Şeker İşçilerinin 2 Saatlik İşi Geç Bırakma Eylemi - Son Dakika
Yerel

Şeker İşçilerinin 2 Saatlik İşi Geç Bırakma Eylemi

Şeker İşçilerinin 2 Saatlik İşi Geç Bırakma Eylemi

Şeker İş Sendikası Erciş Şube Başkanı Yavuz Şahin, Şeker-İş Sendikası Genel Merkezi tarafından 28 Nisan 2016 tarihinde stardı verilerek kamuoyuna duyurulan bir ay boyunca günde iki saat ücretsiz fazla çalışma eylemini sona erdirdiğini bildirdi.

16.05.2016 16:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Şeker İş Sendikası Erciş Şube Başkanı Yavuz Şahin, Şeker-İş Sendikası Genel Merkezi tarafından 28 Nisan 2016 tarihinde stardı verilerek kamuoyuna duyurulan bir ay boyunca günde iki saat ücretsiz fazla çalışma eylemini sona erdirdiğini bildirdi.

Yavuz Şahin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, amaçlarının şeker fabrikalarında üretimin sağlam temeller üzerinde sürdürülebilirliği için şeker sanayi işçilerinin yaşanması olası olumsuzlukları bertaraf etmek, yönetim boşluklarına, olası iş kazalarına ve had safhaya ulaşan personel eksikliğine dikkat çekerek siyaset makamlarını bu konuda harekete geçirmek olduğunu söyledi. 25 kamu fabrikasının bulunduğu il ve ilçelerde gerçekleştirdikleri eylemler sonrası yaşanan gelişmelerin, kendilerine doğru bir eksende hareket etmelerine işaret ettiğini bildiren Yavuz, umutlarının yeniden yeşerdiğini de anlatarak, "Bu eylem bir kez daha göstermiştir ki, Şeker-İş Sendikası 53 sene önce olduğu gibi bugün de duymasını bilene ses, yaşamasını bilene yürek, savaşmasını bilene zafer olacaktır. Büyük bir katılımla gerçekleştirdiğimiz 2 saat ücretsiz fazla çalışma eylemi asla bir yerlere gözdağı verme eylemi değil, tam aksine ölü fikirleri eleyerek ve realiteleri ortaya koyarak milli vicdanları harekete geçirme eylemidir. Gelişmeler, bundan sonra şeker sektörünün artık farklı bir yörüngede, sektör çalışanlarının arzuladığı boyutlarda tartışılacağına işaret etmektedir. Şeker üretiminin korunması ve geliştirilmesi noktasında tüten bacaların, dönen çarkların usta ellere, beyinlere olan ihtiyacı her geçen gün daha da kendisini hissettirmekte, şeker fabrikalarının beyni olan 15-20 yıllık geçici işçiler kendilerine bir şans verilmesini beklemektedir. Aksi taktirde şeker sektörü gelişmelerden olumsuz etkilendiğinde sektörün oluşturduğu katma değerden pay alan, uğrunda nice minnet ve mahrumiyetlere katlanan besici, nakliyeci, yem, ilaç ve gübre sanayisi ve hatta esnaf zincirleme olarak çok büyük tahribatlara maruz kalacaktır. Bilindiği üzere Vangölü havzasının en büyük sanayi kuruluşu olan Erciş Şeker Fabrikası il genelinde, işçisine, nakliyecisine, esnafına, çalışanına ve Erciş ekonomisine çok büyük katma değer sağlamaktadır. Bundan sonraki süreçte de bu fabrikaların bacasının tütmesi ve geçici işçi kardeşlerimizin mağduriyetinin giderilmesi için birlik, beraberlik içinde aynı duyarlıkla Şeker-İş camiasının fabrika ve çalışanların menfaatleri doğrultusunda yapılacak her mücadelenin yanında olacaklarının ve destekleyeceklerinin inancını taşımaktayız. Yapılan bu eylemin Türkiye'de çok büyük bir ses getirdiğinin kanaatindeyiz. Bu duygu ve düşüncelerle eylem süresince bugüne kadar hep yanımızda olan ve bizleri gündemden düşürmeyen başta Türk-İş'in değerli başkanı Ergun Atalay'a, Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök ve yönetim kuruluna, Erciş sevdalısı olan değerli basın mensuplarımıza, fabrika müdürü ve yöneticilerine, gecesini gündüzüne katarak bu fabrikanın bacasının tütmesi için emek veren siz değerli işçi kardeşlerime şahsım ve yönetimim adına teşekkür ederim. 28 Nisan 2016 tarihinde başlayan ve bir ay boyunca 2 saat işi geç bırakma eylemimiz, 16 Mayıs 2016 tarihinde sona ermiştir" dedi. - VAN

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Şeker İşçilerinin 2 Saatlik İşi Geç Bırakma Eylemi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement