Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası - Son Dakika

Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası

Salihli Verem Savaşı Dispanseri ve Verem Savaşı Derneği Başkanı göğüs hastalıkları uzmanı Dr.

Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası
04.01.2012 - 11:20,

Salihli Verem Savaşı Dispanseri ve Verem Savaşı Derneği Başkanı göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Veli Demir, verem hastalığının, ilaçla tedavi edilebilen ve düzenli tedaviyle en geç 9 ayda tümüyle ortadan kaldırılabilir bir hastalık olduğunu kaydetti.

Demir, 65. Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, veremin insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olduğuna ifade etti.

Bulaşıcı bir hastalık olan veremin, tedavisi olmasına karşın, AIDS'ten sonra en fazla ölümün yaşandığı ikinci bulaşıcı hastalık türü olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Günümüzde verem hastalığını yapan mikrop bilinmektedir. Bu mikrobu öldürecek ilaçlar var. Buna rağmen hala sorun olmasının nedeni eğitim eksikliğidir. En büyük sorunlardan birisi hastaların tedavilerini aksatmalarıdır. Bu nedenle son yıllarda ülkemizde doğrudan gözetimli tedavi uygulanmaktadır. Yurdumuzda veremle mücadele ilk defa 1895 yılında başlamıştır. 1950'li yıllarda Sağlık Bakanlığı ve gönüllü halk kuruluşları olan Verem Savaşı Dernekleri el ele vererek tüm yurdu iki defa kontrolden geçirmişlerdir. Bu çalışma dünyanın takdirini kazanarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından gelişmekte olan ülkelere örnek gösterilmiştir. Halen Yurdumuzda Sağlık Bakanlığına ve Verem Savaşı Derneklerine bağlı dispanserler ve göğüs hastalıkları hastanelerinde verem hastalığı ile savaş tüm hızıyla devam etmektedir. Günümüzde verem, kesinlikle ilaçla tedavi edilebilen ve düzenli tedaviyle 6 ile 9 ayda ortadan kaldırılabilen bir hastalıktır. İlaçları devlet tarafından ücretsiz olarak verilmektedir."

- MANİSA

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Yerel Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası - Son Dakika


Advertisement