Torbalı, Madımak Katliamını Andı - Son Dakika

Torbalı, Madımak Katliamını Andı

03.07.2022 11:00
Torbalı, Madımak Katliamını Andı

2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 can, İzmir'in Torbalı İlçesi'nde de anıldı.

2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı'nda yaşamını yitiren 33 can, İzmir'in Torbalı İlçesi'nde de anıldı.

Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas'a giden 33 aydın ve sanatçının, Cumhuriyet düşmanları tarafından Madımak Oteli'nde yakılarak katledilişinin 29'uncu yılında, Torbalı Belediyesi ve Torbalı Aşık Mahzuni Şerif Cem ve Kültür Evi işbirliğiyle, söyleşi ve anma konseri gerçekleştirildi. Saat 18.00 BKM Konferans Salonu'nda Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Özkan Yıldız moderatörlüğünde Yazar Yaşar Peyman ve 21. Dönem Ankara Milletvekili Ayşe Gürocak konuşmacı olarak söyleşide yer aldı. Konuşmacılar 29 yıldır Madımak'ın sönmeyen bir yangın olduğunu hatırlatarak, bir kez daha yangına sebep olan zihniyeti lanetledi.

BAŞKAN TEKİN: MADIMAK'IN IŞIĞI SÖNMEYECEK

1 saati aşkın süren söyleşide katılımcılar konuşmacılara çeşitli sorular sordu. Söyleşi programından sonra da dinleti bölümüne geçildi.  Dinletide Ali Rıza-Hüseyin Albayrak, Delal Kahraman ve Bahtiyar Vural sahne aldı. Torbalı'da  'Madımak' türkülerle anılırken bir kez daha olayın faillerine, azmettiricilerine, dosyayı zaman aşımına uğratanlara lanet okundu.

Programın açılış konuşmasını yapan Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, "Sivas Madımak katliamı, özünde sadece oradaki aydınlara karşı değil; ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan, bütün toplumsal kesimlere karşı yapılan bir katliamdır. Bir kez daha Sivas'ta katledilen 33 aydınımızı saygıyla anıyorum. Madımak'ın ışığı hiç sönmeyecek" dedi.

YORUMLAR
500
Gemerek Kaymakamı Büyükserin görevine başladı Gemerek Kaymakamı Büyükserin görevine başladı AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, Sivas'ta konuştu Açıklaması AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, Sivas'ta konuştu Açıklaması Erzincan-Sivas karayolu heyelan nedeniyle ulaşıma kapattı Erzincan-Sivas karayolu heyelan nedeniyle ulaşıma kapattı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Torbalı, Madımak Katliamını Andı - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement