Üç Fidan' Şafak Nöbetiyle Anıldı - Son Dakika

Üç Fidan' Şafak Nöbetiyle Anıldı

06.05.2015 10:30
Üç Fidan' Şafak Nöbetiyle Anıldı

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idamlarının 43’üncü yıldönümlerinde Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve 68’liler Birliği Vakfı tarafından 3 Fidan Parkı Anıtı’nda şafak nöbetiyle anıldı.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idamlarının 43'üncü yıldönümlerinde Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve 68'liler Birliği Vakfı tarafından 3 Fidan Parkı Anıtı'nda şafak nöbetiyle anıldı.

Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve 68'liler Birliği Vakfı, 1965 sonrası Türkiye'de gelişen gençlik hareketinin en önemli önderlerinden olan Deniz Gezmiş ve arkadaşları Yusuf Aslan ile Hüseyin İnan'ı idamlarının 43'üncü yıldönümünde 3 Fidan Parkı'nda idam edildikleri 6 Mayıs sabahı saat 05: 30'da 3 Fidan Parkı Anıtı'nda 3 dakikalık saygı duruşuyla andı. Ankara Ulucanlar Cezaevi'nde 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı anma törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Şazi Çavuşoğlu, 68'liler Birliği Vakfı Bursa Temsilcisi Betül Kuyucu, Cumhuriyet Halk Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Yücel Akbulut ve STK'larının yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Sabah 05: 30'da düzenlenen 3 Fidan Anma Şafak Nöbeti, 68'liler Birliği Vakfı Bursa Temsilcisi Betül Kuyucu'nun Adnan Yücel'in 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' şiirini okumasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın Türkiye'de bağımsızlığın ve barışın simgesi olduğunu kaydetti. Başkan Bozbey, "43 yıl önce tam da bu saatlerde Türkiye'nin tam bağımsızlığı için mücadele eden ve hiç kimseye zarar vermemiş 3 Fidan'ı tüm Türkiye anıyor diye düşünüyorum. Onların mücadeleleri herkese örnek olmalı ve halkımızın sorunlarına yönelen, onların mutlu, huzurlu, barış içerisinde, demokrasi içerisinde yaşam sürmesi adına mücadele eden gençlerdi. Kimseye ateş açmadılar, kimseyi öldürmediler, kimseye haksızlık yapmadılar, onlar tertemiz sadece beyinlerinde 'Türkiye'nin tam bağımsızlık mücadelesini nasıl yürütürüz?', 'Türkiye'de yaşayan insanlar nasıl tam bağımsız bir şekilde bu ülkeyi yönetirler diye düşünüyordu" şeklinde konuştu.

68'liler Birliği Vakfı Bursa Temsilcisi Betül Kuyucu da Nilüfer Belediyesi ile birlikte altı senedir yaptıklarını belirterek, "Deniz, Yusuf ve Hüseyin 43 yıl geçmesine rağmen hala aramızdalar, hala canlılar. Onların antiemperyalist ve antifaşist mücadelesi gelecek kuşaklara örnek olmaya devam ediyor" diye kaydetti.

3 Fidan Parkı'nda toplanan grup konuşmaların ardından 3 Fidan Parkı Anıt'ına karanfiller bıraktı.

NİLÜFER ÜÇ FİDANI UNUTMADI

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın ölümlerinin 43'üncü yıldönümünde Nilüfer'deki Üç Fidan Anıtı'nda şafak nöbeti öncesinde de anma töreni düzenlendi. Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve 68'liler Birliği Vakfı tarafından organize edilen anma törenine, Deniz Gezmiş'in abisi Bora Gezmiş, arkadaşları, bazı siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Törende ilk olarak açılış konuşmalarını Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Şazi Çavuşoğlu yaparken Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 68'liler Vakfı Bursa Temsilcisi Betül Kuyucu, arkadaşları Serpil Tonak, Melike Efendioğlu, Necla Kublin de söz aldı. Törene katılan Bora Gezmiş, "6 Mayısları anma günü değil, mücadeleyi tazeleme günü olarak görmeliyiz. Bundan sonra ağıt yakmak üzülmek yok. Gün mücadele günüdür. Bu olayla Türk halkının hayat damarlarını kesitler. Bu olayın intikamı alınmadan ölmek istemiyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Bandista grubu sahne aldı. Şarkılarıyla özgürlük ve demokrasiye vurgu yapan gruba genç hayranları da eşlik etti.

Konser sonrası Denizler'in arkadaşları Betül Kuyucu'nun yönettiği forumda, sohbet ederek o yıllarda kadına bakış açısını değerlendirdi. - BURSA

YORUMLAR
500
Son dakika haberleri: Adana'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, trafiği yüzde 80 rahatlatacak Son dakika haberleri: Adana'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, trafiği yüzde 80 rahatlatacak İzmirli cimnastikçilerden madalya yağmuru İzmirli cimnastikçilerden madalya yağmuru Elektrik üretimi nisanda yıllık bazda yüzde 1,3 azaldı Elektrik üretimi nisanda yıllık bazda yüzde 1,3 azaldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Üç Fidan' Şafak Nöbetiyle Anıldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement