Ukrayna operasyonları 9 Mayıs'ta bitecek mi? Rusya Dışişleri Bakanı iddiayı yalanladı - Son Dakika

Ukrayna operasyonları 9 Mayıs'ta bitecek mi? Rusya Dışişleri Bakanı iddiayı yalanladı

02.05.2022 14:33

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonlarını 9 Mayıs tarihine kadar tamamlamayı amaçladıkları iddiaları hakkında, "Ukrayna operasyonlarının 9 Mayıs Zafer Bayramı hedefi yok" ifadelerini kullandı.

"Rusya- Ukrayna savaşı ne zaman bitecek?" sorusunun yanıtı vermek zor ama uzun süredir 9 Mayıs ile ilgili iddialar gündeme geliyor. Ukrayna, savaşın Rusya'da Zafer Bayramı olarak kutlanan 9 Mayıs'a kadar tamamlanması fikrinin propagandasının yapıldığını öne sürdü. Şimdiye kadar net bir açıklama yapmayan Rusya tarafından konuyla ilgili yalanlama geldi.

"EYLEMLER HERHANGİ BİR TARİHE GÖRE AYARLANMAYACAK"

Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonlarını 9 Mayıs tarihine kadar tamamlama hedefinde bulunduğu ve Rusya'nın gövde gösterisi yapacağına yönelik iddialara cevap veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Askerlerimiz eylemlerini Zafer Günü dahil, herhangi bir tarihe göre yapay bir biçimde ayarlamayacaklar. Biz, 9 Mayıs'taki Zafer Bayramı'nı her zamanki gibi büyük bir ciddiyetle kutlayacağız. Bizim için önemli olan sivil ve askeri riskleri en aza indirmek" diye konuştu.

ZELENSKİ'YE AZOVSTAL ÇAĞRISI

Rusya'nın Ukrayna operasyonlarındaki en kritik şehir olan Mariupol kentindeki Azovstal fabrikasına sığınan Ukrayna askerleri ve sivillerin durumu hakkında da konuşan Lavrov, "Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'den sivillerin her birinin serbest bırakılması ve direnişin sonlandırılması emrini vermesini talep ediyoruz. Hedefimiz, Ukrayna'da rejim değişikliği yapılmasını içermiyor. Bu, ABD'nin uzmanlık alanı olan bir konu" dedi.

UKRAYNA'YI BAZI KENTLERİ VURMAKLA SUÇLADI

Ukrayna'nın Tochka-U roket sistemleri ile Donbass bölgesindeki bazı kentleri vurduğunu iddia eden Lavrov, sözlerine şöyle devam etti: "Dürüst olmak gerekirse Tochka-U roketleriyle Donbass bölgesinin merkezine, Herson kentine ve Kramatorsk kentindeki tren garına saldırılar gerçekleştirildi. Açıkça görülüyor ki buradaki amaç, sivil halkı terörize etmek ve bu bölgede yaşayan insanların kendi kaderlerini belirleme hakkına dair muhtemel girişimleri önlemektir."

"PUTİN'İN SAĞLIK DURUMUNU ONLARA SORUN"

Özellikle Batı medyasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sağlık durumunun kötü olduğu yönündeki haberlere de değinen Lavrov, Putin'in son dönemlerde birçok ülke lideriyle temas halinde olduğunu ve en son Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştüğünü hatırlatarak, "Bunu BM Genel Sekreteri Antonio Guterres dahil olmak üzere Vladimir Putin'in temas halinde olduğu ülke liderlerine sorun" diyerek, Putin'in sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ima etti.

RUSYA İÇİN 9 MAYIS NEDEN ÖNEMLİ?

Rusya Federasyonu'nda 9 Mayıs, Sovyetler Birliği'nin 2. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyasına karşı kazanılan tarih olarak biliniyor. 1945'ten beri 9 Mayıs günü, Zafer Bayramı olarak kutlanıyor.

YORUMLAR
500
Son dakika haberi | Ukrayna ordusunun yeniden kontrolü sağladığı köylerde savaşın yaraları sarılmaya çalışılıyor Son dakika haberi | Ukrayna ordusunun yeniden kontrolü sağladığı köylerde savaşın yaraları sarılmaya çalışılıyor Kremenchuk saldırısı: Alışveriş merkezini vuran Rus saldırısında halen onlarca kişi kayıp durumda Kremenchuk saldırısı: Alışveriş merkezini vuran Rus saldırısında halen onlarca kişi kayıp durumda
Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Ukrayna operasyonları 9 Mayıs'ta bitecek mi? Rusya Dışişleri Bakanı iddiayı yalanladı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement