YENİDEN: Brexit, hane başına 4.750 TL ek gıda maliyeti getirdi - Son Dakika

YENİDEN: Brexit, hane başına 4.750 TL ek gıda maliyeti getirdi

01.12.2022 13:11
YENİDEN: Brexit, hane başına 4.750 TL ek gıda maliyeti getirdi

İngiliz ekonomistlerin ve akademisyenlerin son raporuna göre Brexit, ülkede her hane başına 210 (4.750 TL) pound ek gıda maliyeti getirdi.

İngiliz ekonomistlerin ve akademisyenlerin son raporuna göre Brexit, ülkede her hane başına 210 (4.750 TL) pound ek gıda maliyeti getirdi. Avrupa Birliği'nden ayrılmanın maliyeti, 2020-21 tarihleri arasında toplamda 5.84 milyar pound olarak faturalara yansıdı.

Londra Ekonomi Okulu araştırmacıları tarafından hazırlanan ve bugün yayınlanan 'Tarife dışı engeller ve tüketici fiyatları: Brexit'ten kanıtlar' adlı rapora göre, AB'den ayrılma İngiltere'de hane başına 210 (4.750 TL) pound ek gıda maliyeti getirdi. 2020-21 tarihleri arasında toplamda 5.84 milyar pound faturalara yansırken bu durumun, gelirlerinin büyük kısmını gıdaya harcayan yoksul aileleri daha fazla etkilediği vurgulandı. 2021'in sonuna kadar geçen iki yılda Brexit tek başına, gıda fiyatlarını toplamda yaklaşık yüzde 6 artırdı.

BREXİT YEREL GIDA ÜRETİCİLERİNE YARADIAraştırmacılar, Brexit'in Avrupa ithalatından daha az etkilenen yerel gıda üreticilerine yaradığını ifade ederek yerli firmaların 4.78 milyar pound kazandığını ortaya koydu. İngiliz Perakendeciler Birliği, gıda enflasyonuyla ilgili "Gıda enflasyonu, Ekim'de yüzde 11,6'dan Kasım'da yüzde 12,4'e yükseldi. Bu, gıda kategorisinde kaydedilen en yüksek enflasyon oranıdır" açıklamasını yaptı. İngiliz Perakende Konsorsiyumu İcra Kurulu Başkanı Helen Dickinson, küresel enerji maliyetlerinin artmasıyla bunun özellikle et, yumurta, süt ürünleri ve kahve fiyatlarına yansıyarak yükselmesine neden olduğunu belirtti.

SAYIN EDİTÖRLERİN DİKKATİNE: Başlıktaki pound kelimesi kaldırılmıştır

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
AB elektrik üretiminde rüzgar ve güneş, ilk kez gazı geride bıraktı AB elektrik üretiminde rüzgar ve güneş, ilk kez gazı geride bıraktı Doğu Avrupa ülkeleri Türkiye ve Azerbaycan'dan gaz talep ediyor Doğu Avrupa ülkeleri Türkiye ve Azerbaycan'dan gaz talep ediyor Doğu Avrupa ülkeleri, Ukrayna'dan ithal edilen tahıldan şikayetçi Doğu Avrupa ülkeleri, Ukrayna'dan ithal edilen tahıldan şikayetçi

Son Dakika Dünya YENİDEN: Brexit, hane başına 4.750 TL ek gıda maliyeti getirdi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement