"Seyreyle Ara Güler Mardin'de" Sergisine Yoğun İlgi - Son Dakika
Yerel

"Seyreyle Ara Güler Mardin'de" Sergisine Yoğun İlgi

"Seyreyle Ara Güler Mardin\'de" Sergisine Yoğun İlgi

İbrahim Sincar - Mardin'de Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi'nde yer alan "Seyreyle Ara Güler Mardin'de" sergisini, 2 ayda 12 bin kişi ziyaret etti.

02.01.2012 14:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İbrahim Sincar - Mardin'de Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi'nde yer alan "Seyreyle Ara Güler Mardin'de" sergisini, 2 ayda 12 bin kişi ziyaret etti.

Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi Müdürü Gani Tarkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mardin'de 2. Abdülhamit döneminde

"süvari kışlası" olarak yaptırılan, ardından askerlik şubesi, sonrasında da vergi dairesi olarak kullanılan tarihi yapının 3 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından "Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi"ne dönüştürüldüğünü, 3 Ekim 2009 tarihinde hizmete giren müzeyi şimdiye kadar toplam 218 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Müzenin hizmete girdiği günden beri yoğun bir ziyaretçi ilgisiyle karşılaştığını ifade eden Tarkan, müzede bölgenin yöresel özeliklerini, kentsel oluşumu ve yaşam biçimini, toplulukların aralarındaki bağları ve bunların töre, dil ve kültür niteliklerini gösteren eserlerin yer aldığını anlattı.

Tarkan, müzede her yıl dünyaca ünlü bir sanatçının sergisine yer verdiklerini, geçen yıl Abidin Dino'nun, bu yıl ise Ara Güler'in eserlerinin sergilendiğini kaydederek, bu iki sanatçının eserlerinin müzeye gelen ziyaretçi sayısının artmasına vesile olduğunu vurguladı.

Müzeyi gezenlerin memnuniyetinin, gelecek yıllarda daha fazla ziyaretçinin kente gelişinin işareti olduğunu bildiren Tarkan, şöyle konuştu:

"Dünyaca tanınmış sanatçı Ara Güler sergisi, müzedeki yabancı ziyaretçi sayısını büyük oranda arttırdı. Serginin açılışından bu yana ziyaretçi sayılarımızda özellikle yabancı ziyaretçilerimizde bir artış yaşandı. 2 ayda 12 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Bunun 5 bin 300'ü yabancı ziyaretçi. Geçen yıl boyunca yabancı ziyaretçi sayımız 5 bindi. Bunu sadece son iki aydaki verilere baktığımız zaman bile anlayabiliyoruz."

-"Ara Güler, Anadolu'yu yüreğinde hisseder"-

Tarkan, Ara Güler sergisinin yaşamın akışı içinde saptanan anların belgeleri olduğunu belirterek, sanatçının Türkiye'deki fotoğrafçılığın yurt dışında tanınmasında ilk ve en önemli isim olduğunu kaydetti.

Fotoğrafların, "Tanımak ve Anlamak ile Yüz Yüze" başlıklı iki bölümde sergilendiğini ifade eden Tarkan, şunları kaydetti:

"Uçsuz bucaksız Anadolu platosu, dağlar, kentler Ara Güler'in fotoğraf karelerinde farklı bir estetikle 'Tanımak ve Anlamak' adı altında sunulmaktadır. Ara Güler fotoğrafa başladığı günden beri gezdiği bu toprakları iyi bilir, Anadolu'yu yüreğinde hisseder. Onun fotoğrafları kahvelerde sohbet eden, tarlaları alın teriyle sulayan, tezgahlarda her kumaşla kendi çilesini dokuyan, dayanılmaz sıcak dökümhanelerde demir eriyiğine biçim veren, denizlerde bin umutla balık yolu gözleyen insanların öyküsüdür. Düğünlerden kahvelere, sürü başındaki çobandan bulgur yapan kadınlara uzanan görüntülerdir."

İnsanı anlatan her fotoğrafın, Ara Güler'in yaşama bakışının bir yansıması olduğunu belirten Tarkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Anadolu insanı, Türk ve dünya ünlüleri, Ara Güler'in doğru, kusursuz, keskinlikle ifade edilmiş, yanılmaz, emin tavrıyla Yüz Yüze adı altında izlenebilir. Ara Güler'in çektiği portrelerde yaşamın içinden seçilerek ön plana yerleştirilen her kişinin arka planla çok sağlam ilişkisi vardır. Kişinin ya da kişilerin görüntüsü zaman akışından koparılmış bir yaşam öyküsüdür. Dramatik ışıklar, sonsuz ufuklar, koyu bulut kümeleri zaman zaman anlatımda büyük sorumluluk yüklenir. Leke dengeleri çok özenle yerleştirilmiş üstün kompozisyonlardır bunlar. Arka plandaki manzarayı bir panoya dönüştürüp ön plana çıkardığı kişiyle yepyeni anlatımlar yaratır."

Tarkan, küratörlüğünü Engin Özendes'in üstlendiği serginin, bir yıl süreyle açık kalacağını, sergi boyunca 7-14 yaş grubundaki çocuklar için eğitim programları düzenlendiğini sözlerine ekledi.

- MARDİN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Seyreyle Ara Güler Mardin'de' Sergisine Yoğun İlgi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt
  00:22 Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt

  Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Ziraat Türkiye Kupası'nda 3-0 kazandıkları Fenerbahçe maçından sonra açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe taraftarlarının kendisine yönelik küfürlü tezahürat yapmasına değinen genç antrenör, "Fenerbahçeli Emre'yim ben. İnsanlar da bana bunu hissettirdi. Bunu yaşayacağımı düşünmemiştim. Söyleyecek bir şey yok" dedi.

 • Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız
  00:17 Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız

  Fenerbahçe'nin antrenörü İsmail Kartal, 3-0 yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'na veda ettikleri Ankaragücü maçının ardından açıklamalarda bulundu. Takımına güvendiğini belirten Kartal, "Ders çıkardık bugünkü maçtan. Tekrar Fenerbahçe'nin nasıl futbol oynadığını herkese göstereceğiz. Sezon sonunda şampiyon olacağımıza inanıyorum" dedi.

 • Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler
  00:01 Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler

  Yahudi kökenli Rothschild ailesinin 4 kuşak lideri 87 yaşındaki Jacob Rothschild, geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rothschild için taziye mesajı yayınlayarak, ''19. yüzyılda Baron Rothschild gelecekteki Yahudi devletinin kuruluşuna vazgeçilmez katkılarda bulundu. 20. ve 21. yüzyılda Lord Jacob Rothschild bu gururlu geleneği sürdürdü.'' dedi.

 • Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler
  27 Şub Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler

  Adana Ülkü Ocakları'nın İYİ Parti'nin Adana adayı Ayyüce Türkeş'i ihanetle suçlamasından sonra Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten sert tepki geldi. MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter'i hedef alan Türkeş, ''Sizlerin Türkeş'in evladı olması imkansız, zira Türkeş o.. çocuk yapmadı hiç! Babalarınızı aramaya devam edin, fazla uzaklara değil sizi kullanan adamlara bakın, mesela domuz suratlı Semihe, mesela Sinan'ın katili çift cinsiyetli İzzetsiz ulviye'ye'' ifadelerini kullandı.

 • Bakışları her şeyi özetliyor! Emre'den Fenerbahçe taraftarlarına olay tepki
  27 Şub Bakışları her şeyi özetliyor! Emre'den Fenerbahçe taraftarlarına olay tepki

  Fenerbahçe taraftarları, 3-0 mağlup oldukları Ankaragücü maçı sonrası Ankaragücü'nün Teknik Direktörü Emre Belözoğlu'na küfürlü tezahüratta bulundu. Belözoğlu ise Fenerbahçeli taraftarlara kafa sallayarak yanıt verdi.

 • Çanakkale sallanmaya devam ediyor: Biga'da bir deprem daha meydana geldi
  27 Şub Çanakkale sallanmaya devam ediyor: Biga'da bir deprem daha meydana geldi

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde akşamüstü saatlerinde meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki deprem sonrası bu kez de gece saatlerinde 3,8 büyüklüğünde başka bir deprem meydana geldi. Saat 22.52'de meydana gelen deprem, yerin 7,19 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

 • TBMM'de olmadığı halde Nureddin Nebati'nin yerine yoklama pusulası verildiği ortaya çıktı, Meclis kapandı
  27 Şub TBMM'de olmadığı halde Nureddin Nebati'nin yerine yoklama pusulası verildiği ortaya çıktı, Meclis kapandı

  AK Parti Mersin Milletvekili Nureddin Nebati'nin Meclis'te olmadığı halde yerine yoklama pusulası verildiği ortaya çıkmasının ardından Meclis Genel Kurulu, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için kapatıldı. Meclis Genel Kurulu'nun bir sonraki toplantısı 28 Şubat 2024 tarihinde yapılacak.

 • Batı Şeria'daki en büyük Filistin işletmelerinden olan fabrikada yangın çıktı
  27 Şub Batı Şeria'daki en büyük Filistin işletmelerinden olan fabrikada yangın çıktı

  İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da bulunan bir fabrikada büyük bir yangın çıktı. El Halil kentinde bulunan Royal Industrial Trading isimli fabrikada çıkan yangının görüntüleri kameralara yansıdı. El Halil Belediye Başkanı, ekipman ve personel eksikliği nedeniyle yangını kontrol altına alamadıklarını açıklayarak yardım çağrısı yaptı. İtfaiye ekipleri yangını söndürmek için çabalarken, fabrikanın çevresindeki tüm mahalleler boşaltıldı.

 • Fenerbahçe, Ankaragücü'ne yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'ndan elendi
  27 Şub Fenerbahçe, Ankaragücü'ne yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'ndan elendi

  Fenerbahçe, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde MKE Ankaragücü'ne deplasmanda 3-0 yenilerek kupaya veda etti.


Advertisement