İş merkezindeki güvenlik ağı, 6. kattan düşen çocuğu kurtardı - Son Dakika
3.Sayfa

İş merkezindeki güvenlik ağı, 6. kattan düşen çocuğu kurtardı

Niğde'deki bir iş merkezinin 6'ncı katından apartman boşluğuna düşen çocuk, İSG yönetmeliği çerçevesinde çekilen güvenlik ağı sayesinde beton zemine düşmekten kurtuldu. Oyun oynarken ailenin dikkatsizliği sonucu düşen çocuk, temizlik görevlisi tarafından fileden çıkarıldı. Olayın güvenlik kamerası tarafından kaydedilmesi, ev ve iş yerlerinde uygulanması gereken güvenlik önlemlerinin hayat kurtarıcı olduğunu bir kez daha gösterdi.

28.02.2024 11:26  Güncelleme: 11:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yürekleri ağza getiren kazanın adresi Niğde oldu. Ailesi ile birlikte Atabek İş Merkezi'nin 6. katında bulunan çocuk, oyun oynarken ailenin bir anlık dalgınlığının ardından apartman boşluğuna düştü. İş merkezinin her bir katına çekilen güvenlik ağı sayesinde zemine düşmekten kurtulan çocuk, düştüğü fileden iş merkezinin temizlik görevlisi tarafından çıkarıldı. Kaza anı ise anbean kayıtlara geçti.

6. kattan düşen çocuğun hayatını güvenlik filesi kurtardı

İş sağlığı ve güvenliği tedbirleri kapsamında çekilen file sayesinde ölümcül bir kazanın önüne geçildi. Tedbirlerin hayati önem taşıdığı bir kez daha gözler önüne serildi.

DEMİRİN ÜSTÜNDEN ATLAYARAK ÇOCUĞU KURTARDI

Çocuğu düştüğü fileden kurtaran görevli Vahit Akgül, "Çocuk atlamış aşağıya düşmüş. Ben de temizlik yapıyordum, burada temizlik görevlisiyim. Annesi çağırdı, babası da geziyordu ortada. Ben de geldim demirin üstünden atladım, çocuğu oradan aldım annesine verdim. Olay 6'ncı katta oldu. File sistemi olmasaydı çocuk hayatını kaybedebilirdi, o yüzden filelerin ne kadar olduğunu söylemek isterim" dedi.

Yaşanan olay, ev ve iş yerlerinde uygulanması gereken güvenlik önlemlerinin kazaları önleyici rolünü göstermiş oldu.

6. kattan düşen çocuğun hayatını güvenlik filesi kurtardı

"ALINAN ÖNLEMLERLE ZARARDAN KORUNMUŞ OLURUZ"

A Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Mehmet Aksan yaptığı açıklamada uygulanması zorunlu olan İSG yönetmeliklerinin hayat kurtarıcı olduğunu söyleyerek, "Bugünkü kazada gördüğümüz gibi ailemizin dikkatsizliğinden dolayı küçük bir çocuğun güvenlik ağına düştüğünü görüyoruz.

Buradaki en önemli şeylerden biri 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 2013 yılında da Yapı İşleri Yönetmeliği ve Bina Eklentileri Yönetmeliği çıkmıştı. Bu yönetmelikte de sahan boşluklarında, merdiven boşluklarında, cephe boşluklarında güvenlik ağlarının olması gerekliliği var. 6331 sayılı kanun, işverenlere ve mülk sahiplerine toplu koruma önlemlerinin hepsinin alınması zorunlu kılar. Bu önlemler alındığı takdirde üzücü olaylardan, maddi ve manevi zarardan korunmuş oluruz" şeklinde konuştu.

İş merkezindeki güvenlik ağı, 6. kattan düşen çocuğu kurtardı

Son Dakika 3.Sayfa İş merkezindeki güvenlik ağı, 6. kattan düşen çocuğu kurtardı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (6)

  • Nusret Balkan: Bu anneye ceza verin. Bu nasıl bir anneliktir be kardeşim ufacık çocuk gözünü ayırmaman lazım sen çocuğa bakmıyorsun bile yazık 84 14 Yanıtla
  • Kanuni Süleyman: Bakamayacaksan çocuk yapma 64 12 Yanıtla
  • Mehmet Aydın: Avrupa'da olsa çocuklar devlet korumasına alınırdı 65 7 Yanıtla
  • Ayten Karaç: Ne yazikki yorumlari hic bir zaman anne olamicak olan erkekler yapmis kotu bir olay ama annede insan anneyi savunmuyorun illaki hatali ama yorgun olablir tum.gece uyumams olailir kucuk bir bebegi olabilir yorumlar cook acimasiz kasla goz arasinda yapabiliyorlar annelik farkli bir duygu erkekler ne kdr acimasiz yorum yapmislar gercekten uzucu 24 5 Yanıtla
  • Osman Keçeci: Güvenlik ağı gerçekten güzel ama çocuğun düşmesine mani olan banker yapmaz mı bunlar..? 1 1 Yanıtla
  • ORHAN OKUL: Herhangi bir avrupa ülkesinde ihmali görülürse çocuk ailenin elinden alınır ceza davası açılırdı. O avm nin kapısına kilit vurulur; milyon dolarlık tazminatlar öderdi. Burası türkiye hukuk sizlere ömür 0 0 Yanıtla

Advertisement