Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları, Paris Louvre Carrousel Sergisinde - Son Dakika
Dünya

Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları, Paris Louvre Carrousel Sergisinde

Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları, Paris Louvre Carrousel Sergisinde

Fransa’da Milli Güzel Sanatlar Camiası geleneksel olarak her yıl düzenlenen Uluslararası Plastik Sanatlar Etkinliği sergisine bu yıl 24 Türk sanatçı katılıyor.

18.12.2015 15:30

Fransa'da Milli Güzel Sanatlar Camiası geleneksel olarak her yıl düzenlenen Uluslararası Plastik Sanatlar Etkinliği sergisine bu yıl 24 Türk sanatçı katılıyor.

Fransa'nın başkenti Paris'te her yıl geleneksel olarak "Milli Güzel Sanatlar Camiası" tarafından düzenlenen Uluslararası Plastik Sanatlar Etkinliği sergisine, Türkiye'den Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları katıldı. Serginin açılışına Türkiye'nin UNESCO nezdindeki daimi temsilci Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ve eşi Sefire İnci Botsalı, Türkiye'nin Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu ile 21 Aralık 2015 Pazartesi günü UNESCO Merkezi'nde piyano konseri verecek olan Piyanist sanatçı Gülsin Onay ile Parisli sanatseverler katıldı. Tarihi Louvre Müzesi himayesinde Carrousel salonunda düzenlenen serginin açılışında eserleri sergilenen ülkelerin büyükelçileri ile konsolosları da yer aldı.

Paris'in tarihi Louvre Müzesi bünyesindeki Carrousel du Louvre/ salle salonunda açılan etkinliğe Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları 11 yıldan bu yana düzenli olarak katılıyorlar. Etkinliğe katılan sanatçılar, resim-heykel ve seramik dallarında özgün eserlerini, Parisli sanatseverlere tanıtma imkanı buluyor. Bu yıl "Sinerji" başlığıyla 24 sanatçı tarafından temsil edilen Türk Delegasyonu 'nu oluşturan sanatçılar konsept değişikliğine giderek minyatür ama daha çok eserlerini toplu bir şekilde sergileme imkanı buldu. Dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan sanatçıların eserlerinin Türkiye'den ise Nurhilal Harsa, Ahmet Yeşil, Akın Yıldırım, Ayhan Çetin, Baki Bodur, Berk Arıkan, Betül Demir Karakaya, Ceyhun Yaman, Duygu Aydoğan, Derya Ülker, Emre Lüle, Ercan Ayçiçek, Erhan Lampir, Filiz Pelit, Hakan Esmer, Mehmet Yıldırım, Metin Kalkızoğlu, Mevlüt Akar, Özgür Eryılmaz, Raşit Altun, Samed Arda Selim, Selçuk Yılmaz, Serdar Leblebici, Turgut Akarsu'nun eserlerinin yer aldığı sergi Pazar gününe kadar ziyaretçileri ağırlayacak.

Açılışta konuşan Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Paris'teki insanların geçen ay meydana gelen terör saldırıları nedeniyle mutsuz olduğunu ve bu nedenle terör saldırıları korkusuyla yabancı turistlerin bile gelmeye çekindiği bugünlerde düzenlenen sergiye katılan tüm sanatçıları kutladı. Paris'te açılışı yapılan bir serginin benzerinin kısa bir sure evvel İstanbul'da da açıldığını ve büyük ilgi gördüğünü ifade eden Akil, Türkiye'den bu sergiye 11 yıldır aralıksız Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları delegasyon halinde katıldığını ve bu yıl değişik bir konsept çerçevesinde 24 Türk sanatçının eserlerinin sergilendiğini bildirdi.

Öte yandan, Çağdaş Türk Plastik Sanatçılarının eserlerini Türk Hava Yolları sponsor olarak ücretsiz taşırken, Tekirdağ-Süleymanpaşa Belediyesi sanata ve sanatçıya duyarlı yaklaşım gösterme çerçevesinde her sanatçının bir eserini satın alarak eserlerin sergilendiği standın kira bedelini karşıladığı kaydedildi. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat Paris'teki serginin açılışında hazır bulundu.

Sergiye katılan Filiz Pelit, her yıl sene farklı konseptlerle katıldıklarını belirterek, "Türkiye'yi en güzel şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Bu sene 24 sanatçı arkadaşımızla katıldık, 21 ressam 3 heykeltıraş ve seramik sanatçısı. Bizim kendi aramızdaki sinerjiden yola çıkarak, bir arada olup ortaya çıkardığımız enerjiden yola çıkarak bu sene Sinerji adını verdik bu konsepte" dedi.

Duvarda toplamda 210 resim olduğunu belirten Pelit, önemli olanın bütünsel yapıdaki görüntüsü ve etkisinin olduğunu ifade etti. Katalogların basıldığını sözlerine ekleyen Pelit, Büyükelçi Akil'in de açılışlara katıldığını söyledi.

Ressam Ahmet Yeşil ise ayrı disiplinde, ayrı karakterde olan 20 sanatçının güncel kavramsal bir düşünce ile yaptığı bir etkinlik olduğunu ifade etti. Yeşil, panoya resimlerin, işlerin asıldıktan sonra çok mükemmel, mozaik işlerin ortaya çıktığı sözlerine ekleyerek, sanat severlerinin büyük ilgisini çektiğini ve bu bağlamda görevlerini yaptıklarını söyledi. Sanatçıların her zaman ülkelerin aydınlık yüzü, vitrini olduğunu bildiren Yeşil, bu görevi en iyi şekilde yaptıklarına inandığını söyledi. - PARİS

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları, Paris Louvre Carrousel Sergisinde - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement