Alman Medyası: İmza Platformu Change.org, Türkiye'de Hızla Yayılıyor - Son Dakika

Alman Medyası: İmza Platformu Change.org, Türkiye'de Hızla Yayılıyor

05.06.2014 12:44
Alman Medyası: İmza Platformu Change.org, Türkiye'de Hızla Yayılıyor

Dünyanın en büyük imza kampanyası platformu olarak adlandırılan Change.org'un Türkiye'de hızla yayılması Alman medyasında haber oldu.

Dünyanın en büyük imza kampanyası platformu olarak adlandırılan Change.org'un Türkiye'de hızla yayılması Alman medyasında haber oldu. Deutsche Welle, Change.org'un, Türkiye'de Soma başta olmak üzere "önemli" kampanyaları düzenlediğini belirtirken platformun dünya genelinde 70 Milyon,Türkiye'de ise 2,8 Milyon kullanıcısı bulunduğuna da dikkat çekiyor.

Deutsche Welle, Change.org'un, küresel ağı sayesinde bireylerin dünyayı ve yaşadıkları toplumları dönüştürmelerine olanak sağladığını belirtirken "Aynı şekilde Türkçe olarak, Türkiye'de de faaliyet gösteren platform, başta Soma faciası olmak üzere Adalete Fener Yak, Özgür ve Lorin cezaevinde büyümesin gibi önemli kampanyalarla dikkat çekti" diyor. Haberde şöyle devam ediliyor:

"Hiç kimsenin çaresiz olmadığı ve değişimi gerçekleştirmenin günlük yaşamın bir parçası olduğu sloganı ile hareket eden Change.org'un, dünya genelinde 70 Milyon,Türkiye'de ise 2,8 Milyon kullanıcısı bulunuyor."

Bu arada, platformun Türkiye Direktörü Dr. Uygar Özesmi, Almanya'daki kullanıcı sayısının, Türkiye'deki kadar olduğunu belirterek, Türkiye'de Change.org ağının hızlı ve etkin bir şekilde yayıldığına dikkat çekiyor. Dünyada imza kampanyaları sayesinde pek çok somut değişimin gerçekleştiğini kaydeden Özesmi, bireysel girişimle başlayan ve kitlelere yayılan kampanyaların Türkiye'de de somut etkileri olduğunu aktarırken şöyle diyor:

"Soma son olsun, madenlerde güvenlik ve sağlık sözleşmesini imzalayın' adı altında bir kampanyamız var. Bu uluslararası bir anlaşma ve Türkiye henüz anlaşmayı imzalamış değil. Türkiye'nin de anlaşmayı imzalamasını talep eden bu kampanya, 257 bin 422 imza aldı. Nitekim bunun üzerine ilgili anlaşmanın imzalanacağına dair Başbakan'ın taahhütte bulunduğu haberleri medyada yer aldı."

Özesmi, "Özgür ve Lorin cezaevinde büyümesin" diye bir kampanya başarıyla yürütüldüğünü anlattıktan sonra "Kitap satan Mülkiye adlı bir kadın, yasadışı örgüte yardım ettiği gerekçesiyle ceza almış ve ikiz bebekleriyle birlikte hapse girmesi söz konusuydu. Fakat kampanyanın oluşturduğu güçlü tepkiden sonra, şu anda ki süreç, bunun gerçekleşmeyeceği yönünde devam ediyor" dedi.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500

Son Dakika Dünya Alman Medyası: İmza Platformu Change.org, Türkiye'de Hızla Yayılıyor - Son Dakika


Advertisement