Suriyeli Avukat, Mesleğine Özlemini Çadıra Yazdı - Son Dakika

Suriyeli Avukat, Mesleğine Özlemini Çadıra Yazdı

02.06.2015 11:08
Suriyeli Avukat, Mesleğine Özlemini Çadıra Yazdı

Gaziantep'in Nizip ilçesindeki konaklama merkezinde barındığı çadıra "avukat" yazan Suriyeli Mahmut Muhammed, mesleğine özlemini bu şekilde dile getiriyor.

ENSAR ÖZDEMİR - Gaziantep'in Nizip ilçesindeki konaklama merkezinde barındığı çadıra "avukat" yazan Suriyeli Mahmut Muhammed, mesleğine özlemini bu şekilde dile getiriyor.

Suriye'nin İdlib kentinde yaşayan 23 yıllık avukat Muhammed, Esed güçlerinin saldırısını artması üzerine 3 yıl önce ailesiyle Türkiye'ye sığındı. Daha sonra Nizip ilçesindeki çadır kente yerleştirilen Suriyeli avukat, ülkesine döneceği günün hayaliyle yaşıyor.

Çok sevdiği mesleğinden ayrı kalan Muhammed'in, eşi, kızı ve torunuyla barındığı çadıra Türkçe ve Arapça yazdığı "avukat" yazısı, görenlerin dikkatini çekiyor.

Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed güçlerinin kenti ağır bombardıman altına alması sonucu adliye binalarının çalışmaz hale geldiğini söyledi.

Esed'in baskısı artması üzerine evini terk ettiğini anlatan Muhammed, "Eşim, kızım ve torunumla bize yardım elini uzatan Türkiye'ye geldik. Allah Türkiye'den ve Türk halkından razı olsun. Onlar sayesinde yaşama sevincimizi kaybetmedik. İnşallah ülkemizdeki savaş biter ve Suriye'ye geri döneriz" dedi.

Yaklaşık 3 yıldır işinden uzak kaldığını anlatan Muhammed, mesleğini yapamadığı için çok üzüldüğünü dile getirdi.

Mesleğine olan özlemi gidermek için çadıra Türkçe ve Arapça "avukat" yazdığını belirten Muhammed, şöyle konuştu:

"Özellikle kampı ziyaret edenler bu yazıyı görünce benimle konuşmak istiyorlar. Ben de kendilerine Suriye'deki adalet sistemi, hukuk ve avukatlık üzerine görüşlerimi dile getiriyorum, bu da hoşuma gidiyor. Şimdi adliye koridorlarında geçirdiğim zamanı ve mahkemelerde yaptığım savunmaları özlüyorum. Ülkemde daha çok icra ve boşanma davalarına bakıyordum. İnşallah kısa zamanda Suriye'de her şey yoluna girer ve mesleğimi yeniden yapma imkanı bulurum. Burada da mesleğimi yapacağım günün hayaliyle yaşıyorum."

Muhammed, Esed'in, yıllardır halk üzerinde korku politikaları oluşturduğunu ifade etti.

Bazı ülkelerin rejime destek verdiğine işaret eden Muhammed, "Artık dünyanın bu zulmü görmesi lazım. Milyonlarca insan mülteci konumunda. Bir toplumda ya da ülkede insanlar haklarını arayamıyorsa, korkuyorsa bu bir süre sonra isyana dönüşür. Suriye'deki savaşın nedeni budur" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
500
TAKİP SIRASINDA KAZA YAPAN HUSUMETLİ İKİ AİLE SİLAHLI ÇATIŞMAYA GİRDİ; 3 YARALI TAKİP SIRASINDA KAZA YAPAN HUSUMETLİ İKİ AİLE SİLAHLI ÇATIŞMAYA GİRDİ; 3 YARALI Takip sırasında kaza yapan husumetli iki aile silahlı çatışmaya girdi; 3 yaralı Takip sırasında kaza yapan husumetli iki aile silahlı çatışmaya girdi; 3 yaralı
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Suriyeli Avukat, Mesleğine Özlemini Çadıra Yazdı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement