Küçük: Ambargoları Hazmetmek Mümkün Değil - Son Dakika

Küçük: Ambargoları Hazmetmek Mümkün Değil

10.02.2012 19:11
Küçük: Ambargoları Hazmetmek Mümkün Değil

KKTC Başbakanı İrsen Küçük, KKTC gençliğine dünyaca uygulanan ambargoları hazmetmenin mümkün olmadığını söyledi.

KKTC Başbakanı İrsen Küçük, KKTC gençliğine dünyaca uygulanan ambargoları hazmetmenin mümkün olmadığını söyledi.

KKTC Başbakanı Küçük, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ı Başbakanlıkta kabul etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, kabulde yaptığı konuşmada, "KKTC'de tarihe önemli notlar düşülen bir program gerçekleştirdiğini" söyledi.

Güne "Gençlik Çalıştayı" ile başladığını, amacın gençlerin ihtiyaçlarının karşılanması ve karşılıklı sorunların çözülmesi olduğunu belirten Kılıç, Türkiye'de öğrenim gören KKTC vatandaşı gençlerin olduğunu ayrıca, Türkiye'den gelerek KKTC'de eğitim gören 29 bin öğrenci bulunduğunu belirtti.

Kılıç, gençlere vermeye çalıştıkları mesajların daha fazlasının Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük'ün çalıştaya katılmasıyla verildiğini söyledi.

KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst'e de, çalıştayın organizasyonunda büyükelçilikle birlikte ev sahipliği yapmasından dolayı teşekkür eden Kılıç, organizasyonun "kusursuz" olduğunu vurguladı.

Kılıç, bundan sonra kendilerine düşen görevin iki ülke gençleri arasında işbirliği imkanlarını artırmak olduğunu ifade etti.

Bakan Kılıç, sportif ambargolara ilişkin bir soru üzerine ise bu konuya Cumhurbaşkanı Eroğlu ile görüşmesinde geniş bir şekilde temas ettiğine dikkati çekerek, "Kıbrıs Türk halkına yönelik ambargoların insani, vicdani, hukuki hiçbir dayanağı yoktur. KKTC'ye yönelik ambargoların tümü dayanaksızdır, haksızdır, hukuksuzdur" dedi.

Kılıç, AB'nin, Kıbrıs Türküne verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmediğini, Rum kesimine ise tersini yaptığını, bunun da kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Suat Kılıç, bir medeniyet projesi olan AB'nin Kıbrıs Türklerine yönelik sözlerinden çark etmesinin medeniyete güveni sarstığını da söyledi.

KKTC Başbakanı Küçük İrsen Küçük de, Kılıç'a teşekkür ederek, ortak hazırlanan çalıştayın beğenilmesinin kendilerini memnun ettiğini belirtti.

İrsen Küçük, KKTC gençlerine karşı başta Avrupa olmak üzere devamlı gündemde tutulan ambargoların sporda da devamının hazmedilemeyeceğini vurguladı.

Sporun, gençliğin becerilerinin takdimi olduğunu, bunu siyasileştirmemek gerektiğini dile getiren Küçük, anavatan ile en azından spor ambargolarının hafifletilmesi ve müsabakalara KKTC gençlerinin de katılması için çalıştıklarını söyledi. - LEFKOŞA

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Çam'dan KKTC'ye turizm desteği açıklaması Açıklaması Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Çam'dan KKTC'ye turizm desteği açıklaması Açıklaması KKTC Başbakanı Üstel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin'i kabul etti KKTC Başbakanı Üstel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin'i kabul etti Türkiye-KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ortak Daimi Komisyonu I. Toplantısı protokolü imzalandı Türkiye-KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ortak Daimi Komisyonu I. Toplantısı protokolü imzalandı

Son Dakika Dünya Küçük: Ambargoları Hazmetmek Mümkün Değil - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement