorunluluğunun kaldırıldığını bildirdi.

02.01.2012 18:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Pazarlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Süleyman Erhan, hayvan ve hayvansal ürün nakillerinde menşe şahadetnamesi bulundurma zorunluluğunun kaldırıldığını bildirdi.

Erhan, zabıta görevlileri, köy ve mahalle muhtarlarıyla hayvan yetiştiricilerine yönelik Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen toplantıda, Yurt İçi Hayvan ve Hayvansal Ürün Nakil Yönetmeliği ile hayvancılık alanında bazı değişikliklere gidildiğini söyledi.

Yönetmelikle getirilen yeni uygulamalar hakkında bilgi veren Erhan, şöyle konuştu:

"Hayvan ve hayvansal ürün nakillerinde menşe şahadetnamesi bulundurma zorunluluğu kaldırıldı. Bunun yerine nakillerde büyükbaş hayvanlarda pasaport, küçükbaş hayvanlarda nakil belgesi kullanılacak. İlçe içi hayvan alım satımları ve nakillerinde, alıcı ve satıcıların pasaport veya nakil belgesini doldurarak köy muhtarlığı veya belediye başkanlıklarına onaylatmaları, bu belgeleri yanlarında bulundurulmaları gerekiyor. İlçe dışı nakillerde ise söz konusu belgelerin İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ibraz edilerek veteriner sağlık raporu alınması gerekiyor. Alım ve satım yapılarak işletme değiştiren hayvanlara ait bilgiler 7 gün içinde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirilmelidir. Aksi takdirde alıcı ve satıcıya ayrı ayrı idari para cezası uygulanacak. Aynı şekilde telef olma, zorunlu veya şahsi kesim, kaybolma ve çalınma gibi durumlarda 7 gün içinde bildirim yapılmalıdır. Yeni satın alınan hayvanların pasaport, nakil belgesi, rapor gibi nakil evrakı olsa dahi 7 gün içinde bu hayvanları Müdürlüğe bildirmeyen alıcı ve satıcıya ayrı ayrı olmak üzere 538 lira para cezası, alım satım evrakı yoksa veya telef olma, kesim, doğum gibi durumlar süresi içinde bildirilmediyse hayvan başına sığırlarda 323 lira, koyun ve keçilerde 53 lira para cezası kesilecek. Ayrıca evrakı tam olmayan hayvanları nakleden araç sahiplerine de 1077 lira idari para cezası uygulanacak."

Erhan, yeni doğan buzağıların en geç 7 gün içinde küpeleme yapan kuruluşa bildirilerek 20 güne ulaşıncaya kadar küpelerinin taktırılması gerektiğini kaydetti.

Koyun ve keçilerde bu sürenin 6 ay olduğunu ifade eden Erhan, "Kulak küpesinin teki veya her ikisi düşen hayvan sahipleri de durumu en geç 30 gün içinde bildirerek aynı numaralı kulak küpelerinin tekrar basılarak takılmasını sağlamalıdır. Hayvan alım satımlarını ve doğumlarını zamanında bildirmeyerek kayıtları düzeltilmeyen hayvanların nakillerine izin verilmeyecek, bu durumdaki işletmeler hiçbir hayvancılık desteklemesinden faydalanamayacak" dedi.

- KÜTAHYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Pazarlar'da Hayvancılık Bilgilendirme Toplantısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 12:35 "Çiller'in Kurum'a desteği rantsal" diyen Dündar yaşadıklarını anlattı: O dönem öldürülmem istendi

  Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum'a verdiği destek sonrası "rant" iddiaları ortaya atılan eski Başbakan Tansu Çiller'le ilgili bir açıklama da gazeteci Uğur Dündar'dan geldi. Eşi Özer Çiller'in Antalya'da bir hazine arazisine 5 yıldızlı otel kondurmasına ilişkin yaptığı haberler sonrası o dönem ölüm tehditleri aldığını belirten Dündar, "Bizi karadan ve havadan takip edip evime nasıl gidilir, camlar kurşun geçiriyor mu diye hedef gösterdiler. Korku filmlerinde bile böylesi yaşanmamıştır" dedi.

 • Limak Filarmoni Orkestrası konserine dans teklifi damga vurdu
  11:44 Limak Filarmoni Orkestrası konserine dans teklifi damga vurdu

  Limak Filarmoni Orkestrası, İstanbul'da Zorlu PSM'de düzenlenen geleneksel yeni yıl konserlerinin ilkini gerçekleştirdi. Konserde, dünyaca ünlü tenorlar Murat Karahan, Ramon Vargas ve Rame Lahaj da sahne aldı ve izleyicilere müzik ziyafeti yaşattı.

 • Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı
  11:27 Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in son dönemde ağır eleştirilerde bulunduğu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. 2023 Kasım ayında görevden alınan Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı. İde şarkıyı "5 yıllık şahitliğimin ürünüdür bu şarkı" sözleriyle paylaştı.

 • 30 yıldır pes etmiyor! Bu kez hem muhtarlık hem de başkanlık için aday oldu
  11:16 30 yıldır pes etmiyor! Bu kez hem muhtarlık hem de başkanlık için aday oldu

  Sandıklı ilçesinde yaşayan Menderes Koçak, önümüzdeki seçimlerde köy muhtarlığı ve belediye başkanlığına aday oldu. Koçak, 1994 yılından bu yana 19 kez adaylık deneyimi yaşadığını ve bu seçimde liste başı olduğunu iddia etti. Elektrikli bisikletiyle seçim çalışmalarını yürüten Koçak, her iki görevi de kazanması durumunda belediye başkanlığını tercih edeceğini belirtti.

 • Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok
  10:56 Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok

  Alparslan Türkeş'in kızı ve İYİ Parti Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş partisi tarafından Adana Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak ilan edilirken, gelişme ülkü ocaklarını kızdırdı. Türkeş'in "Adana'nın hakkı daha fazlası" yazılı pankartının yanına kendi pankartlarını asan Adana Ülkü Ocakları, "Adana'da ihanete geçit yok" ifadesini kullandı. Ülkü ocaklarının "İhanet" kelimesini çevreleyen ok işaretiyle Ayyüce Türkeş'i göstermeleri dikkatlerden kaçmadı.

 • Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı
  10:33 Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri, genelev binası içinde 3 kadın cesedi buldu. Kadınların cansız bedenlerinde kesikler ve bıçak yaraları tespit eden polis olayla ilgili olarak 27 yaşındaki bir Afgan şüpheliyi gözaltına aldı. Saldırganın yerel medyaya son müşteri olarak geneleve girmek istediğini geri çevrilmesi üzerine gururu incindiği için böyle bir katliam yaptığını söylediği öğrenildi.

 • Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!
  10:12 Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Saliha Gizem Yıldızhan'ı iple boğarak öldüren Fırat Yıldızhan, savcılık ifadesinde suçunu itiraf etti. Yıldızhan, eşinin direnmesi üzerine boğazını hareketsiz kalana kadar sıktığını ve ölmesini istediği için hastaneye götürmediğini söyledi. Cesedi kardeşiyle birlikte gömen şahıslar tutuklandı.

 • Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi
  10:00 Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde bir evde çıkan yangında, evde tek başına kalan genç kız hayatını kaybetti. Yangın sırasında apartman sakinleri tahliye edildi ve itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • KKTC'de tuhaf işler oluyor! Eski bakanın ardından emekli Korgeneral Ömer Paç tütün kaçakçılığından tutuklandı
  09:51 KKTC'de tuhaf işler oluyor! Eski bakanın ardından emekli Korgeneral Ömer Paç tütün kaçakçılığından tutuklandı

  KKTC'de yürütülen sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması çerçevesinde KKTC'de 5 dönem bakanlık yapan Kemal Dürüst ve eşi Meray Dürüst'ün tutuklanmasının ardından bu kez de elektronik sigara tütünü kaçakçılığı yaptığı öne sürülen eski KKTC Barış Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral Ömer Paç tutuklandı.


Advertisement