Sporcularda Erken Bunama ve Parkinson Riski - Son Dakika
Yerel

Sporcularda Erken Bunama ve Parkinson Riski

Mustafa Çiftçi - Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Bayram Çırak, futbolcuların, sokak dövüşçülerinin, boksörlerin, Uzakdoğu sporcularının ve jimnastikçilerin boyun ile baş kısmını kullanarak yaptıkları hareketlerin uzun süreçte parkinson, alzheimer veya yaşlılık bunamasını beraberinde getirdiğini söyledi.

02.01.2012 14:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mustafa Çiftçi - Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bayram Çırak, futbolcuların, sokak dövüşçülerinin, boksörlerin, Uzakdoğu sporcularının ve jimnastikçilerin boyun ile baş kısmını kullanarak yaptıkları hareketlerin uzun süreçte parkinson, alzheimer veya yaşlılık bunamasını beraberinde getirdiğini söyledi.

Çırak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beynin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için oksijen ve şekere ihtiyaç duyduğunu, beynin bu ihtiyaçlarını da damarlar sayesinde temin ettiğini belirtti.

Beyne, ana şah damarla gelen kanın, bir ağacın dalları gibi gittikçe incelen kılcal damarlarla taşındığını ifade eden Çırak, damarlarda meydana gelecek bir tahribatın, önemli sağlık sorunlarına yol açtığını ifade etti.

Çırak, ana damarın işlevini kaybetmesi, ancak çok güçlü travmalarla mümkünken, kılcal damarların çok daha küçük travmalardan etkilenebildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ana damarın işlevini kaybetmesi için çok güçlü travmaların olması lazım. Trafik kazaları öyledir. Damarı yırtar veya büzüştürür, spazma sokar. Ama daha küçük travmalar, daha küçük damarları etkiyebilir. Onun için beyin kafatasının içerisine yer alır. Beyin, kafatasının içerisinde yüzen bir organdır. Hafif askıda durur, etrafında su doludur. Çalkantı halindedir. Denizin içerisindeki gemi gibi. Aldığınız bir darbede bu darbenin büyüklüğüne bağlı olarak beyin, ileri geri hareket eder. Bu hareket sırasında kafa tasındaki çıkıntılara çarpabilir. Bunlar küçük kanamalar yapabilir veya o kılcal damarlarda tıkanmalar olabilir. Bu tıkanmalar, beynin sessiz bölgelerinde olursa hiçbir problem yaratmaz, ama tıkanmalar devamlı olan bölgelerde olursa birikir, birikir 60 yaşından sonra birçok hastada küçük damar tıkanıklığı adacıkları oluşur. İşte bunlar büyüdüğü vakit, 'felç geçirmiş' diyoruz."

-"Boksörler yumruk yiye yiye parkinson olabilir"-

Küçük darbelerin sürekli hale gelmesiyle damar tıkanıklıklarının oluşacağını dile getiren Çırak, şöyle devam etti:

"Küçük damarlardaki tıkanıklıklar, zihinsel fonksiyonları, hafıza fonksiyonlarını bozabilir. İnsanların günlük hayatta yaptıkları el ve kol hareketlerini de bozabilir. En kuvvetli şekli, hafif travmalar şeklinde sürekli hale gelen boksörlerdeki şeklidir. Boksörler yumruk yiye yiye parkinson olabilir. Bunun en tipik örneği de Muhammet Ali'dir. Parkinson olmuştur. Bunun sebebi de yediği darbelere bağlı mikro veya makro travmaya bağlı içerdeki damarlarda tıkanıklıkların olması. Bu damarların beslediği bölgelerin fonksiyonunu yapamaması."

Çırak, futbolcuların, sokak dövüşçülerinin, Uzakdoğu sporcularının ve jimnastikçilerin, boyun ve başlarını kullanarak yaptıkları hareketlerin de uzun süreçte parkinson, alzheimer veya bunamaya yol açabileceğini dile getiren Çırak, şunları söyledi:

"Devamlı olarak seyreden ufak travmalar özellikle kafanın iki yanına alınan darbeler damarlarda tıkanıklık yaparsa insanlarda unutkanlık baş gösterir bir adım sonrası da bunamadır. Özellikle spor yapan insanların yaşadıkları mikro travmalar ile parkinson, alzheimer veya yaşlılık bunaması daha erken yaşlardan gelebilir. Boyunda aşırı hareketler gerektiren sporlar, eğilme doğrulma hareketleri, bu da ana damarlarda problem yaratabilir. Ana damarlarda büzüşme veya ana damarlardan giden kanın azalması ileride kılcal damarlara giden kanı da azaltacaktır. Sağlığımızı kazanıyoruz derken, uzun vadede zarar görüyor olabiliriz."

- DENİZLİ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Sporcularda Erken Bunama ve Parkinson Riski - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP, İvrindi'de aday listesini teslim etmedi
  21 Şub CHP, İvrindi'de aday listesini teslim etmedi

  CHP'nin İvrindi ilçesinde belediye başkanı ve belediye meclisi üyelerine ilişkin aday listesi, süresinde İlçe Seçim Kuruluna teslim edilmediği için yerel seçimlere katılamayacak. İvrindi Belediye Başkan adayı Ali Kundakçı, CHP İvrindi İlçe Başkanı Ayhan Arslanbey'e tepki gösterdi. CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı ise aday listelerinin seçim kurullarına tesliminin ilçe başkanlarının sorumluluğunda olduğunu belirtti ve ittifak görüşmelerinin sürdüğünü açıkladı.

 • Bodrumsporlu Milli Sporcular Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında 14 Madalya Kazandı
  21 Şub Bodrumsporlu Milli Sporcular Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında 14 Madalya Kazandı

  Yalova'da düzenlenen Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında Bodrumsporlu milli sporcular 8 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Sporcuların başarılarından dolayı mutlu olduklarını ifade eden Branşlardan Sorumlu Asbaşkan Fatih Öztarakçı, Bodrumspor'un genç yetenekleri geliştirerek başarı göstermek için çalıştığını belirtti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar'da vatandaşlara seslenecek
  21 Şub Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar'da vatandaşlara seslenecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri programı çerçevesinde Afyonkarahisar'da gerçekleştirilecek mitingde vatandaşlara seslenecek. Mitingin saat 14.00'da başlaması bekleniyor. Alanda geniş güvenlik önlemleri alınırken, cadde ve sokaklar araç trafiğine kapatıldı. Vatandaşlar detaylı bir aramadan geçerek alana giriş yapabilecekler.

 • TÜGİAD Ankara Şubesi Yüz Yüze Söyleşileri İkincisi Gerçekleştirildi
  21 Şub TÜGİAD Ankara Şubesi Yüz Yüze Söyleşileri İkincisi Gerçekleştirildi

  Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi tarafından düzenlenen 'Yüz Yüze' söyleşilerinin ikincisi gerçekleştirildi. Söyleşinin konukları TÜGİAD Başekonomisti Doç. Dr. Mehmet Levent Yılmaz ve TÜGİAD Politika Danışmanı Metehan Demir oldu. Söyleşide ekonomi ve siyaset konuları ele alındı.

 • Hulusi Akar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti
  21 Şub Hulusi Akar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti

  TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve önceki dönem Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti. Ziyarette Denizli'nin yatırımları ve başarıları konuşuldu.

 • İş Adamı Sıtkı Polat İYİ Parti'den İstifa Etti
  21 Şub İş Adamı Sıtkı Polat İYİ Parti'den İstifa Etti

  İş adamı Sıtkı Polat, İYİ Parti'den hem kurucular kurulu üyeliğinden hem de partiden istifa ettiğini açıkladı. Polat, partinin merkez sağı toparlayamadığını belirterek istifa ettiğini duyurdu.

 • Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi başlıyor
  21 Şub Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi başlıyor

  Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi, 23-25 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek. Oyman Atabay 2024 sezonunun ilk yarışı, 23 Şubat Cuma günü saat 17.30'da Kars Kalesi önünde düzenlenecek start seremonisi ile başlayacak. Ekipler, rallinin ikinci ve üçüncü gününde saat 08.00'de başlayacak yarışlarda 6 özel etapta mücadele edecek. Sarıkamış Rallisi, 25 Şubat Pazar günü saat 13.20'de Duja Chalet önündeki finiş podyumunda düzenlenecek ödül töreniyle tamamlanacak.

 • Bölgesel kalkınma projeleriyle şehirlerin cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor
  21 Şub Bölgesel kalkınma projeleriyle şehirlerin cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor

  Bölgesel kalkınma projeleri kapsamında üreten şehirlerin oluşturulması, insanların sosyal yaşamının geliştirilmesi ve şehirlerin cazibe merkezi haline gelmesi amacıyla çok sayıda proje desteklenecek. Bakanlık bütçesinden ve yerel paydaşlar tarafından kalkınma ajanslarına aktarılan kaynaklarla yürütülen mali ve yenilikçi destek programları, güdümlü projeler ve bölge planlarında belirlenen öncelikler hayata geçirilecek. Üreten şehirler programıyla Adana, Antalya, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Sakarya ve Tekirdağ'ın uluslararası alanda rekabetçi bir üretim yapısına kavuşması hedefleniyor.

 • Siyasi Partiler Yerel Seçimlerde 26 Milletvekilini Belediye Başkan Adayı Gösterdi
  21 Şub Siyasi Partiler Yerel Seçimlerde 26 Milletvekilini Belediye Başkan Adayı Gösterdi

  Yerel seçimlerde siyasi partiler tarafından 26 milletvekili belediye başkan adayı olarak gösterildi. İYİ Parti 7, CHP ve Saadet Partisi 5'er, AK Parti ise 4 milletvekili ile yarışacak. Geçici aday listeleri 23 Şubat'ta ilan edilecek.

 • İzmir'de Ata Tohumu Üretimi Yapan Ahmet Özdemir, Türkiye'nin Dört Bir Yanına Ücretsiz Gönderiyor
  21 Şub İzmir'de Ata Tohumu Üretimi Yapan Ahmet Özdemir, Türkiye'nin Dört Bir Yanına Ücretsiz Gönderiyor

  İzmir'de yaşayan Ahmet Özdemir, toprağa olan ilgisiyle ata tohumu üretimine başladı ve elindeki çeşitli meyve ve sebze tohumlarını Türkiye'nin dört bir yanına ücretsiz olarak gönderiyor. Özdemir, yerel tohum hareketine destek vererek, coğrafyamızın zengin çeşitliliğini herkese ulaştırmayı hedefliyor.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı açıkladı
  21 Şub Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı açıkladı

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı hazırladıklarını belirterek, "İki yıllık çalışmalarımız sonucunda hazırladığımız Eylem Planımız ile öncelikle Türkiye'de Kadın Erkek Eşitliğine...

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Hatay'da kent uzlaşısı sağlayacağız
  21 Şub CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Hatay'da kent uzlaşısı sağlayacağız

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay'da kent uzlaşısı sağlamak için temaslar yaptıklarını belirtti. Özel, seçimde Hatay'ın AK Parti'ye muhalif oylarının CHP'ye kazandıracağını düşündüğünü ifade etti. Ayrıca, Lütfü Savaş'ın seçimi kazanması durumunda Hatay'ın kazanacağını ve 1 Nisan günü Hatay'ı AK Parti'ye emanet etmek yerine Lütfü Savaş'a emanet etmeyi tercih edeceğini söyledi.


Advertisement