Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Abuja haberleri, Abuja son dakika, son dakika Abuja

Son Dakika Abuja Haberleri

Son dakika Abuja haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son abuja haberleri anında burada.


 • 04.12.2023 04 Ara 23:19 Türk ve Nijeryalı Ressamların Eserleri Abuja'da Sergilendi

  Türk ve Nijeryalı Ressamların Eserleri Abuja'da Sergilendi Türk ressam Gökçe Çiftcioğlu'nun 'Derinliklerdeki Kapılar' sergisi bir otelde, Nijeryalı ressam Ezedire Victor Agbakwuru'nun 'Beynin Reaksiyonu' sergisi ise Türkiye'nin Abuja Büyükelçiliğinde açıldı. Sergilerde, iki farklı mekanda, iki farklı kültürden çağdaş sanatçıların soyut sanat örnekleri sergilendi.

 • 04.12.2023 04 Ara 16:27 Nijerya'da 5. Asya Film Festivali düzenlendi

  Nijerya'da 5. Asya Film Festivali düzenlendi Nijerya'nın başkenti Abuja'da, Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen 5. Asya Film Festivali'ne büyükelçiler, konsoloslar ve davetliler katıldı. Festivalde Asya ülkelerinin kültürel yapılarını yansıtan filmler gösterildi ve yemekler ikram edildi.

 • 02.12.2023 02 Ara 18:47 Türkiye, Nijerya'daki yetimhaneye yardım gönderdi

  Türkiye, Nijerya'daki yetimhaneye yardım gönderdi Türkiye, Nijerya'nın başkenti Abuja'da bulunan Halal Children Home Yetimhanesi'ndeki çocuklara giysi ve kırtasiye yardımında bulundu. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilen yetimhane, sanatçı Gökçe Çiftçioğlu ve diğer yetkililer tarafından ziyaret edildi. Türkiye tarafından gönderilen kırtasiye malzemeleri ve kıyafetler, yetimhane yetkililerine teslim edildi.

 • 02.12.2023 02 Ara 02:05 Nijerya, Almanya ile enerji altyapısını iyileştirmek üzere anlaşma imzaladı

  Nijerya, Almanya ile enerji altyapısını iyileştirmek üzere anlaşma imzaladı Nijerya, Almanya ile Başkanlık Güç Girişimi (PPI) anlaşması imzalayarak elektrik iletim şebekesinin modernizasyonu ve genişletilmesi için Siemens ekipmanlarının tedarikini ve teknoloji transferini sağlayacak.

 • 01.12.2023 01 Ara 09:35 5 milletlerarası anlaşma Resmi Gazete'de yayımlandı

  5 milletlerarası anlaşma Resmi Gazete'de yayımlandı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 5 milletlerarası anlaşma, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 • 28.11.2023 28 Kas 17:48 Nijerya-Fas Gaz Boru Hattı Projesi 2024'te başlayacak

  Nijerya-Fas Gaz Boru Hattı Projesi 2024'te başlayacak Nijerya Petrol Kaynaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Ekperikpe Ekpo, Nijerya-Fas Gaz Boru Hattı Projesi'nin inşasına 2024'te başlanmasının beklendiğini belirtti. Proje, Afrika ülkelerinin doğal gaz kaynaklarının paraya çevrilmesini arttıracak ve Avrupa'ya yeni bir alternatif ihracat yolu sunacak.

 • 27.11.2023 27 Kas 22:37 Nijerya'da Uçak Yanlış Havalimanına İndi

  Nijerya'da Uçak Yanlış Havalimanına İndi Nijerya'da United Nigeria Airlines'a ait bir uçak, varış noktası olan başkent Abuja yerine Asaba şehrine planlanmamış iniş gerçekleştirdi. Olayın kötü hava koşullarına bağlı olduğu belirtilirken, hava yolu şirketinin faaliyetleri askıya alındı ve soruşturma başlatıldı.

 • 25.11.2023 25 Kas 00:29 Nijerya Devlet Başkanı Tinubu, ECOWAS'ı bölgesel bütünleşmeye çağırdı

  Nijerya Devlet Başkanı Tinubu, ECOWAS'ı bölgesel bütünleşmeye çağırdı Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nu (ECOWAS) bölgesel olarak bütünleşmeye çağırdı. Tinubu, ECOWAS'ın üye ülkeler için ortak bir para birimi sağladığını ve barışı koruduğunu ifade etti.

 • 24.11.2023 24 Kas 14:53 Filistin Büyükelçisi ateşkes ve diyalog çağrısı yaptı

  Filistin Büyükelçisi ateşkes ve diyalog çağrısı yaptı Filistin'in Abuja Büyükelçisi Abdullah Abu Shawesh, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulması ve diyalog çağrısında bulundu. Shawesh, yaklaşık 6 bin çocuk ve 4 bin kadının öldüğünü, 33 binden fazla kişinin yaralandığını ve 6 bin kişinin kayıp olduğunu belirtti. Ayrıca, her iki taraftaki esir ve tutukluların serbest bırakılması ve Şifa Hastanesi saldırısının bağımsız bir soruşturma komisyonu tarafından soruşturulması gerektiğini vurguladı.

 • 24.11.2023 24 Kas 00:55 Nijerya, gelecek yıla kadar petrol ürünleri ihracatçısı olmayı hedefliyor

  Nijerya, gelecek yıla kadar petrol ürünleri ihracatçısı olmayı hedefliyor Nijerya Ulusal Petrol Limited Şirketi (NNPCL), gelecek yıla kadar net petrol ürünleri ihracatçısı olmayı hedeflediğini açıkladı. NNPCL Grup İcra Direktörü Mele Kyari, ülkenin sağlam bir petrol ürünleri tedarik planının olduğunu belirtti ve 2024'e kadar net petrol ürünleri ihracatçısı olmayı hedeflediklerini söyledi. Nijerya, rafineri sayısının yetersizliği nedeniyle akaryakıtın neredeyse tamamını ithal ediyor.

 • 22.11.2023 22 Kas 18:09 ECOWAS Parlamentosu, Nijer'e uygulanan yaptırımların kaldırılmasını istedi

  ECOWAS Parlamentosu, Nijer'e uygulanan yaptırımların kaldırılmasını istedi Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Parlamentosu, Nijer'e 26 Temmuz'daki darbe nedeniyle uygulanan yaptırımların kaldırılması çağrısında bulundu. ECOWAS Parlamentosu, bölgedeki devlet ve hükümet başkanlarından Nijer'e uygulanan yaptırımların kaldırılmasını istediğini belirtti. Nijerya Senatosu Başdenetçisi Senatör Ali Ndume, yaptırımların Nijerya'ya sınırı bulunan eyaletleri etkilediğini ve insani durumun kötüleştiğini vurgulayarak, ECOWAS ülkelerine yaptırımları kaldırmaları ve sınırları açmaları çağrısında bulundu.

 • 22.11.2023 22 Kas 18:06 Nijerya'da aşırı yüklü kamyonun karıştığı kazada 17 kişi hayatını kaybetti

  Nijerya'da aşırı yüklü kamyonun karıştığı kazada 17 kişi hayatını kaybetti Nijerya'nın Nijer eyaletinde meydana gelen trafik kazasında aşırı yüklü bir kamyonun kontrolünü kaybetmesi sonucu en az 17 kişi hayatını kaybetti, 206 kişi yaralandı. Kazanın hız ihlali nedeniyle meydana geldiği belirtilirken, yaralılar tedavi için hastaneye kaldırıldı.

 • 22.11.2023 22 Kas 15:39 Nijerya'da eski Merkez Bankası Başkanı kefaletle serbest bırakıldı

  Nijerya'da eski Merkez Bankası Başkanı kefaletle serbest bırakıldı Nijerya'da yolsuzluk iddialarıyla görevine son verilen eski Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele, kefaletle serbest bırakıldı. Yargıç Hamza Muazu, Emefiele'nin 300 milyon naira kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi. Emefiele'nin yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalandığı ve yasa dışı silah bulundurduğu suçlamasıyla hakim karşısına çıktığı belirtildi.

 • 22.11.2023 22 Kas 13:32 AB, Nijerya'ya 30 milyon avro taahhüt etti

  AB, Nijerya'ya 30 milyon avro taahhüt etti Avrupa Birliği, Nijerya'ya yolsuzlukla mücadeleyi güçlendirmek ve desteklemek amacıyla 30 milyon avro taahhüt etti. AB Delegasyon Başkanı Samuela İsopi, Nijerya'nın başkenti Abuja'da düzenlenen 'Hukukun Üstünlüğü ve Yolsuzlukla Mücadele' programının açılışında konuştu ve programın Nijerya'da hukukun üstünlüğünü güçlendirmeyi ve yolsuzlukla mücadeleyi desteklemeyi amaçladığını belirtti. Programın ilk aşamasında 1,5 milyon Nijeryalının kapsama alındığını ve ikinci aşamanın 5 eyalette uygulanacağını söyledi.

 • 15.11.2023 15 Kas 13:35 Nijerya'da uçak kazası: 67 yolcu yaralandı

  Nijerya'da uçak kazası: 67 yolcu yaralandı Nijerya'nın Rivers eyaletindeki Port Harcourt Uluslararası Havalimanı'nda meydana gelen uçak kazasında, Abuja-Port Harcourt seferini yapan ve 67 yolcu taşıyan uçak pistten çıkarak kaydı. Kazada çok sayıda kişi yaralandı ancak uçakta herhangi bir hasar olmadığı açıklandı.

 • 14.11.2023 14 Kas 14:28 Nijerya Devlet Başkan Yardımcısı ve Danimarka Bakanı Görüştü

  Nijerya Devlet Başkan Yardımcısı ve Danimarka Bakanı Görüştü Nijerya Devlet Başkan Yardımcısı Kashim Shettima, Danimarka Kalkınma İşbirliği ve Küresel İklim Politikası Bakanı Dan Jorgensen ile görüştü. Görüşmede Shettima, Nijerya'nın dijital teknoloji, dış kaynak kullanımı, endüstrisi ve temiz enerji sektöründeki potansiyelini vurgulayarak, bu alanlara yapılan yatırımların ekonomiyi çeşitlendirme ve enerji dönüşüm planına katkı sağlayacağını belirtti. Bakan Jorgensen ise Nijerya'nın liderliğine ve iklim sürdürülebilirliği konusundaki kararlılığına hayranlık duyduğunu ifade etti.

 • 10.11.2023 10 Kas 13:39 Atatürk'ün ölüm yıl dönümü Abuja'da anıldı

  Atatürk'ün ölüm yıl dönümü Abuja'da anıldı Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 85. yılında, Nijerya'nın başkenti Abuja'da anma töreni düzenlendi. Törende, Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saatte saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Güvenlik Ataşesi Zafer Kama, Atatürk'ün liderlik ve kahramanlık özelliklerini vurgulayarak, Türkiye'nin geleceğine olan inancını dile getirdi.

 • 09.11.2023 09 Kas 18:17 Filistin Büyükelçisi: Hamas'ın esareti altında değiliz

  Filistin Büyükelçisi: Hamas'ın esareti altında değiliz Filistin'in Abuja Büyükelçisi Abdullah Abu Shawesh, Hamas'ın Filistin'in esareti altında olmadığını ve bunun İsrail'in işgali meşrulaştırmak için kullandığı bir bahane olduğunu söyledi. Shawesh, Hamas'ın İsrail'e karşı direndiğini ve İsrail'in Hamas'ı yok edemediğini ifade etti. Ayrıca, Filistinlilerin Hamas'tan kurtulmak için İsrail'den yardım istemediğini belirtti ve İsrail'in Gazze'ye yönelik bombardımanlarının tüm Filistin halkını temel ihtiyaçlarından mahrum bıraktığını vurguladı.

 • 09.11.2023 09 Kas 01:25 Nijerya'da eski Merkez Bankası Başkanı serbest bırakıldı

  Nijerya'da eski Merkez Bankası Başkanı serbest bırakıldı Nijerya'da yolsuzluk iddialarıyla görevine son verilen eski Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele, yeniden gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Yüksek Mahkeme, Emefiele'nin serbest bırakılmasına ve gerektiğinde mahkemeye çıkarılmasına karar verdi. Emefiele'nin tüm seyahat belgelerini mahkeme kayıt memuruna teslim etmesi emredildi.

 • 08.11.2023 08 Kas 14:45 Kanada, Abuja'daki Büyükelçilik Patlaması Sonrası Faaliyetlerini Askıya Aldı

  Kanada, Abuja'daki Büyükelçilik Patlaması Sonrası Faaliyetlerini Askıya Aldı Kanada, Nijerya'nın başkenti Abuja'daki büyükelçilik binasında meydana gelen patlama sonucunda faaliyetlerini askıya aldı. Patlamada en az 2 kişi hayatını kaybederken, büyükelçilik binasında hasar meydana geldi. Patlamanın nedeni henüz bilinmezken, hükümet soruşturma başlattı. Kanada Dışişleri Bakanı, olayın nedenini araştırdıklarını belirtti. Kanada Büyükelçiliği'nin faaliyetlerinin askıya alınması, konsolosluk hizmetleri ve vize işlemlerini etkileyecek.

 • 07.11.2023 07 Kas 13:35 Kanada Büyükelçiliği'nde çıkan yangında 2 kişi hayatını kaybetti

  Kanada Büyükelçiliği'nde çıkan yangında 2 kişi hayatını kaybetti Nijerya'nın başkenti Abuja'da bulunan Kanada Büyükelçiliği'nde çıkan yangında 2 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. Yangının jeneratör dairesindeki patlamadan kaynaklandığı belirtildi. Yaralılar hastaneye sevk edildi ve yangın kontrol altına alındı.

 • 04.11.2023 04 Kas 17:46 ECOWAS, Nijer'de anayasal düzeni tesis etmek için diplomatik girişimlerde bulunuyor

  ECOWAS, Nijer'de anayasal düzeni tesis etmek için diplomatik girişimlerde bulunuyor Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijer'de askeri yönetimin başa geçtiği durumu düzeltmek için diplomatik adımlar attığını duyurdu. Nijerya Devlet Başkanı Tinubu, Fransa Dışişleri Bakanı Colonna ile görüşerek ECOWAS'ın Nijer'deki durumu izlediğini ve kan dökülmesini önlemek için çalıştığını belirtti. ECOWAS'ın liderliğini takdir eden Colonna, anayasal düzenin önemine vurgu yaparak çabaları desteklediklerini ifade etti.

 • 03.11.2023 03 Kas 23:45 Fransa, Nijerya'ya Abacha döneminde kaçırılan 150 milyon doları iade edecek

  Fransa, Nijerya'ya Abacha döneminde kaçırılan 150 milyon doları iade edecek Fransa'nın, eski Devlet Başkanı General Sani Abacha döneminde Nijerya'dan yurt dışına kaçırılan 150 milyon doları ülkeye iade edeceği bildirildi. Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu'nun Özel Danışmanı Ajuri Ngelale'nin yaptığı açıklamaya göre, Tinubu ile Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, başkent Abuja'da bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Colonna, görüşmede yaptığı açıklamada, Tinubu'ya, Abacha döneminde yurt dışına kaçırılan 150 milyon doları Nijerya'ya iade edeceklerini belirtti. Colonna, hibe şeklinde ülkeye iade edilecek paranın nereye yatırılacağı konusunda Nijerya hükümetiyle yakında görüşmelere başlanacağını söyledi. Tinubu, 'Nijerya'nın parasının iadesine ilişkin etkin işbirliğiniz için teşekkür ederiz. Bu para, kalkınma hedeflerimize ulaşmada makul bir şekilde kullanılacak.' dedi. Dönemin Devlet Başkanı General Abacha tarafından 1993-1998 yıllarında yurt dışına kaçırılan paraların önemli bir kısmı Batılı bankalarda tutuluyor. Abacha, 5 yıllık görev süresi boyunca kamudan en az 2 milyar dolar çalmakla suçlanmıştı. 17 Kasım 1993 yılında askeri darbeyle göreve gelen Abacha, ülkenin en çok yolsuzluk yapan lideri olarak biliniyor. Ülkeyi yönettiği dönemde birçok insan hakkı ihlaliyle suçlanan Abacha, Afrika'nın 'en açgözlü' diktatörü olarak tanınıyor. Abacha, 8 Haziran 1998'de devlet başkanlığı sarayında kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti.

 • 02.11.2023 02 Kas 16:42 Nijerya'da otobüs ve kamyon çarpışması sonucu 12 kişi hayatını kaybetti

  Nijerya'da otobüs ve kamyon çarpışması sonucu 12 kişi hayatını kaybetti Nijerya'nın Zamfara eyaletinde meydana gelen bir trafik kazasında, bir otobüs ile bir kamyonun çarpışması sonucu en az 12 kişi hayatını kaybetti. Kazada 13 kişi de yaralandı. Kazanın aşırı hız ve hatalı sollama sonucu meydana geldiği belirtildi. Ölümle sonuçlanan trafik kazaları Nijerya'da sık sık yaşanmaktadır ve bu kazalar genellikle kapasitelerinin üzerinde yolcu taşıma, kötü yol şartları ve dikkatsiz araç kullanımı nedeniyle meydana gelmektedir.

 • 31.10.2023 31 Eki 13:25 Nijerya'da Tekne Kazasında 17 Kişi Hayatını Kaybetti

  Nijerya'da Tekne Kazasında 17 Kişi Hayatını Kaybetti Nijerya'nın Taraba eyaletinde bir yolcu teknesi alabora oldu ve en az 17 kişi hayatını kaybetti. Kurtarma çalışmaları devam ederken, olay yerinden 12 kişi kurtarıldı. Kazanın nedeni olarak teknenin aşırı yüklenmesi gösterildi. Nijerya Devlet Başkanı, ülkede sık sık meydana gelen tekne kazalarıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma talimatı vermişti.

 • 30.10.2023 30 Eki 23:13 Nijerya'da Ana Muhalefet Partisi Lideri Seçim Kararını Eleştirdi

  Nijerya'da Ana Muhalefet Partisi Lideri Seçim Kararını Eleştirdi Nijerya'da ana muhalefet partisi Halkın Demokratik Partisi'nin (PDP) adayı Atiku Abubakar, Yüksek Mahkemenin, Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu'nun seçim galibiyetini onaylayan kararının, seçimlere olan güveni sarsacağını söyledi. Abubakar, mahkemenin, Tinubu'nun seçim galibiyetini onaylayan kararının seçimlere olan güveni sarsacağını belirterek, şeffaflığın artırılması için seçim yasalarında değişiklik yapılması çağrısında bulundu.

 • 30.10.2023 30 Eki 12:41 Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Nijerya Devlet Başkanı Tinubu ile Görüştü

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Nijerya Devlet Başkanı Tinubu ile Görüştü Batı Afrika turu kapsamında Nijerya'ya gelen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu tarafından kabul edildi. İkili görüşmede, acil küresel meseleler, işbirliğine dayalı ortaklıklar, ticaretin genişletilmesi, demokrasi ve insan hakları ile bölgesel istikrar konuları ele alındı. Scholz, Lagos'ta Almanya-Nijerya iş forumunun açılışını yapacak ve ardından Gana'ya geçecek.

 • 28.10.2023 28 Eki 00:02 Nijerya'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı münasebetiyle resepsiyon düzenlendi

  Nijerya'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı münasebetiyle resepsiyon düzenlendi Nijerya'da, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla Türkiye'nin Abuja Büyükelçiliği'nde resepsiyon verildi.

 • 26.10.2023 26 Eki 17:08 Nijerya Yüksek Mahkemesi, Devlet Başkanı Seçilen Tinubu'nun Zaferini Onayladı

  Nijerya Yüksek Mahkemesi, Devlet Başkanı Seçilen Tinubu'nun Zaferini Onayladı Nijerya'da yapılan seçimde Devlet Başkanı seçilen Bola Ahmed Tinubu'nun zaferi, Yüksek Mahkeme tarafından onaylandı. Mahkeme, ana muhalefet partisi ve muhalif adayların itirazlarını değerlendirdi ve Tinubu'yu Nijerya'nın usulüne uygun olarak seçilmiş devlet başkanı ilan etti. Tinubu, hukuk mücadelesinin sona ermesinin kendisi için bir meydan okuma olduğunu belirtti ve Nijeryalılara zihniyetlerini değiştirmeleri ve kendisini desteklemeleri çağrısında bulundu.

 • 25.10.2023 25 Eki 18:49 Nijerya'da Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri düzenlendi

  Nijerya'da Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri düzenlendi Nijerya'da, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Türkiye'nin Abuja Büyükelçiliği'nde çocuklara yönelik resim etkinliği yapıldı. Başkent Abuja'daki Türkiye Büyükelçiliği'nde 23-25 Ekim'de düzenlenen resim etkinliğine, farklı yaş ve okullardan 100 Nijeryalı çocuk katıldı.

 • 24.10.2023 24 Eki 20:21 Filistin Büyükelçisi: İsrail yanlısı liderlerin Filistinlilere destek vermesi talihsiz bir durum

  Filistin Büyükelçisi: İsrail yanlısı liderlerin Filistinlilere destek vermesi talihsiz bir durum Filistin'in Abuja Büyükelçisi Abdullah Abu Shawesh, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, bazı İsrail yanlısı Batılı liderlerin Filistinlilere yönelik soykırıma tam askeri ve siyasi destek vermek için benzeri görülmemiş yolculuğa çıkmalarının talihsiz bir durum olduğunu belirtti. Shawesh, saldırılar nedeniyle binlerce masum kişinin hayatını kaybettiğini ve Batı medyasının çoğunluğunun İsrail propagandası yaptığını vurguladı.

 • 23.10.2023 23 Eki 18:42 Türkiye ve Nijerya arasında işbirliği görüşmeleri gerçekleştirildi

  Türkiye ve Nijerya arasında işbirliği görüşmeleri gerçekleştirildi Türkiye'nin Abuja Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, Nijerya'nın Katsina Eyaleti Valisi Dikko Umaru Radda ile bir araya gelerek, iki ülke ilişkilerini ve Türkiye'nin Nijerya'da kaydettiği ilerlemeleri görüştü. Bayraktar, Türkiye'nin Nijerya'daki yatırımlarının artırılmasına önem verdiğini belirterek, bu konuda detaylı bilgi almak ve Türk firmalarına iletmek istediğini ifade etti. Vali Radda ise Katsina eyaletine yabancı yatırımcıların gelmesini arzuladıklarını ve Türkiye'den tarım, hayvancılık ve sanayi alanında daha fazla yatırım beklediklerini dile getirdi.

 • 23.10.2023 23 Eki 17:09 Nijerya Yüksek Mahkemesi, devlet başkanı seçimi sonuçlarının iptali için itirazı değerlendiriyor

  Nijerya Yüksek Mahkemesi, devlet başkanı seçimi sonuçlarının iptali için itirazı değerlendiriyor Nijerya'da yapılan devlet başkanı seçiminin sonuçlarının iptali için iki muhalefet partisi adayının yaptığı itiraz, Nijerya Yüksek Mahkemesi tarafından değerlendiriliyor. Muhalefet adayları, seçimde hile yapıldığı iddiasıyla sonuçların iptal edilmesini talep ediyor. Ayrıca, mevcut Devlet Başkanı'nın seçilme yeterliliğini kanıtlamak için sahte eğitim sertifikası iddiasına karşı yeni belge sunacaklarını belirttiler.

 • 20.10.2023 20 Eki 01:57 Nijerya'da Difteri Salgınında Vaka Sayısı 9 Bin 500'e Yaklaştı

  Nijerya'da Difteri Salgınında Vaka Sayısı 9 Bin 500'e Yaklaştı Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da difteri salgınında vaka sayısının 9 bin 500'e yaklaştığı bildirildi. Salgın, başkent Abuja'nın yanı sıra 20 eyaletin 137 bölgesinde yayılmaya devam ediyor.

 • 19.10.2023 19 Eki 18:53 Nijerya İslami Kuruluşlarından İsrail'e Karşı Çağrı

  Nijerya İslami Kuruluşlarından İsrail'e Karşı Çağrı Nijerya'da bulunan İslami kuruluşlar, Nijerya hükümetine uluslararası hukuka ve Filistinlilerin haklarına saygı gösterene kadar İsrail ile ilişkilerini gözden geçirmesi çağrısında bulundu. Nijerya Şeriat Yüksek Konseyi Başkanı Sheikh AbdurRasheed Hadiyyatullah, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını kınayarak, Nijerya'nın İsrail ile ilişkilerini gözden geçirmesini istedi. Hadiyyatullah ayrıca, Nijeryalı insani yardım kuruluşlarının ve camilerin Filistin halkına yardım için seferber olması gerektiğini belirtti.

 • 17.10.2023 17 Eki 00:19 Nijerya Maliye Bakanı, Dünya Bankası kredisini onayladı

  Nijerya Maliye Bakanı, Dünya Bankası kredisini onayladı Nijerya Maliye Bakanı ve Ekonomiden Sorumlu Koordinatör Bakan Wale Edun, kabinenin Dünya Bankasının önerdiği 1,5 milyar dolarlık krediyi onayladığını bildirdi. Edun, Abuja yönetiminin gerçekleştirdiği reformlar temelinde Dünya Bankasının imtiyazlı finansmanı işleme koymayı kabul ettiğini belirtti. Ayrıca hükümet, Ekiti eyaletinde gençleri bilgi ekonomisinde destekleyecek bir proje için de Afrika Kalkınma Bankasından 80 milyon dolarlık bir finansmanı onayladı.

