Verem Eğitimi ve Propagandası Haftası - Son Dakika
Yerel

Verem Eğitimi ve Propagandası Haftası

Verem Eğitimi ve Propagandası Haftası

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr.Levent Cem Mutlu, "Dünyada günde 4 bin 700 kişi verem nedeniyle hayatını kaybederken, bunların çoğu fakir ve genç insanlar" dedi.

02.01.2012 15:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Levent Cem Mutlu, "Dünyada günde 4 bin 700 kişi verem nedeniyle hayatını kaybederken, bunların çoğu fakir ve genç insanlar" dedi.

Mutlu, Tekirdağ Sağlık İl Müdürlüğü tarafından 65'inci Verem Eğitimi ve Propagandası Haftası nedeniyle, düzenlenen basın toplantısında, veremin, mikrobunun bulaşması ile oluşan ve genellikle akciğerlere yerleşen bir hastalık olduğunu bildirdi.

Veremin, akciğerler başta olmak üzere diğer organları da etkilediğini ve hava yolu ile bulaşan bir hastalık olduğunu belirten Mutlu, tedavi edilmediği sürece veremi olan her hastanın yılda en az 15 kişiye bu hastalığı bulaştırdığını söyledi.

Verem tanısının balgamın mikroskobik incelemesi veya hızlı moleküler testlerle konulduğunu bildiren Mutlu, şöyle konuştu:

"Dünya nüfusunun 3'te 1'i verem mikrobunu yaşamlarının bir döneminde vücutlarına almıştır ve bu nüfusun her 10 kişisinden biri hayatları boyunca verem hastası olmakta. Veremden genellikle üretim çağındaki 15 ile 59 yaş aralığındaki insanlar ve erkekler daha çok etkilenmekte. 2009 yılında dünyada günde 4 bin 700 kişi verem nedeniyle hayatını kaybederken, bunların çoğu fakir ve genç insanlar. Ayrıca, ölenlerin çoğu gelişmekte olan ülkelerde ve yarıdan fazlası ise Asya kıtasında."

-"Verem, küresel bir sağlık sorunu"-

Mutlu, oldukça başarılı tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine rağmen veremin hala küresel bir sağlık sorunu olmaya devam ettiğini belirterek,

"Dünyanın hedefi 2015 yılına kadar verem görülme sıklığını geriye çevirmek ve ölü oranlarını yarıya indirmek" dedi.

Tekirdağ Sağlık İl Müdürü Mehtap Şen de, Verem Eğitim ve Propagandası Haftası'nda toplumu bilgilendirilmeyi ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatini çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Veremden dünyada her yıl 1,7 milyon insanın öldüğünü ifade eden Şen, Türkiye'nin de veremin orta derecede yaygın olduğu ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye'de, Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana son derece etkili bir verem savaşının yapıldığını anlatan Şen, şunları kaydetti:

"Türkiye'de yaklaşık 17 bin yeni verem hastası ortaya çıkmakta. Bu hastaların yüzde 60,4'ü erkek, yüzde 39,6'sı ise kadın. Biz de hastalığın önemine dikkat çekmek adına, bu hafta içerisinde yapacağımız çeşitli bilgilendirme çalışmaları kapsamında, farkındalık yaratmak için radyo ve televizyon programları yapılacak. İlk ve orta öğretim kurumlarında konferanslar düzenlenerek, camilerde müftülük aracılığıyla Cuma Hutbesi verilecek. Cezaevlerinde de ilgili aile hekimleri tarafından eğitimler verilecek."

Toplantıya, Verem Savaş Tekirdağ İl Koordinatörü Dr. Gürdal Salt, Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Sevinç Tanrıkulu, Merkez Verem Savaş Dispanseri Dr. Cebbar Yıldırım Çakar ile diğer yetkililer katıldı.

- TEKİRDAĞ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Verem Eğitimi ve Propagandası Haftası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement