İsrail yardım almak için bekleyen Gazzelileri vurdu! En az 100 kişi hayatını kaybetti - Son Dakika
Dünya

İsrail yardım almak için bekleyen Gazzelileri vurdu! En az 100 kişi hayatını kaybetti

İsrail ordusu kıtlığa sürüklediği Gazze Şeridi'nde yardım bekleyen sivilleri vurdu. Saldırıda 100'den fazla kişi öldürüldü ve 750'den fazla da yaralı var.

29.02.2024 13:02  Güncelleme: 13:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İsrail, Gazze Şeridi'ne ayrım gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırıları 146. günde sürdürüyor. İsrail ordusunun Gazze şehrinin Reşid Caddesi'ndeki Nabulsi kavşağında gıda yardımı için toplanan Filistinli sivillere yönelik saldırısında bilanço arttı. Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, yardım bekleyen kalabalığa ateş açılması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 104'e, yaralı sayısının 760'a yükseldiği bildirildi.

SALDIRIYA SERT TEPKİ GÖSTERİLDİ

Gazze'de Hükümetin Medya Ofisinden yapılan açıklamada, İsrail'in 146 gündür abluka ve saldırı altında tutarak kıtlığa sürüklediği Gazze kentinin güneyindeki Nablusi Kavşağı yakınında insani yardım almayı bekleyen yüzlerce Filistinliyi hedef alan saldırısına tepki gösterildi.

İsrail yardım almak için bekleyen Gazzelileri vurdu, en az 70 kişi hayatını kaybetti

"BU OLAYDAN İSRAİL VE ABD YÖNETİMİ SORUMLU"

İsrail'in Gazze'nin kuzeyinde 700 bin kişiyi zorla aç bıraktığına vurgu yapılan açıklamada, "İşgalci İsrail ordusu, bu sabah Gazze kentinde bir lokma ekmeği bekleyen Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği korkunç katliamda 100'den fazla kişi öldürüldü ve 250'den fazlası da yaralandı." ifadesi kullanıldı. İsrail ordusunun yaptığı katliama ilişkin, "İsrail işgalinin aç bıraktığı sivillerin öldürülmesinden İsrail'i, ABD yönetimini, uluslararası toplumu ve uluslararası kuruluşları sorumlu tutuyoruz." ifadesine yer verildi.

İsrail yardım almak için bekleyen Gazzelileri vurdu, en az 70 kişi hayatını kaybetti

"KATLİAM KASITLI VE PLANLI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ"

İsrail'in kasıtlı olarak savunmasız sivilleri hedef aldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "İşgalci İsrail, Gazze Şeridi halkına yönelik soykırım ve etnik temizlik bağlamında idam operasyonu yürüttüğü bu korkunç katliamı kasıtlı, planlı bir şekilde gerçekleştirdi. İşgal ordusu bu kişilerin, bölgeye yiyecek ve insani yardım almak için geldiklerini biliyordu ancak onları soğukkanlılıkla öldürdü."

TÜM DÜNYAYA "ACİLEN MÜDAHALE" ÇAĞRISI

Açıklamada, "İsrail ordusunun, toplu katliamları, soykırım ve zorla aç bırakma suçlarından İsrail'in yanı sıra ABD Başkanı Joe Biden ve yönetimi, uluslararası toplum ve sorumluluktan kaçan uluslararası kuruluşlar" sorumlu tutuldu. Başta İslam ve Arap ülkeleri ile kuruluşları olmak üzere tüm dünyaya seslenilen açıklamada, "Gazze Şeridi'nde Filistin halkımıza karşı yürütülen soykırım savaşını, akan kanı, sivillerin, çocukların ve kadınların öldürülmesini durdurması amacıyla İsrail işgaline baskı yapmak için derhal ve acilen müdahale etme çağrısında bulunuyoruz." ifadesi kullanıldı.

İsrail yardım almak için bekleyen Gazzelileri vurdu, en az 70 kişi hayatını kaybetti

CAN KAYBI 30 BİNİ GEÇTİ

İsrail'in halkı zorla aç ve susuz bıraktığı Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında öldürdüğü Filistinlilerin sayısı son 24 saatte 81 artarak 30 bin 35'e yükseldi. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 146 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verdi.

İsrail yardım almak için bekleyen Gazzelileri vurdu, en az 70 kişi hayatını kaybetti

TOPLAM YARALI SAYISI 70 BİNİ GEÇTİ

İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi'nde 81 Filistinliyi daha öldürdüğünü kaydeden Kudra, Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısının 30 bin 35'e yükseldiğini aktardı. Kudra, son saldırılarda İsrail güçlerinin 132 Filistinliyi daha yaraladığını ve Gazze Şeridi'nde toplam yaralı sayısının da 70 bin 457'ye ulaştığını bildirdi.

İsrail yardım almak için bekleyen Gazzelileri vurdu, en az 70 kişi hayatını kaybetti

SAĞLIK EKİPLERİ CENAZELERE ULAŞAMADI

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kudra, hâlen enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğunu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığını vurguladı.

İsrail yardım almak için bekleyen Gazzelileri vurdu! En az 100 kişi hayatını kaybetti

Son Dakika Dünya İsrail yardım almak için bekleyen Gazzelileri vurdu! En az 100 kişi hayatını kaybetti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (14)

 • Serkan Polat: Allahim kahreyle 184 11 Yanıtla
  Can Vatan: Katliam Oluyor Kimsenin Sesi Çıkmıyor Muslüman Ülkelerden Bile Ses Çıkmıyor ALLAH İsraili Kahretsin 23 2
 • bülent C.: sosyal medyada en az 150 şehit deniliyor 1000 e yakın yaralı varmış. allahım sen bunu yapanları kahreyle yarabbim. ve elimizden gelen boykotu sürdürelim lütfen. israile para kazandırmayınız. 154 8 Yanıtla
  Beşiktaş 1903: Bülent neyin boykotu herşey onların ticaret yapanları boykot ediyon mu yoksa oy vermeye devammi 9 7
 • Alican Atmaca: Allah bizi affetsin başta müslümanlar olmak üzere bütün dünya büyük bir imtihanda 78 8 Yanıtla
 • astragan: bu işi başlatıp sebep olanlar nerede? 64 21 Yanıtla
  Ozay Metin: astragan en güzel yorum ben bişeyler yazacıktımda gerek kalmadı. Cevap ise yer altında saklanıyor. milyarlarca nüfusu olan Müslüman alemi izleyip duruma başkasının müdahele etmesini istiyor. Yok boykot edelim para kazandırmayalım yac adam dünyaya mal satıyor sen malını almasan ne olacak. 27 11 Yahya Gültekin: Tarihin neresinden başlıyorsun lanetli yahuhidi peygamber katili yahudiler ALLAH İN lanetledigi Yahudi defalarca üzerine zalim kullar yollanilan ve bir türlü insan olmayan yahudi kavmi sence Bu işi başlatan nerede ve kuranıkerimde taşların ağaçların dile gelip son yahudinin bile geberecegi söylendiği ayetleri hadislerin zamanına gelindi belki bu kadar kudurmalarinin sebebi budur İNŞALLAH sonunuz yakindir ALLAH İN lanetli yahudi kavmi 16 5
 • ben irfo: bizim bastakilerde simdi diyecekler yok hukmundedir . 49 3 Yanıtla
  Beşiktaş 1903: Aynen ozay Avrupa da bırak tek teki kasa kasa gidiyor 7 3
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement