Rusya Başbakanı: "Esad Suçludur" Diyemezsiniz - Son Dakika
Dünya

Rusya Başbakanı: "Esad Suçludur" Diyemezsiniz

Rusya Başbakanı: "Esad Suçludur" Diyemezsiniz

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Suriye'de ortaya çıkan katliam fotoğraflarıyla ilgili, "Mahkemece kanıtlanmadan kimse suçlu ilan edilemez." dedi.

23.01.2014 07:49  Güncelleme: 07:58

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Suriye'deki "savaş suçu belgeleri" için "Evet bunlar suç delili ve bu deliller yasal süreçle ispat edilmeli. Ancak bu resimler ışığında, biz öyle düşünüyoruz diye, Suriye Rejimini, Esad'ı, temsilcilerini ve hatta 'sözde' muhalif savaşçıları suçlayamayız" dedi.

"MAHKEMECE KANITLANMASI LAZIM"

Medvedev, CNN'den Christiane Amanpour'a yaptığı açıklamada Suriye'de işkence edilerek öldürülen kişilere ait "savaş suçu belgeleri"ni değerlendirdi. Amanpour'un kendisine verdiği fotoğrafları yayın sırasında inceleyen Medvedev, kendisinin hukuk eğitimi aldığını ve aldığı eğitime göre "mahkemece kanıtlanmadan kimsenin suçlu ilan edilemeyeceğini" söyledi.

Bu kuralın sıradan vatandaşlara olduğu gibi devlet başkanlarına da uygulanması gerektiğini savunan Medvedev, eğer BM ya da başka bir kuruluş tarafından oluşturulan mahkemece savaş suçu işlendiği kararına varılırsa o zaman sorumluların tespit edilebileceğini dile getirdi.

"BİR ÇOK KURBAN VAR"

Bunun dışındaki iddiaların "spekülasyonlar dizisi" olacağını iddia eden Medvedev, "Suriye krizinde bir çok kurban var. Bunlar çok üzücü ancak belirli bir yerde kurbanların bulunması bunların sorumlusunun Suriye rejimi olduğu anlamına gelmez" dedi.

Bugüne kadar Suriye'den çok farklı resimler gördüğünü ifade eden Medvedev, bunların bölgede yaşanan çatışmaların bir sonucu olduğunu vurgulayarak, "Evet bunlar suç delili ve bu deliller yasal süreçle ispat edilmeli. Ancak bu resimler ışığında, biz öyle düşünüyoruz diye, Suriye rejimini, Esad'ı, temsilcilerini ve hatta 'sözde' muhalif savaşçıları suçlayamayız. Tüm protokollere uymalı, deliller için veri tabanı oluşturmalı ve bunlar gelecekte kullanılmalı" diye konuştu.

"ESAD'A SUÇLU DİYEMEZSİNİZ"

Amanpour'un, belgeler hakkında rapor hazırlayan heyetin, bu fotoğrafları "insanlığa karşı suç işlendiğinin kanıtı" olarak değerlendirdiklerini hatırlatarak "yasal süreç sonunda bunlar kanıtlanırsa Esad'ı kınayacak mısınız?" sorusunu yanıtlayan Medvedev, bu hükümlerin yasal süreç sonunda verilebileceğini söyledi.

Nürnberg yargılamalarını örnek gösteren Medvedev, uluslararası hukukun delilleri toplayıp değerlendirip bir sonuca varabileceğini kaydederek, "Bu konuda duygularımızla karar veremeyiz. Kimseyi temize çıkarmayız. Seviyor ya da suçlu görüyoruz diye kimse hakkında da yasal süreç gerçekleşmeden hüküm vermeyiz. Çatışmadaki tüm taraflar aynı kurala tabi tutulmalıdır. Yasal süreç gerçekleşmeden Esad suçludur diyemeyiz" dedi.

"BU SURİYE HALKININ HAKKIDIR"

Ülkedeki durumun çok karmaşık olduğunu vurgulayan Medvedev, uluslararası toplumun öncelikle sorunu çözmesi ardından da soruşturma açması gerektiğini belirterek, "Bu yasal süreç, çatışmalar bittikten sonra Suriye topraklarında olmalıdır. Bu Suriye halkının hakkıdır" ifadelerini kullandı.

##5573778##Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Dünya Rusya Başbakanı: 'Esad Suçludur' Diyemezsiniz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (5)

  • barannnn: savasi Amerika istedi israil silah satti türkiyede alikisladi kimse müslümanim diye kendini masum güstermesin suryede sorun müslümanlik veya alevilik veya ermenilikte degil sorun paradir ikdidar kavgasidir ve arada gariban insanlar gidiyor Esad suclu oldugu Kadar erdoganda sucludur:: 40 6 Yanıtla
  • ayhan coskun: sen silah satmaya devam et, vicdansızlar ! 29 13 Yanıtla
  • kemal: suriye de bir güç savaşı var..abd batı kımse sesını çıkaramıyor..arkalarında rusya ve çin var dıye kımse sesını yukseltemıyor..bız hallederız havaları ıle aetıstlık yapıyoruz..resımler ıle bır sey belgelenemez,resımlerın gerçek oldugu bıle bellı değil..esad bır keresınde tayyıp bana valısıyım gıbı tıvılerden emır vermeye kalkıyor,komık oluyor bu hareketlerı demıstı..adam haklı sen ne hakla adamın iç işlerine karışıyorsun kı..onlarda bızım teröristlere sılah verse tayyyıp ne derdı acaba..ınsanı yardımını yap gersıne karışma kardeşim..oraları kım karıştırıyorsa onlar çözsün bu olayları..allah turkıye nın yardımcısı olsun,yakında bız de o durumlara düşmeyız inşallah.. 22 9 Yanıtla
  • avrupa: Allah belanı verecek Rusya. Daha ne kanıt bekliyorsun.Katil Esad rejimi ni her destekleyen ülke ve kişi ler esad dan daha suçlu 15 8 Yanıtla
  • asdfg: rusya başbakanı esad suçlu dermi diyemez suriye tüm silahları rusyadan alıyor..çıkar var çıkar yoksa esadın sümüklü suratına bayılmıyorlar 10 10 Yanıtla

Advertisement