 • 08.10.2023 08 Eki 10:26 Haftanın tarihine bakış

  Haftanın tarihine bakış Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla 9 Ekim 2019'da sınır ötesi "Barış Pınarı Harekatı" başlatıldı.

 • 03.10.2023 03 Eki 18:21 Nijerya'da Lassa ateşi salgınında ölü sayısı 181'e yükseldi

  Nijerya'da Lassa ateşi salgınında ölü sayısı 181'e yükseldi Nijerya'da hayvandan insana geçen ve ölümcül olabilen Lassa ateşi nedeniyle bu yıl hayatını kaybedenlerin sayısı 181'e yükseldi. Ülkede ocak-eylül aylarında Lassa ateşi salgınının yayılmaya devam ettiği belirtildi.

 • 03.10.2023 03 Eki 12:11 Nijerya'da işçi sendikaları süresiz grevi askıya aldı

  Nijerya'da işçi sendikaları süresiz grevi askıya aldı Nijerya'da artan hayat pahalılığı nedeniyle planlanan süresiz grev, işçi sendikalarının hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmeler sonucunda askıya alındı. Sendikalar, grevi 30 gün süreyle askıya aldıklarını duyurdu. Ancak hükümetin talepleri yerine getirmemesi halinde anlaşmanın gözden geçirileceği belirtildi.

 • 01.10.2023 01 Eki 10:52 Dünya Genelinde Güz Ortası Festivali Kutlamaları

  Dünya Genelinde Güz Ortası Festivali Kutlamaları Çin Güz Ortası Festivali nedeniyle dünya genelinde kutlamalar düzenlendi. Nijerya'nın başkenti Abuja'da yerel halk ile ülkedeki Çinliler bir araya gelerek festivalin tadını çıkardı. Myanmar'ın Mandalay kentinde müzik, dans ve şiir dinletilerinin yer aldığı bir kutlama düzenlendi. Avusturya'nın Graz ve Avustralya'nın Sidney kentlerinde ise insanlar geleneksel Çin müziği eşliğinde festivali kutladı. Graz'da insanlar kültürel etkinliklerle festivali kutlarken, Sidney'de ise Çin'in klasik cazibesini ve moda trendlerini sergileyen bir gösteri yapıldı.

 • 29.09.2023 29 Eyl 14:16 Nijerya Ulusal Ekonomik Konseyi, işçi sendikalarına grevi iptal etmeleri çağrısı yaptı

  Nijerya Ulusal Ekonomik Konseyi, işçi sendikalarına grevi iptal etmeleri çağrısı yaptı Nijerya Ulusal Ekonomik Konseyi (NEC), ülkede artan hayat pahalılığı nedeniyle planlanan süresiz grevi iptal etmeleri çağrısında bulundu. Çalışma ve İstihdam Bakanı Simon Lalong, işçi sendikalarına hükümete karşı sabırlı olmaları ve diyalog için daha fazla zaman tanımaları gerektiğini ifade etti. Nijerya işçi sendikaları, artan hayat pahalılığına karşı 3 Eylül'den itibaren ülke genelinde süresiz greve gitme kararı almıştı.

 • 21.09.2023 21 Eyl 11:34 TDV, Nijerya'da su kuyusu ve çeşme açtı

  TDV, Nijerya'da su kuyusu ve çeşme açtı Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Nijerya'nın Kano ve Sokoto eyaletlerinde suya erişim sıkıntısı yaşayan halk için 4 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açtı. TDV Genel Müdürü İzani Turan, Türk hayırseverlerin gönderdiği yardımlarla inşa edilen her su kuyusundan yaklaşık 8 bin kişinin istifade edeceğini belirtti. Bu hizmet sayesinde bölgede hijyen koşulları iyileştirilecek ve hastalıkların önüne geçilebilecek.

