Köpeklerin Covid-19'u PCR testlerinden daha iyi teşhis edebildiği keşfedildi - Son Dakika

Köpeklerin Covid-19'u PCR testlerinden daha iyi teşhis edebildiği keşfedildi

20.05.2021 14:00
Köpeklerin Covid-19'u PCR testlerinden daha iyi teşhis edebildiği keşfedildi

Yeni yapılan bir bilimsel çalışmanın gösterdiğine göre köpekler insan terini koklayarak Covid-19 tanısını, PCR testlerinden bile daha yüksek kesinlikle koyabiliyor. Bu keşfin Covid-19 salgınını sınırlamakta çığır açacağı ifade ediliyor.

Fransızların yaptığı araştırmaya göre köpeklerin insan terini koklayarak Covid-19'u teşhis etmedeki doğruluk oranı %97. Negatif insanları teşhis etmelerindeki doğruluk oranı ise %91. Bu oranlar 15 dakikada sonuç veren ve yaygın olarak kullanılan PCR testlerinden daha iyi.

DENEYLER SONUÇ VERDİ

Paris yakınlarındaki Maisons Alfort'daki Fransız Ulusal Veterinerlik Okulu'nda yapılan araştırmalarda, katılımcıların koltukaltlarından alınan ter örnekleri pamuklu pedlerle birlikte kavanozların içine kapatıldı ve en az iki farklı köpeğe koklatıldı. Deneye katılan 9 köpekten hiçbirinin ter örneği veren insanlarla daha önceden bir ilişkisi bulunmuyor. 335 katılımcının 109'u, kontrol grubunu oluşturmak adına Covid-19 testlerinden pozitif çıkmış olanlardan seçildi. Araştırmacılar ise, sonuçların objektif olması açısından, deney sırasında hangi örneğin pozitif olduğunu bilmiyorlardı.

ÇIĞIR AÇACAK

Bomba ve uyuşturucu koklayan köpeklerin yanında virüs koklayan köpeklerin de özellikle havalimanları, tren istasyonları ve diğer kalabalık alanlarda kullanılması öngörülüyor. Bu sayede virüsü taşıyanlar, çok ucuza, 1 saniyeden daha kısa sürede ve hastayı da rahatsız etmeden tespit edilip önlemler alınabilecek.

İnsanların en iyi dostu olan köpekler neredeyse tüm felaketlerde yanımızda olduğu gibi, Covid-19 salgınında da bizimle birlikte virüse karşı savaşıyor.

YORUMLAR (2)
500
Kurtların saldırdığı köpek tedavi altına alındı Kurtların saldırdığı köpek tedavi altına alındı Fas'tan PCR testi zorunluluğunda geri adım Fas'tan PCR testi zorunluluğunda geri adım Koronavirüste Bugün: 3 Kişi Hayatını Kaybetti; 1443 Kişi Pozitif Çıktı Koronavirüste Bugün: 3 Kişi Hayatını Kaybetti; 1443 Kişi Pozitif Çıktı

Son Dakika Dünya Köpeklerin Covid-19'u PCR testlerinden daha iyi teşhis edebildiği keşfedildi - Son Dakika


Advertisement