Yenimahalle, Ölümünün 50'nci Yılında Aşık Veysel'i Andı - Son Dakika

Yenimahalle, Ölümünün 50'nci Yılında Aşık Veysel'i Andı

Yenimahalle, Ölümünün 50\'nci Yılında Aşık Veysel\'i Andı
Son Güncelleme: 22.03.2023 11:45

Yenimahalle Belediyesi, halk ozanı Aşık Veysel’i, ölümünün 50’nci yılında kendi adına taşıyan Batıkent Aşık Veysel Parkı’nda andı.

Yenimahalle Belediyesi, halk ozanı Aşık Veysel'i, ölümünün 50'nci yılında kendi adına taşıyan Batıkent Aşık Veysel Parkı'nda andı.

Anma programına; Yenimahalle Belediyesi Başkanvekili Mehmet Kartal, Yenimahalle Belediyesi Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Aşık Veysel'in torunu Çankaya Belediyesi CHP Meclis Üyesi Gül Eda Hür, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Program, Kartal ve Hür'ün Aşık Veysel'in park içinde bulunan Aşık Veysel heykeline çelenk koymasıyla başladı.

Yaptığı konuşmada dedesi Aşık Veysel'in hayatı boyunca iki isteğinin olduğunu dile getiren Gül Eda Hür, şunları söyledi:

"DEDEMİN İKİ İSTEĞİ VARDI; ASKERE GİTMEK VE ATATÜRK'LE GÖRÜŞMEK"

"Aşık Veysel, hayatında hiç kitap okumamış, hiç okula gitmemiş, dünyayı sadece gönül gözüyle gören ve engellerin zihinde olduğunu öğreten büyük bir halk adamı ve Anadolu'nun özetidir. Dedem bir Cumhuriyet ozanı ve Atatürk sevdalısıydı. Keşfedilmesine sebep olan ilk şiirini de Mustafa Kemal Atatürk'e yazmıştı. Yaşamı boyunca içinde ukde kalan iki isteği vardı; biri yaşıtları gibi askere gitmek diğeri ise Atatürk ile görüşmekti. Maalesef ikisi de kısmet olmadı. Ama yaşam öylesine bir döngü ki bugün Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Aşık Veysel'in ölümünün 50'nci yılı UNESCO tarafından 'Aşık Veysel' yılı ilan edilerek sevdalı olduğu Cumhuriyet ile yeniden kavuştu."

Aşık Veysel'in birçok sanatçıya esin kaynağı olduğunu vurgulayan Başkanvekili Mehmet Kartal da şöyle konuştu:

"Bugün büyük Ozanımız Aşık Veysel'i 50'nci yılında anmak, anlamak amacıyla burada toplandık. Biliyorsunuz ki UNESCO 2023 yılını Aşık Veysel ve Süleyman Çelebi yılı ilan etti. Bunun nedeni Aşık Veysel'in ulusaldan evrensele uzanan bir rol model olmasıdır. Çünkü Aşık Veysel, sadece ülkemizdeki Ozanlara değil dünya sanatçılarına da esin kaynağı olmuş büyük bir ozandır. O yaşadığı gibi düşünen, düşüncelerini de sazıyla, sözüyle bizlere armağan edendir. Giderken 'Dostlar beni hatırlasın' demiştir. Bugün burada dostları onu hatırladı. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Yenimahalle Belediyesi Kent Orkestrası sahne aldı. Tören, orkestra sanatçılarının Aşık Veysel türkülerini söylemesiyle son buldu.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Yenimahalle, Ölümünün 50'nci Yılında Aşık Veysel'i Andı - Son Dakika


Advertisement