Normal çatal bıçak tarihe karışacak! Bu tahta bıçak çelikten bile 3 kat keskin - Son Dakika

Normal çatal bıçak tarihe karışacak! Bu tahta bıçak çelikten bile 3 kat keskin

24.10.2021 18:03

ABD'li bilim insanları, normal çatal ve bıçakları tarihe karıştıracak bir icat ortaya koydu. Bilim insanlarının yeni ürettiği tahta bıçağın, çelikten bile 3 kat keskin olduğu açıklandı.

Bilim dünyası, insanlık için alternatif çözümler üretmeye devam ediyor. ABD'deki Maryland Üniversitesi'nden bilim insanlarının ürettiği tahta bıçağın ise çelikten bile 3 kat daha keskin olduğu ve mutfakların yeni gözdesi olacağı ifade edildi.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre malzeme bilimcisi ve makalenin başyazarı Teng Li'ye göre bu tahta bıçak orta derecede pişmiş bir bifteği "kolayca" kesebilir ve yeniden kullanılabilir.

DAHA RAHAT KESİM YAPILIYOR

Ekip tahta ve çelik bıçakları bir elektrik kablosunu keserek kıyasladı. Tahta bıçağın kabloyu keserken üç kat az kuvvet gerektirdiği tespit edildi.

"BİLEDİĞİNİZ TAKDİRDE UZUN SÜRE KULLANILIR"

"Mutfağımızda kesme tahtası, yemek çubukları veya oklava gibi çok uzun süredir kullandığımız birçok ahşap aletimiz var" diyen Li, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu bıçaklar da bilediğiniz ve aynı şekilde düzenli bakım yaptığınız takdirde birçok kez kullanılabilir.

ENERJİ TASARRUFU DA SAĞLAYACAK

Araştırmacılara göre şu anda yaygın olarak kullanılan çelik ve seramik bıçakların üretimi 10 kat daha yüksek sıcaklık ve basınç gerektiriyor. Bu da tahta bıçaklar sayesinde enerji tasarrufu yapılabileceği anlamına geliyor.

Ekip bu tür ahşap bıçakların gelecekte tek kullanımlık plastik çatal ve bıçakların yerini tutabileceğini düşünüyor. İcat böylelikle doğadaki plastik atıkların azaltılmasında rol oynayabilir.

Normal çatal bıçağı unutun! Çelikten bile 3 kat keskin, mutfakların yeni gözdesi tahta bıçak
Normal çatal bıçak tarihe karışacak! Bu tahta bıçak çelikten bile 3 kat keskin

Son Dakika Dünya Normal çatal bıçak tarihe karışacak! Bu tahta bıçak çelikten bile 3 kat keskin - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Zincir marketlerden poşet talebi: 50 kuruşa satılsın 12:51 Zincir marketlerden poşet talebi: 50 kuruşa satılsın Piyasaya müdahale eden Merkez Bankası ne kadar dolar sattı? 12:27 Piyasaya müdahale eden Merkez Bankası ne kadar dolar sattı? Profesör Taşova'dan Omicron varyantı ile ilgili konuştu: Hızla yayılacak ve aşısızları daha çok etkileyecek! 12:05 Profesör Taşova'dan Omicron varyantı ile ilgili konuştu: Hızla yayılacak ve aşısızları daha çok etkileyecek! 12:03 "İntihar etti" dediği Elif'in parmak izi bıçakta yok! Elif Sinan'a ne oldu? Babasını öldüren gencin ifadesi ortaya çıktı: Kendimi korumam gerekiyordu 11:53 Babasını öldüren gencin ifadesi ortaya çıktı: Kendimi korumam gerekiyordu Anne at telef olan yavrusunun başından ayrılmadı! Kazaya şahit olan vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı 11:19 Anne at telef olan yavrusunun başından ayrılmadı! Kazaya şahit olan vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı
Arabada kadına yönelik şiddeti herkes sessizce izledi! 10:22 Arabada kadına yönelik şiddeti herkes sessizce izledi! Cem Davran, 22 yıl sonra açıkladı! İşte Sevda Demirel ve Hande Ataizi olayının gerçek yüzü 09:38 Cem Davran, 22 yıl sonra açıkladı! İşte Sevda Demirel ve Hande Ataizi olayının gerçek yüzü
12:47
16:24
Advertisement