Verem Savaş İl Koordinatörü Dr. Ömer Küçükgöz Açıklaması - Son Dakika
Yerel

Verem Savaş İl Koordinatörü Dr. Ömer Küçükgöz Açıklaması

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Verem Savaş İl Koordinatörü Dr.

02.01.2012 17:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Verem Savaş İl Koordinatörü Dr. Ömer Küçükgöz "Her yıl dünya nüfusunun üçte biri verem mikrobuyla tanışıyor" dedi.

Küçükgöz, Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi tarafından İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, verem hastalığının önemine dikkat çekti.

Küçükgöz, dünyada yılda 16 bin yeni vaka çıktığı belirterek, şöyle konuştu:

"Dünyada ve Türkiye'de verem hastalığı konusunda çok ciddi mesafeler kaydedildi. Ancak, halen dünyada yılda 16 bin yeni vaka çıkmaktadır. Veremden korunma ve tedavi yolları bakımından kamuoyunun daha yoğun şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor. Maalesef dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri verem mikrobu ile enfekte olmaktadır."

Türkiye'de yılda yaklaşık 17 bin yeni verem hastası çıktığını bunların yüzde 62'sinin erkek ve yüzde 38'inin de kadın olduğunu dile getiren Küçükgöz, şu bilgileri verdi:

"2008 Yılında Verem Savaşı Dispanserlerine (VSD) kayıtlı 18 bin 452 verem hastası bulunmaktadır. Hastaların yaklaşık yüzde 70-inde akciğer tüberkülozu varken, yüzde 30'unda akciğer dışındaki organlar lenf bezleri, plevra, kemik, böbrek ve beyin tutulmuştur. 2008 yılı verem hastalarının yüzde 43'ü 15-34 yaş grubundadır."

Toplantıda ayrıca İl Sağlık Müdürü İlker Çitil de verem hastalığı ile ilgili mücadele konusundaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

- KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Verem Savaş İl Koordinatörü Dr. Ömer Küçükgöz Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement