Covid varyantları için Küresel Salgın Radarı: İngiltere'nin de desteklediği yeni pandemileri önleme projesi - Son Dakika
BBC

Covid varyantları için Küresel Salgın Radarı: İngiltere'nin de desteklediği yeni pandemileri önleme projesi

21.05.2021 14:33
Covid varyantları için Küresel Salgın Radarı: İngiltere'nin de desteklediği yeni pandemileri önleme projesi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve İngiltere merkezli Wellcome Trust Vakfı'nın öncülüğünde, dünyadaki yeni Covid varyantlarını takip etmek üzere "Küresel Salgın Radarı" geliştirilmesi planlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve İngiltere merkezli Wellcome Trust vakfının öncülüğünde, dünyadaki yeni Covid varyantlarını takip etmek üzere "Küresel Salgın Radarı" geliştirilmesi planlanıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yeni pandemilerin ortaya çıkmasını engellemek üzere küresel bir gözetim ağı kurulmasına destek vereceklerini duyurdu.

Johnson, İngiltere'nin G7 liderliğinin "mutlak önceliğinin", dünyanın gelecekteki sağlık tehditlerine iyi hazırlanması olduğunu kaydetti:

"Bir daha aramızda kontrolsüz yayılan bir virüse hazırlıksız yakalanmamalıyız. Gerçek zamanlı veri paylaşımı yapabilen, 21. yüzyıla uygun bir hastalık gözetim sistemi inşa etmeliyiz. Küresel Salgın Radarı, yeni varyantlara ve patojenlere karşı tetikte olmamızı ve hızlıca aşı ve tedavi geliştirerek bunları yerinde durdurmamızı sağlayacak."

Henüz girişim safhasındaki mekanizmanın, İngiliz sağlık uzmanlarının oluşturacağı gözetim merkezleri üzerine bina edilebileceği ve sistemin yıl sonundan önce faaliyete geçebileceği de ifade edildi.

WHO Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, İngiltere'nin patojen gözetimi ve dizilemenin yanı sıra aşı geliştirmede "güçlü bir örnek" teşkil ettiğini söyledi.

Ghebreyesus, "İngiltere'nin WHO'yla işbirliği yaparak güçlü bir küresel gözetim ağı için işbirliği yapacak olmasından çok memnunum" dedi.

'Bu bir uyarı alarmıydı'

İngiltere Başbakanı Johnson mesajlarını, Cuma günü İtalya ve AB'nin ortaklaşa ev sahipliğinde Roma'da düzenlenecek Küresel Sağlık Zirvesi öncesinde paylaştı.

Sağlık alanında araştırmalar yapan Wellcome Trust Direktörü Jeremy Farrar da, "Bu salgın hızlı yayılan bulaşıcı hastalıkların yarattığı tehdit için güçlü bir uyarı sinyaliydi. Yerel, ulusal ve uluslararası hastalık gözetim ağları konusunda oldukça geciktik" yorumunu yaptı.

İngiltere 3-4 Haziran'da G7 Sağlık Bakanları toplantısına ev sahipliği yapacak.

Covid varyantları için Küresel Salgın Radarı: İngiltere'nin de desteklediği yeni pandemileri önleme projesi

Son Dakika Dünya Covid varyantları için Küresel Salgın Radarı: İngiltere'nin de desteklediği yeni pandemileri önleme projesi - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR
500

Son Dakika

Sosyal medyadan tartıştığı kuzeninin evini bastı, canlı yayında tüfekle ateş açtı 16:29 Sosyal medyadan tartıştığı kuzeninin evini bastı, canlı yayında tüfekle ateş açtı Portakal bahçesine asılı adamı gören Rus kadının mesajı harekete geçirdi: Ağaçta adam asılı, polise haber verin 16:15 Portakal bahçesine asılı adamı gören Rus kadının mesajı harekete geçirdi: Ağaçta adam asılı, polise haber verin Oyuncu Alec Baldwin, silahla ölümüne sebep olduğu görüntü yönetmeninin ailesine ziyarette bulundu 16:10 Oyuncu Alec Baldwin, silahla ölümüne sebep olduğu görüntü yönetmeninin ailesine ziyarette bulundu
Kenan Sofuoğlu'nun 3 kişiyle motosiklete binmesi olay oldu 15:59 Kenan Sofuoğlu'nun 3 kişiyle motosiklete binmesi olay oldu Dünyanın en zengin takımı olan Newcastle, Karagümrük'ün hocası Farioli'yi gözüne kestirdi 15:44 Dünyanın en zengin takımı olan Newcastle, Karagümrük'ün hocası Farioli'yi gözüne kestirdi Çöp toplarken içinde 650 bin TL olan çanta buldu! Sahibine ulaştıran görevli verilen hediye üzüldü 15:26 Çöp toplarken içinde 650 bin TL olan çanta buldu! Sahibine ulaştıran görevli verilen hediye üzüldü
Erdoğan ve Bahçeli görüşmesi başladı! Masada iki konu başlığı yatırıldı 15:03 Erdoğan ve Bahçeli görüşmesi başladı! Masada iki konu başlığı yatırıldı Genç doktor, aracıyla kamyonun altına girip hayatını kaybetti! Aile 36 saat nöbet tuttuğu için yorgun olduğunu iddia etti 14:15 Genç doktor, aracıyla kamyonun altına girip hayatını kaybetti! Aile 36 saat nöbet tuttuğu için yorgun olduğunu iddia etti
Advertisement