 • 18.09.2023 18 Eyl 14:38 Nijerya hangi yarım kürede? Nijerya'nın konumu ve harita bilgisi

  Nijerya hangi yarım kürede? Nijerya'nın konumu ve harita bilgisi Nijerya, Afrika kıtasının en büyük ülkelerinden biri olup, zengin kültürel çeşitliliği ile dikkat çeker. Batı Afrika'da yer alan Nijerya, Benin, Nijer, Çad, Kamerun ve Nijerianın da içinde bulunduğu bir dizi ülkeye sınırı olan büyük bir ülkedir. Ülke, Kuzey Yarımküre'de yer alır ve Atlas Okyanusu'na da kıyısı bulunur. Nijerya'nın haritası, Niger Nehri, Benue Nehri, Sahra Çölü'nün güney sınırları ve Atlas Okyanusu kıyıları gibi coğrafi özellikleri içerir.

 • 10.09.2023 10 Eyl 22:09 Nijerya'da feribot kazası: 26 kişi hayatını kaybetti

  Nijerya'da feribot kazası: 26 kişi hayatını kaybetti Nijerya'nın Nijer eyaletinde feribotun alabora olması sonucu en az 26 kişi hayatını kaybetti.

 • 08.09.2023 08 Eyl 11:18 Ankara iş dünyası Afrika'ya sağlık hizmetleri için devrede

  Ankara iş dünyası Afrika'ya sağlık hizmetleri için devrede Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Çağlar Yılmaz, hem Türkiye'nin ihracatına katkıda bulunabilmek hem de kendi sektörlerini temsil adına başlattıkları "Health Ankara" projesi kapsamında ilk açılımlarını Batı Afrika ülkesi Nijerya'ya yaptıklarını belirtti.

 • 07.09.2023 07 Eyl 20:02 Nijerya'da seçim sonucuna itiraz devam ediyor

  Nijerya'da seçim sonucuna itiraz devam ediyor Nijerya'da yapılan devlet başkanı seçiminin sonucuna ilişkin yapılan itirazlar devam ediyor. Ana muhalefet partisi PDP, Yüksek Mahkemeye yeni bir itirazda bulunacaklarını açıkladı. PDP adayı Atiku Abubakar, mahkemenin adaleti sağlayamadığını belirterek kararı kabul etmediğini söyledi. Mahkeme ise itirazların asılsız olduğuna karar vermişti.

 • 06.09.2023 06 Eyl 22:41 Nijerya'da mahkeme, Peter Obi'nin itirazını reddetti

  Nijerya'da mahkeme, Peter Obi'nin itirazını reddetti Nijerya'da İşçi Partisi cumhurbaşkanı adayı Peter Obi'nin, seçimi kazanan Devlet Başkanı Tinubu'nun seçime katılmaya ehil olmadığı iddiasıyla yaptığı itiraz mahkeme tarafından reddedildi.

 • 06.09.2023 06 Eyl 01:45 Nijerya'da Benzin Sübvansiyonu Nedeniyle Hayat Pahalılığı Artıyor

  Nijerya'da Benzin Sübvansiyonu Nedeniyle Hayat Pahalılığı Artıyor Nijerya hükümeti ve Ticaret Birliği Kongresi (TUC), ülkede benzin sübvansiyonunun kaldırılmasının ardından artan hayat pahalılığı nedeniyle sendikanın bazı şikayetlerini ele alması için hükümete iki hafta süre vermeyi kabul etti.

 • 05.09.2023 05 Eyl 12:11 Ankara Ticaret Odası Başkent'in Sağlık Merkezlerini Tanıttı

  Ankara Ticaret Odası Başkent'in Sağlık Merkezlerini Tanıttı Ankara Ticaret Odası, Akwaaba African Travel Market-Akwaaba Afrika Turizm Fuarı'nda Başkent'in sağlık merkezlerini tanıtmak amacıyla stant açtı.

 • 04.09.2023 04 Eyl 17:11 Nijerya'da devlet başkanı seçimi itirazıyla ilgili dava canlı yayınlanacak

  Nijerya'da devlet başkanı seçimi itirazıyla ilgili dava canlı yayınlanacak Nijerya'da yapılan devlet başkanı seçiminin sonuçlarına muhalefetin itirazına ilişkin davanın duruşmaları canlı yayımlanacak. Duruşmalar, başkent Abuja'daki Temyiz Mahkemesi'nde gerçekleşecek ve ilgili televizyon kanalları tarafından canlı olarak yayınlanacak.

Advertisement