Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin Japon Denizi'nde balistik füze denemesi yaptığını bildirdi - Son Dakika

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin Japon Denizi'nde balistik füze denemesi yaptığını bildirdi

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore'nin başkent Pyongyang yakınlarından Japon Denizi yönüne uzun menzilli balistik füze fırlattığını açıkladı. Güney Kore ordusu, izleme ve teyakkuzunu güçlendirerek ABD ile yakın işbirliği içinde hazırlık halini sürdürüyor. Japonya Sahil Güvenliği de Kuzey Kore'nin balistik füze denemesini doğruladı. Füze, Hokkaido Adası'nın 250 kilometre açıklarına düşerken, Japon münhasır ekonomik bölgesi dışına çıktı. Japonya Savunma Bakanlığı, füzenin 6 bin kilometre irtifaya ulaştığını ve havada 1000 kilometre yol katettiğini bildirdi. Japonya Kabine Baş Sekreteri, füze denemesini kınayarak bölgenin barış ve güvenliğine tehdit olduğunu belirtti.

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore\'nin Japon Denizi\'nde balistik füze denemesi yaptığını bildirdi
12.07.2023 - 06:49,

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin Japon Denizi (Doğu Denizi) yönünde balistik füze denemesi yaptığını bildirdi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında, Kuzey Kore, başkent Pyongyang yakınlarından yerel saatle 10.00 sularında Japon Denizi yönüne "uzun menzilli balistik füze" fırlattığı kaydedildi.

Açıklamada, Güney Kore ordusunun, izleme ve teyakkuzumuzu güçlendirdiği ve ABD ile yakın işbirliği içinde tam bir hazırlık halini sürdürdüğü vurgulandı.

Japonya Sahil Güvenliği de Kuzey Kore'nin balistik füze denemesi yaptığını doğruladı.

Japonya Savunma Bakanlığı, füzenin yerel saatle 11.13'te, kuzeydeki Hokkaido Adası'nın 250 kilometre açıklarına ve Japon münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünü duyurdu.

Bakanlık, "kıtalararası balistik" şeklinde nitelediği füzenin 6 bin kilometre irtifaya ulaştığı ve havada 1000 kilometre yol katettiğini bildirdi.

Füzenin düştüğü bölgede seyreden hava ve deniz unsurlarına yönelik olası hasar tespiti yapılacağı kaydedildi.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, açıklamasında, füze denemesini kınadı ve "balistik füze fırlatmak bölgenin barış ve güvenliğine tehdittir" dedi.

Hafta içinde, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong, ABD Hava Kuvvetlerinin keşif uçuşları sırasında, ülkesinin hava sahasını ihlal ettiğini iddia etmişti.

Kim Yo-Jong, "ABD yasa dışı ihlallere devam ederse unutulmaz bir uçuş deneyimi yaşayacak." ifadelerini kullanmıştı. Denemenin, bu açıklama sonrası gelmesi dikkati çekti.

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin Japon Denizi'nde balistik füze denemesi yaptığını bildirdi - Son Dakika


Advertisement