Ruhani'nin Yahudi Soykırımı Açıklamasına Yalanlama - Son Dakika
Dünya

Ruhani'nin Yahudi Soykırımı Açıklamasına Yalanlama

Ruhani\'nin Yahudi Soykırımı Açıklamasına Yalanlama

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Amerikan CNN televizyonuyla yaptığı mülakatta söylediği "Yahudi soykırımı kınanmalıdır" açıklamasına yalanlama geldi.

26.09.2013 14:21

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Amerikan CNN televizyonuyla yaptığı mülakatta söylediği "Yahudi soykırımı kınanmalıdır" açıklamasına yalanlama geldi. İran'ın yarı resmi FARS haber ajansı, CNN tarafından yapılan tercümenin uydurma olduğunu söyledi.

CNN'in internet sayfası, Christiane Amanpour'un Ruhani ile yaptığı mülakatı, "İran'ın Yeni Cumhurbaşkanı: Evet, Yahudi Soykırımı Oldu" başlığıyla verdi. FARS haber ajansı ise Ruhani'nin bu ifadeyi kullanmadığını belirterek, Yahudi Soykırımı ifadesinin tercümeye sonradan eklendiğini bildirdi. Ajans, "CNN, Ruhani ile yapılan röportajı salı akşamı yayınladı. Ancak Sayın Ruhani, Christiane Amanpour'un Yahudi Soykırımıyla ilgili sorusuna cevap verirken, haber kanalı, ifadelerine ekleme yaptı ve ya kısmen değiştirdi" dedi.

FARS haber ajansına göre Ruhani, "Daha önceden de söyledim, ben tarihçi değilim. Tarihi hadiselerin boyutlarını belirlemek, bunları saptamak ve açıklamak tarihçilerin işidir. Fakat biz her zaman tarih boyunca insanlığa karşı işlenen suçları her yönüyle kınıyoruz, buna Naziler tarafından Yahudi ve Yahudi olmayanlara karşı işlenen suçlar da dahildir. Aynı şekilde, bugün de herhangi bir ulusa, herhangi bir dine, halka veya inanca karşı bir suç işleniyorsa, bu suçu, soykırımı kınarız. Dolayısıyla Naziler'in yaptıkları kınanır, fakat bu bahsettiğiniz konunun boyutları, bu boyutların aydınlatılması tarihçilerin ve araştırmacıların işidir. Ben tarih uzmanı değilim" ifadelerini kullandı.

Ajans, Ruhani'nin açıklamasında Holokost ifadesinin hiçbir şekilde geçmediğini ifade etti. - TAHRAN

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Ruhani'nin Yahudi Soykırımı Açıklamasına Yalanlama - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement